Tehno
267 prikaza

Na WinDayse stižu najveći stručnjaci digitalne tehnologije

Lejla Zukić Krivdić
Microsoft
Razgovarali smo s Lejlom Zukić Krivdić, direktoricom WinDaysa, koja nam je rekla što možemo očekivati od ovogodišnje konferencije

16. Microsoft WinDays konferencija održat će se od 26. do 29. travnja u Poreču. Konferencija je već tradicionalno podijeljena u dva dijela - Business i Technology dio, a što možemo očekivati rekla nam je Lejla Zukić Krivdić, direktorica konferencije.

Koji su glavni trendovi na koje će biti fokusirani ovogodišnji WinDaysi?

Sa željom da budu relevantni i uvijek prvi, WinDaysi pažljivo biraju teme svake godine. Slogan ovogodišnjih WinDaysa je “Pokrenimo ideje”. Kako privući strane investitore, potaknuti poduzetnike, zaustaviti odljev mozgova, te kako njegovati kulturu uspjeha teme su o kojima ćemo razgovarati u Poreču.
Također, govorit ćemo o globalnim trendovima Cloud, Security, Mobility. Otvaramo i nove teme, koje uzimaju sve više maha, a to su digital marketing i Big Data. 

Vjerujete li da će rasprave i paneli iz poslovnog smjera pokrenuti neke pozitivne trendove u Hrvatskoj i poboljšati obrazovni sustav tj. okrenuti ga u smjeru STEM-a i uvjeriti strane investitore da se ovdje posluje kvalitetno i da tvrtke poput Rimac Automobila ne moraju seliti sjedišta van Hrvatske?

Naša ambicija je poticati pozitivne promjene u društvu. Za svaku promjenu u društvu potrebna je sinergija i partnerstvo javnog i poslovnog sektora. Mi u biznisu često imamo ideje, jako dobre ideje, ali za njihovu realizaciju potreban nam je okvir i platforma, a to nam osigurava Vlada. Vođeni time birali smo govornike za naše okrugle stolove. Predstavnici poslovnog sektora, eminentni stručnjaci u svojim oblastima i predstavnici Vlade za jednim stolom daju nam za pravo vjerovati da ćemo WinDayse završiti sa konkretnim aktivnostima i planovima. 

Jedan od smjerova ovogodišnjih WinDaysa je i digitalni marketing. Navedite primjere kroz koje je Microsoft uključen u razvoj digitalnog marketinga u Hrvatskoj. 

WinDays konferencija je dobar primjer digitalnog marketinga. Naime, značajan dio budžeta usmjeren je na digital. Također napravili smo i mobilnu aplikaciju pomoću koje sudionici mogu u svakom trenutku dobiti informacije o rasporedu predavanja, predavačima i ostalim događanjima. Sve više se okrećemo i prema „social“ trendovima u našoj marketinškoj i komunikacijskoj strategiji, i sve smo aktivniji na društvenim mrežama - Linkedin, Facebook, Instagram i sl. 

Mi potičemo naše partnere da razvijaju digitalni marketing i ove godine smo investirali u nekoliko digitalnih kampanja naših partnera. Pomažemo našim partnerima u transformaciji njihovog marketinga i okretanju ka novim trendovima, ali jednako tako motiviramo IT kompanije da razvijaju rješenja koja odgovaraju na ove trendove. Ovdje bih izdvojila Emily, proizvod baziran na Azure strojnom učenju putem kojeg se online analitika koristi u svijetu maloprodaje. Proizvod su zajednički razvili SPAN, InfoCumulus, agencija ENTG i Microsoft, a konkretno radi se o sustavu koji koristi naprednu analitiku snimki kako bi se izmjerila dužina zadržavanja kupaca pred nekim proizvodom, njihove reakcije, broj, spol i sl., a sve sa ciljem da se plasiraju uspješne kampanje i poveća prodaja. 

Lejla Zukić Krivdić | Author: Microsoft Microsoft

Kako rješenja otvorenog koda mijenjaju i postojeća Microsoftova rješenja? 

Otvaranje Microsofta prema open source zajednici počelo je još 2008., a s vremenom se ta priča produbljivala dolaskom novih verzija serverskog operativnog sustava te stvaranjem Azure platforme. Microsoft je sve više i više ulagao u podršku za otvoreni kod na svim svojim platformama. 2014. održana je prva Microsoft Open Source konferencija na kojoj je hrvatskoj IT zajednici po prvi puta predstavljena Microsoftova strategija prema otvorenom kodu, te lokalna Microsoftova konferencija, Advanced Technology Days 10, koja se poklopila s Connect događajem u New Yorku na kojem je open-sourcean .NET.

