Mnogima će se zasigurno najviše svidjeti automobil bivšeg predsjednika Urugvaja, skromnog intelektualca Josea Mujice. Ovaj veliki čovjek vozio je za svog mandata staru, oronulu 'bubu' iz 1972. godine, a tjelohranitelji su često uz njega trčali.
Za razliku od njega, naša predsjednica i premijer voze se u limuzinama. Premijer Andrej Plenković i predsjednica Kolinda Grabar Kitarović kruzaju u udobnim, ali već sedam godina starim Audijima A8 iz 2011. godine i po svoj prilici uskoro će im isteći rok upotrebe, pa će se kupovati nešto novo.
I Plenkovići i Grabar-Kitarović tvrde da dva nova blindirana Mercedesa S600 Guard, vrijedna ukupno 12.000.000 kuna nisu za njih, nego za eventualne vrlo uvažene goste iz svijeta. No, o tome ionako ne odlučuju oni nego - naravno MUP koji je aute i naručio i proglasio ih iznimno važnima za sigurnost lijepe naše.
Kupnjom ova dva automobila Hrvatska je tako ušla u krug najbogatijih europskih, kao i nekih od najsiromašnijih afričkih i azijskih zemalja.
Osim jedne Norveške, Njemačke i Hrvatske u svojoj floti državničkih automobila Mercedes S600 imaju Mauricijus, Namibija, Kenija i Zambija, kao i Filipini i primjerice Vijetnam.
U koju kategoriju spada Hrvatska, procijenite sami usporedbom bruto društvenog proizvoda po glavi stanovnika.
Doduše, Hrvatska se s Mauricijusom ne može ni mjeriti jer on ima skoro dvostruki BDP po glavi stanovnika. Dok je u Hrvatskoj on prošle godine iznosio 12.090 USD, u Mauricijusu, tom sićušnom otočiću u Indijskom oceanu, BDP po glavi stanovnika je bio 21.700 USD. U tom autu od siječnja ove godine, vozi se premijer Pravind Jugnauth.
Namibija je nešto lošija od Hrvatske i tamo je BDP po stanovniku u 2015. iznosio 10.200 USD, ali u autu čuvaju svog 71-godišnjeg predsjednika Hage Geingoba. I u Namibiji u pratnji su, baš kao i u Hrvatskoj, deseci skupocjenih limuzina i terenaca, od Toyoti Hilluxa, Land Cruisera, pa do Mercedesa 550 i sličnih.
Kenija je bila daleko ispod prosjeka afričkih zemalja, s tek 2.000 USD, no tamo se u skupocjenom Pullmanu vozi predsjednik Mwai Kibaki.
Zambija s 1.200 USD također svog predsjednika Edgara Lungua voza uokolo u Mercedes S600 Pullmanu i toliko ga vole da su ga 2015. godine opet izabrali.
Od siromašnih zemalja u kojima se također njihovi glavešine vozaju u Mercedesima S600 su i Indonezija, Vijetnam i Filipini. I oni su daleko siromašniji od Hrvatske.
U Indoneziji je 2015. BDP bio 3.570 USD, u Filipinima 2.951, a u Vijetnamu tek 2.187 USD-a. No Indonezija, poput Hrvatske ima dva Mercedesa S600Guard u kojima se voze predsjednik Joko Widodo i potpredsjednik Jusuf Kalla.
Njegova ekselencija, filipinski predsjednik Rodrigo Roa Duterte vozi se u čak nešto jačoj i skupljoj verziji W221.
Grčka koja grca u dugovima i ima u floti Mercedes S600 imala je 2016. godine 6.000 dolara veći BDP po glavi stanovnika od Hrvatske, odnosno 18.103 USD. U ovoj naoružanoj limuzini Atenom se vozi premijer Alexis Tsipras, a u zadnje vrijeme zna ga zamijeniti Toyotinim Priusom.
Inače,u modelu Mercedes S600 vozi se i belgijski kralj Filip. Ponekad sjedne i u BMW 'sedmicu'. Za inauguraciju posjeli su ga u Mercedes-Benz 600 Landaulette. Belgijska kraljica Paola vozi se pak u Fiatu 500 i to bijele boje jer obožava dizajn tog automobila. Belgija je 2016. godine imala BDP po glavi stanovnika od čak 41.096 UDS.
Naravno i Njemačka svoju premijerku i predsjednika vozi u svom nacionalnom ponosu. Osim toga, kancelarka Angela Merkel i predsjednik Frank-Walter Steinmeier neki put koriste Audi A8 - baš isti model kao i naši Kolinda i Andrej. Pa nek netko kaže da se nismo ugledali na Njemačku! U kojoj je inače BDP po glavi stanovnika 41.936 USD ili 4,5 puta veći od hrvatskog.
Možemo se usporediti i s recimo, Norveškom. Tamošnja premijerka Erna Solberg također se vozi u Mercedesu S600L, ali za razliku od hrvatske s bijednih 12.090 USD, Norveški BDP iznosi vrtoglavih 70.812 USD-a.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Koja to važna osoba hoče doć u ovu jad i bijebu od države jadno.