Life
300 prikaza

Zabava je otišla predaleko, a Prisavlje to još ne shvaća

HRT
Dusko Marusic (PIXSELL)
Nedostaje nam sustav obrazovanja u kojem bi edukativan programski sadržaj emitiran preko suvremenih medija bio dio nastave. E, to tek, nažalost, zvuči kao znanstvena fantastika...

Je li odluka Hrvatske radiotelevizije da obrazovni program namijenjen tinejdžerirma uglavnom ne emitira na klasičan način, nego na internetu - skandalozna, protivna ulozi javne televizije u društvu, razumna ili futuristička? Najtočniji odgovor je: otprilike. I tako tri, četiri puta.

Povijest televizije u nas može se, a tako je, valjda, i drugdje, podijeliti na četiri perioda. U prvom je čudo bio televizor. Ne televizija kao medij i njezin sadržaj, nego aparat - svečano postavljen na središnje mjesto dnevnog boravka, malo prekriven čipkom te nadograđen replikom gondole razumnih dimenzija i kancerogene boje.

Nije onih davih godina dok su neki ljudi išli na Mjesec, a naši u kupnju TV-a na 189 obroka, bilo važno što se emitira, nego što, eto, iza onog stakla, uokvireni, sjede neki muškarci i žene te govore, što se, konačno,i vidi i čuje Vice Vukov dok pjeva, a samo vidi lopta koja pada u protivnički šesnaesterac. 

Ostalo... Ma može i ostalo, samo neka sija. U nedavno objavljenom romanu “U sedlu je tijesno za dvoje” Ivica Ivanišević piše i o tome kako svečani dolazak magične kutije u jednu splitsku, varošku obitelj dovodi do otuđenja matere od muža, dva sina i očeva oca, ekipno nesposobnih za skuhati jaje i pojedinačno spremnih za serijsku proizvodnju problema.

Mater se, ukratko, posvećuje gledanju televizije otkrivajući polako, zbilja polako, da nije svaka emisija zanimljiva i mijenjajući vlastite navike: ozbiljne kulinarske operacije poduzimaju se povodom omiljenih programskih sadržaja uz koje, pored kolača, pašu i slatki, domaći likeri, čija iole veća konzumacija ostavlja višednevne posljedice na ukupno zdravlje i radni elan.

Vrijeme je i tada, ma koliko se danas činilo kao da je stajalo, činilo svoje. Publika ispred takozvanih malih ekrana postajala je zahtjevnija, produkcija složenija, TV ponuda nešto veća i najbolje su - prolazile novine. 

Ovih mjeseci i godina ističe biološki rok trajanja prvim generacijama koje su mogle srijedom ne kupiti, ali su petkom obavezno kupovale novine: tog je dana u većini dnevnih listova objavljivan i TV program za sljedeći tjedan i čuvao se, obično oko televizora, kao sveta knjiga sve do idućeg izdanja. 

Nije prosječan TV gledatelj tada birao što će gledati - gledao je sve - nego je, eto, volio znati kad počinje ono što ga zbilja zanima i koliko mu je dosađivanja ostalo do pojavljivanja Olivera Mlakara.

Nekih dva desetljeća od malog koraka za čovjeka, a velikog za čovječanstvo, sve u direktnom prijenosu, naselja u jugoslavenskoj novogradnji imala su i kebelsku televiziju. Onu prvu, s MTV-jem, Eurosportom i njemačkim kanalima na kojima su kauboji govorili jezikom negativaca iz partizanskih filmova. 

I to je, također, nekad bilo čudo. A zašto, današnji tinejdžeri ne mogu razumjeti ni uz najbolju volju. Kao što, uostalom, nešto mlađi, neki, recimo, sedmogodišnjaci, nikako ne kuže kako su se slali e-mailovi u svijetu u kojem nitko nije imao računar i nije postojao internet.

U pola stoljeća je stalo svašta: pređen je put od toga da je važno imati televizor, preko toga da je važno znati kad idu “Gruntovčani”, a kad crtani film, do, što je također davna prošlost, njemačkih erotskih oglasa na osmom, halo osmom kanalu i, evo, doba u kojem stotinjak programa na IP TV platformama izaziva trajne deformacije palca zbog učestale promjene programa.

Naravno, kod onih što pamte razlog kupovanja novina petkom i s kojima stare i običaji gledanja televizije na, recimo tako, standardan način. U prijevodu, praćenja nekog sadržaja u trenutku njegova emitiranja, iako se ne radi o live programu.

Između onih što su pravili djecu na prijelazu stoljeća i djece rođene početkom ovoga ili, najdalje, u finišu prošloga, veće su razlike nego između rođenih malo nakon čovjekova slijetanja na Mjesec i njihovih roditelja koji su svijet ugledali dok je drug Tito drugu Staljinu govorio mitsko ne. 

Posljednji, naime, pamte dan kad su kupili prvi TV, njihovi nasljednici onaj u kojem je u dnevni boravak stigao TV u boji i s daljinskim, dok sadašnji tinejdžeri nemaju sjećanje na kuću bez računara, a zaboravili su trenutak smrti dial up konekcije na internet. 

Očekivati od njih da će svakog radnog dana ustajati ranije kako bi pratili obrazovni program ili ga od 17 sati gledati u reprizi, jednako je kao nadati se da će između pizze i kuhanog, najzdravijeg grmlja svih vremena, izabrati ovo drugo. Televizija njihova doba je, jednostavno, televizija na zahtjev i ne samo ova domaća, dakle HTV, nego svaka.

Oni serije gledaju u blokovima od po tri, četiri epizode i po dva puta prije nego što se pojave u programskoj shemi, filmove čim ih skinu - ako uopće još skidaju - a ako i robuju rasporedu emitiranja, onda je to tek zbog utakmica, ali pod uvjetom da ne mogu do linka s komentatorima koji govore kao oni na PlayStationu.

Razumna je, dakle, koliko i futuristička odluka HTV-a da obrazovni program prebaci na internet, a protivna ulozi javne TV i skandalozna - dobro, to je pretjerano, samo je čudna - da ga, ipak, ne emitira i na klasičan način, kad ga već pravi ili naručuje.

Cijena proizvodnje je ista, dok prostora svakako imaju za izvoz. Istina, efekat bi bio kao i do sada - nikakav, ali bi forma, što je kod nas uvijek ispred suštine, ostala zadovoljena.

Stvarna promjena bi bila u učenju djece da, uz ostale, i televizijski sadržaj nije samo zabava, a to ne mogu obaviti na Prisavlju niti će ih podučiti roditelji - jer tinejdžeri postoje da ne slušaju starije - nego sustav obrazovanja u kojem bi edukativan programski sadržaj emitiran preko suvremenih medija bio dio nastave. 

E, to tek zvuči kao znanstvena fantastika...

  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • eclipse2016 09:12 21.Listopad 2017.

    Kao što bi uloga medija i novinara u Hrvatskoj trebala biti da pišu na (zasada još uvijek) hrvatskom standardnom književnom jeziku. Kako nama šačici, uz privredu i državu, ne bi odumro i jezik, odn. pretvorio se u neku regionalnu "mišanciju". ... prikaži još! Prema tome, "računar" i "efekat" treba ostaviti za ta vremena, ako, na nesreću, do njih dođe...