Kuba Krys, psiholog Posljske znanstvene akademije, nedavno je objavio studiju 'izbjegavanju neizvjesnosti'.
Jednostavno objašnjenje ovog pojma bila bi pretpostavka da ljudi iz pojedinih društava osjećaju veliku anksioznost kada se nađu u neizvjesnim situacijama.
Ova karakteristika izraženija je u društvima čije zemlje vode represivnu politiku i gdje su stroge društvene norme poželjne. Također, u ovim zemljama je korupcija prisutna u većoj mjeri, a državne službe su nestabilnije.
Krys tvrdi da je zbog toga osmjehivanje u ovim zemljama nepoželjno jer bi se moglo protumačiti da je osoba dvolična ili skriva nešto.
Kako bi testirao svoju tezu, Krys je testirao tisuće ispitanika iz 44 države diljem svijeta. Zamolio ih je da ocijene osam fotografija ozbiljnih osoba te onih koji se smiju.
Analizom podataka zaključio je da stanovnici pojedinih zemalja, poput Rusije, Irana i Japana, smatraju ljude koji se smiju - manje inteligentnima.
Istraživanje je pokazalo i da će vas stanovnici zemalja poput Argentine, Zimbabvea, Irana i Rusije smatrati manje iskrenima ako se smiješite.
"Ovo istraživanje pokazuje da korupcija može oslabiti evolucijski važne karakteristike poput smijanja", kaže Krys.
No, Krys upozorava i da rezultate treba uzeti s rezervom jer različite kulture imaju različite navike, a u testiranju su sudjelovali većinom studenti.