Life
7197 prikaza

Srpski radikal umro okovan u ćeliji za koju malo tko zna

Sarajevo nakon atentata na Franju Ferdinanda
1/2
screenshot/youtube
Atentat na Franju Ferdinanda bio je katalizator događaja koji su doveli do Prvog svjetskog rata i smrti milijuna ljudi

Tvrđava Terezin nalazi se otprilike na polovici puta između Praga i njemačkog Dresdena. U Terezin su u prosincu 1914. prebačeni pripadnici “Mlade Bosne” Gavrilo Princip, Trifko Grabež i Nedeljko Čabrinović, sudionici u Sarajevskom atentatu, kada je 28. lipnja 1914, u Sarajevu ubijen austrougarski prijestolonasljednik Franz Ferdinand. Terezin je tada bio u sastavu Austrougarske monarhije.

"Princip je preživio četiri godine u najtežim uvjetima, bio je okovan u mračnoj i hladnoj tamnici broj jedan. Tek rijetko je dobivao hranu, a bolova je od  tuberkuloze. Nije smio komunicirati s drugim zatvorenicima. Nedugo prije smrti je bio živi leš, imao je samo 30 kilograma. Umro je 28. travnja 1918. godine, samo sedam mjeseci prije ostvarenja njegove vizija o rođenju Jugoslavije, za koju je dao život", priča Dejan Senćanski, jedan od rijetkih turističkih vodiča iz Srbije koji vodi turiste u Terezin.

Mali broj srpskih turista svraća do ovog povijesnog spomenika, tvrđave iz doba Marije Terezije.

"Šteta je da naši ljudi koji dođu u Češku ne posjete ćeliju u Terezinu, u kojoj je Gavrilo Princip robijao četiri godine. Princip je bio borac za slobodu i obilježio je našu povijest", priča Senćanski.

On dodaje da gotovo svi srpski turisti koji dolaze u Prag iskoriste priliku i odu do Dresdena, ali im se, iako je Terezin na putu između češkog glavnog grada i Njemačke, ne nudi da posjete mjesto gdje je skončao Gavrilo Princip.

Ćelija u kojoj je zadnje dane proveo Gavrilo Princip | Author: Colm Rice Colm Rice

"To pokazuje kakav odnos imamo prema našoj povijesti. Česi ne smatraju da je Princip bio terorist. Poštuju ga, a da je tako, govori i podatak da u Terezinu postoji Ulica Gavrila Principa", objašnjava on.

Srpski turisti koji dođu u Terezin toplo su primljeni, nastavlja Senćanski, i najčešće mogu bez plaćene ulaznice posjetiti Principovu ćeliju.

"Terezin je jako posjećen, dolazi puno turista iz cijelog svijeta. Privlači ih činjenica da je tijekom Drugog svjetskog ratu tu bio koncentracijski logor za Židove i da je neke od njih spasio Oscar Schindler, o kome je Spielberg snimio čuveni film “Schindlerova lista”. Kad je nedavno moja grupa stigla u Terezin, žena koja je lokalni vodič bila je oduševljena. Rekla nam je da možemo besplatno vidjeti Principovu ćeliju zato što smo Srbi. I da nam neće pričati o Principu jer bolje znamo o tome tko je bio on", veli on.

Koliko Česi poštuju Gavrila Principa, govori i podatak da je jedan od njih napravio skicu groba u kome je Princip tajno sahranjen.

"Našim ljudima obavezno ispričam i da je Princip sahranjen noću u neoznačenom grobu na lokalnom katoličkom groblju. Sahranila su ga četvorica austrougarskih vojnika, koji su dali zavjet šutnje o tome gdje je grob. Međutim, jedan od njih, Čeh František Lebl je poslije rata stavio češku zastavu na grob. Principovi posmrtni ostaci su prebačeni u Sarajevo 1920. godine, gdje se i danas nalaze", kaže Dejan Senćanski.

(Tekst je izvorno objavljen na Telegrafu)

  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • MAU 16:27 04.Travanj 2017.

    Uzas nad uzasima, bijedni seljacic. IRA

  • Zdenko4792 12:48 04.Travanj 2017.

    Tekst preuzet iz Telegrafa - Republika Srpska. Već to je trebao biti znak za oprez. Možda su Princip i ostali neuki suučesnici i mislili da su borci za slobodu, ali su bili eksponenti tadašnje Al Kaide -srbijanske Crne ruke. Možda ... prikaži još! da i mi hodočastimo do tamnice i groba, simbola strahota svjetskog rata i kasnije "slobode" u kraljevini SHS, nevjerojatno.

  • eclipse2016 10:06 04.Travanj 2017.

    Kakav je ovo sramotan tekst? Otkud je to ispalo? Iz onog četničkog glasila Telegrafa, ili iz SANU, Ravne Gore, sjedišta Šešeljeve rulje?