Antički grad Pompeji s juga Apeninskog poluotoka najpoznatiji je po slavnoj erupciji koja je 24. kolovoza 79. godine naglo u potpuno ubila sav život u gradu, a sve u njemu ostalo je zarobljeno pod debelim slojem vulkanske prašine. Arheološka istraživanja započela su u 18. stoljeću kada je grad ponovno otkriven te je iskopan veći dio grada, uključujući forume, hramove, kazališta, kupališta - ali i bordel.
Pronađeni primjeri erotske umjetnosti donijeli su potpuno novi pogled na antičku kulturu i rimsku umjetnost, a čak se i smatralo kako je erupcija Vezuva bila i "Božja kazna" zbog seksualne raskalašenosti i grijeha u kojem su stanovnici živjeli.
Upravo crteži na zidovima otkrivaju zanimljive aktivnosti drevnih Talijana.
Bordel je nekoć bilo mjesto okupljanja bogatih trgovaca i političara te vrlo popularna lokacija u gradu.
Odabir seksa po želji po katalogu na zidu
Istraživači vjeruju kako erotski crteži koji prikazuju grupni seks i razne druge seksualne činove zapravo predstavljaju usluge koje su nudile tamošnje prostitutke, nešto poput slikovnog cjenika.
Sam je bordel otkriven u 19. stoljeću a iako nije niti najluksuznije niti najvažnije političko otkriće, mjesto je koje turisti najviše posjećuju.
Neki od crteža prikazuju i istospolne seksualne odnose, koji očigledno nisu bili tabu u antici. Muškarci, osobito mladi i oslobođeni nekadašnji robovi prodavali su svoja tijela i muškarcima i ženama.
Erotski život prostitutki iz Pompeja nedavno je ilustrirao profesor Sveučilišta Western, Kelly Olson. On se fokusirao na ulogu žena u rimskom društvu, kao i na vrlo otvorenu seksualnost vidljivu u brojnim freskama i skulpturama.
120 različitih usluga prostitutki
Javna kuća u Pompejima nazivala se Lupunar, a danas je mjesto pod zaštitom UNESCO-a kao dio svjetske kulturne baštine. Prije dvije tisuće godina prostitucija je bila legalna, a seks-radnici su najčešće dolazili iz Grčke i drugih država pod rimskom vlasti.
Znanstvenici su identificirali 120 urezanih natpisa, zajedno s imenima zaposlenih radnika kupleraja i popularnim klijentima. Mnogi od njih obuhvaćali su i oglase u kojima se prostitutke, kako muške tako i ženske, hvale svojim seks-talentima i onim u čemu smatraju da su najbolji.
Prostitutke morale nositi ogrtače da se zna čime se bave
Na katu bordela nalazi se pet soba, a svaka od njih ima i terasu s koje su prostitutke mamile, dozivale i dražile klijente. Povjesničari pretpostavljaju kako su seks-radnici tada morali plaćati porez te su se pridržavali određenih propisa kako bi se razlikovali od drugih ljudi.
Primjerice, žene su morale nositi ogrtač crveno smeđe boje, a kosu su bojale u plavo. Osim toga, prostitutke su se dijelile i u nekoliko kategorija s obzirom na to koju su klijentelu posluživale, kao i koje su usluge obavljale.
Koliki utjecaj na buđenje mašte ovakvi crteži imaju, dokazuje slučaj iz 2014. u kojem je uhićeno troje turista zbog "uprizorenja scena sa zidova".
Pogledajte dokumentarac o prostituciji u Pompejima:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Blesav naslov, za neobrazovane čitatelje. Ni Sodoma, ni Gomora, ni božja kazna. Seks prisutan oduvijek. Mašta također. Prikazi nisu nikakva posebnost. Ima ih na špiljskim crtežima i liticama najranijih ljudskih zajednica. Ove freske su samo dragocjen prikaz djelatnosti starorimskog bordela ... prikaži još!a iz 79. godine, poput današnjih porno uradaka. Indijska literatura 6.-7. stoljeća iznjedrila literarni opis Kama Sutru, hinduizam brojne skulpture na temu poza u seksu. Pa šta? Ne treba zato trčati u Pompeje.
kaj to ni domaca estrada