Iako smo započeli malim koracima, što se tiče developerskih tehnologija kao što su npr. PHP u Visual Studiu i na Windowsima i investicije u JQuery, danas je veliki dio naše .NET platforme otvoren s ciljem da omogućimo developerima svih operativnih sustava da koriste Microsoft tehnologiju i da je pri tome unaprjeđuju, što zapravo i jest bit open source svijeta.

Koje su glavne prednosti Officea 365 u odnosu na klasični Office paket?

Ovo pitanje je jako često i treba razjasniti da Office 365 nije Microsoft Office. Iako imaju Office u svom nazivu, Office 365 je skup usluga i servisa koje koristimo online, a Microsoft Office 2003, 2010, 2013 ili 2016 je skup korisničkih alata, aplikacija koje se instaliraju na računalo. Dakle, osnovna razlika je gdje se nalaze usluge i alati, kao i da je Office 365 usluga koja se plaća na mjesečnoj bazi i cijena ovisi o tarifi i aplikacijama koje korisnik odabere. No, da ne bi bilo zabune, kroz Office 365 ali u određenim paketima, svaki korisnik može preuzeti Office i to onaj najnoviji i instalirati ga na računalo.

Dvije dodatne prednosti korištenja Office 365 su što korisnik ne treba voditi računa o ažuriranju aplikacija i kompatibilnosti s novijim verzijama dokumenata, jer je to kroz Office 365 podržano kao i da Office 365 možete instalirati na više računala (npr. laptop, smartphone, tablet i sl.) dok se klasični Office može instalirati na samo jedno računalo.

No, treba reći da Office365 pruža puno funkcionalnosti i svatko će naći nešto što mu je najvažnije.

Kako Office 365 i Cloud rješenja o kojima će se predavati utječu na poslovanje tvrtki u Hrvatskoj?

Danas postoje brojne male, srednje i velike tvrtke kao i državne institucije koje su implementacijom Office365 i Azure rješenja u oblaku odlučile unaprijediti svoje poslovanje. Ova rješenja omogućavaju zaposlenicima mobilnost i dostupnost; oni mogu pristupati i raditi na svojim dokumentima bilo kada, s bilo koje lokacije i s bilo kojeg uređaja uz istovremenu najvišu razinu sigurnosti i zaštite privatnosti podataka.

Jedna od najvećih prednosti je poboljšana kolaboracija i komunikacija između korisnika što uvelike utječe na poslovne rezultate tvrtki i javnih ustanova. Jedan od svježijih primjera je PBZ gdje je gotovo 4000 zaposlenika od nedavno započelo koristiti Office 365. Sva elektroniča pošta korisnika i 5 godina arhive preseljena je na Exchange Online, kolaboracija se povećala, a pritom se vodilo računa uskladiti rješenje u cloudu sa strogim sigurnosnim kontrolama koje PBZ kao banka mora imati. 

Čija predavanja na ovogodišnjim WinDaysima ne bi trebalo propustiti?

Osobno se veselim predavanjima stručnjaka koji će govoriti o promjenama u obrazovanju, a to su Graham Brown Martin, osnivač programa Learning Without Frontiers i Nenad Bakić, osnivač Instituta za razvoj i inovativnost mladih, te Lasse Leponiemi koji će prezentirati kako je Finska stvorila najbolji obrazovni sustav na svijetu.

Imat ćemo i svjetske stručnjake iz područja digitala. Jesus Serrano Castro će predstaviti studiju slučaja o nogometnom klubu Real Madrid koji je korištenjem cloud tehnologije napravio revoluciju u sportskoj industriji te ostvario navijačku zajednicu koja danas broji više od 450 milijuna obožavatelja. Iz Njemačke dolazi Stefan Kniess, koji će govoriti o tome kako brendovi putem društvenih mreža mogu utjecati na odluke o kupnji potrošača.

U tehnološkom dijelu Konferencije okupit će se istaknuti predavači kao što su Sander Berkouwer (Directory Services MVP) koji će sudionike podučiti kako uspješno kreirati hibridni identitet u svom ukruženju, Alex Mang koji će pomoći developerima da bolje razumiju implikacije cloud computinga, Damir Dobrić koji će govoriti o razvoju novih rješenja u kontekstu megatrendova - Cloud Computing, Internet of Things i Big Data, Jack Pineda iz Microsoft Digital Crime Unit tima koji će govoriti o cyber sigurnosti kao i mnogi drugi. 

Izdvojila bih i neke okrugle stolove; «Hrvatska- raj za investicije» na kojem će se govoriti o tome kako možemo stvarati pozitivnu investicijsku klimu, te «Kako izgraditi sustav koji stvara one koji žele i mogu uspjeti – kultura uspjeha i eLeadership u temeljima modernog obrazovanja» gdje će sudjelovati Ministar znanosti, obrazovanja i sporta Predrag Šustar te inozemni i domaći stručnjaci.

I naravno ne propustite predavanja naših partnera, kako biste se uvjerili u kvalitetu hrvatskih ICT kompanija, i možda upravo na WinDaysima dobili odgovore na neke od vaših poslovnih izazova. 

Koje su Microsoftove tehnologije ključne da bi pomogle bržem razvoju malih i srednjih tvrtki?

Poslovanje u oblaku svjetski je trend kojeg usvaja sve više hrvatskih tvrtki i organizacija. Microsoft je jedan od lidera modernih tehnologija koji poslovnim korisnicima nudi različita rješenja za njihovo poslovanje. 

Prije svega istaknula bih paket Office 365 koji nudi različite servise namjenjene poslovnim korisnicima. Ovisno o svojim potrebama korisnici mogu izabrati najoptimalniji paket za svoje poslovanje. Dodatne opcije koje su malim poduzetnicima zanimljive i uistinu korisne su primjerice CRM Online, koji je posebno atraktivan od kada je postao dostupan u oblaku. CRM online je alat koji malim tvrtkama pomaže upravljati odnosima s korisnicima, marketinškim aktivnostima, upravljanju prodajom i slično. Dodatno, on-line sigurnosna pohrana podataka, servisi kontakata te udomljavanje web stranica najčešće su korišteni Azure servise dostupni za male korisnike.

Tu je i Microsoft Dynamics Nav, poslovno rješenje namijenjeno malim i srednjim kompanijama, pomoću kojeg mogu voditi svoje cjelokupno poslovanje i procese unutar tvrtke. 
A ako se radi o kompaniji koja se bavi razvojem softvera, a takvih je sve više, Microsoft razvojni alati poput Visual Studia su nezaobilazni. 

Lejla Zukić Krivdić | Author: Microsoft Microsoft

Kako Microsoft može pomoći u privlačenju novih talenata koji će pridonijeti zamahu gospodarstva?

Ovdje nije samo pitanje kako Microsoft može pomoći. Microsoft je dio IT i poslovne zajednice u Hrvatskoj i prepoznat kao jedan od idejnih i tehnoloških lidera te iste zajednice, a ona može poprilično utjecati na promjene u društvu. Microsoft je, uz ured u Zagrebu, u Hrvatskoj prisutan kroz široku zajednicu razvojnih i sistemskih inženjera (MS Community), start-up zajednicu (BizSpark), suradnju s akademskom zajednicom (Split, Rijeka, Zadar, Zagreb, Osijek, Šibenik), te inovacijske centre (Split i Osijek).

Također, pokrenuli smo Softver startup akademiju koja se danas provodi na četiri fakulteta u Hrvatskoj i pohađa ju oko 600 studenata. Na WinDaysima ćemo održati i finale ovog natjecanja. Ne zaboravimo projekte kao što su Microsoft Open Source konferencija, te globalne programe poput Imagine Cup-a i DreamSparka. Naš je cilj da, kroz rad sa školama, studentima, kompanijama i startupima, te kroz programe u Microsoft inovacijskim centrima, motiviramo mlade ljude da realiziraju svoje ideje, da budu inovatori i da pokreću rast gospodarstva.

Možemo li u hrvatskim školama očekivati Minecraft Education Edition i da li je već netko kod nas to koristio?

Ova edicija je najavljena u siječnju 2016. tako da je poprilično nova. To je posebno prilagođena verzija Minecrafta namijenjena edukacijskim ustanovama, koristi se kako bi se učenike, ali i učitelje naučilo razmišljati „out of the box“. To je virtualni svijet u kojem se lekcija može izgraditi oko bilo koje teme, od programiranja do umjetnosti, samo mašta učitelja i profesora je granica. 

Nadamo se da će ova edicija ubuduće zaživjeti i u našem obrazovnom sustavu. U međuvremenu, mi nastavljamo s inicijativama kao što je Hour of Code koje promoviraju važnost programiranja kod mladih u osnovnim i srednjim školama. 

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.