Imao je SDP nekoliko valova odlazaka svojih istaknutih članova, još od 1991. naovamo, ali ovako sveopće urušavanje ove stranke sada u Hrvatskoj se još nikada nije dogodilo.
"Bili smo na vlasti, bili smo konstruktivna oporba, a danas smo privjesak manjim strankama i trčimo za njima. Osnovni je razlog zadnji četverosatni sastanak u stranci na kojem je bilo jasno da nijedna strana nema volje izvući stranku iz krize", poručila je javnosti Milanka Opačić, bivša ministrica, do jučer SDP-ova zastupnica u Saboru, SDP-ovka koja je ranije itekako znala postupati i oportunistički u stranci.
No, ovo što se u SDP-u događa sada, to više nije mogla provariti. A u dijagnosticiranju polaganog umiranja stranke pod vodstvom Davora Bernardića ubola je bolno precizno. Zanimljivo je da je kao "osnovni razlog" konačnog prelamanja odluke navela "zadnji četverosatni sastanak u stranci", pojasnivši, ipak na oportunističkom tragu i da je bila riječ o sastanku "na kojem nijedna strana nema volje izvući stranku iz krize". Sastanak je bio ona sjednica Predsjedništva SDP-a i saborskih zastupnika stranke na Ibleru.
"Ovakav sastanak je vrijeđanje pameti ozbiljnih ljudi", kazao je Peđa Grbin, otkrivši da je Bernardić odjednom došao s prijedlogom da ga se, njega, Beru, imenuje za predsjednika kluba zastupnika.
E da bi se nakon upiranja po tome pokazalo da Beru u tome ne podržava dovoljno ljudi. A sve to u doba u kojem predsjednik SDP-a izvaljuje i takve bisere da ga se pokušava oboriti zato što je "zasmetao krupnom kapitalu". Grbin je kao popularni i istaknuti SDP-ovac, ne samo zbog svojih dva metra i kusur, zanimljiv da ga se nabroji i u kontekstu osipanja stranke zato što ga je Berin SDP s još trojicom, među kojima je i Siniša Hajdaš Dončić, ovog ljeta suspendirao na čak dvije godine.
Razlog je bio verbalni delikt, a Bernardić je to protumačio tako da je Grbina identificirao kao vođu pobune koji se "nije pomirio s time što je Ranko Ostojić izgubio izbore za predsjednika stranke. Četvorica suspendiranih tako su de facto također u kvoti onih koji su izašli iz stranke, iako se još bore. Što se tiče Ostojića, Ranka, on je još u lipnju javno poručio Bernardiću: "Odgovornost za ovakvo stanje nije samo tvoja, ali zbog činjenice da si Predsjednik ona je najveća... Poštovani Davore, sigurni smo da i sam vidiš da ovako dalje više ne ide."
U ponedjeljak, nakon sastančenja na Ibleru, Ostojić je na Facebooku objavio i ovo: "SDP ima 75% manje članova nego 2016. godine. Tko je kriv?" To je suština sadašnje krize SDP-a, odnosno totalni argument za zaključak da ovo nije tek još jedno manje osipanje kao u četiri ili pet navrata tijekom 28 godina postojanja stranke. Ovo je potpuno urušavanje članstva, toliko da Davor Bernardić uskoro više skoro da neće imati predsjedati.
Na izlaznim vratima je i Sabina Glasovac, još jedno vrlo popularno lice lijevog centra iz Sabora. Jezičava Zadranka odvalila je Beri da će otići s mjesta predsjednica kliba zastupnika istog trenutka kad Bero dođe na mjesto predsjednika tog kluba.
Bojan Glavašević, koji je u Ministarstvu branitelja Predraga Matića u Vladi Zorana Milanovića, rame uz rame s Matićem stajao nasuprot "šatorašima" i Karamarkovom cirkusu, a da mu na pamet nije padalo ustuknuti, stranku je napustio nedavno, optuživši kolege da ih više zanima kadroviranje nego stranačka politika. Sin legendarnog vukovarskog novinara sada je nezavisni u Saboru. Izbacivanje iz stranke Miranda Mrsića, još u ožujku 2018., kao da je bilo ono koje je otvorilo vrata totalnog razbijanja SDP-a.
Bivši Milanovićev ministar nije htio povući svoj prijedlog zakona o doprinosima iz saborske procedure, Bernardić je rekao da je bilo "... usmjereno na mene osobno..." i Mrsića su izbacili. Ostalo je zapisano da je Bernardić tada izrekao totalno promašeno predviđanje epskih razmjera: "Nadam se da je ovo zadnji put da nekoga izbacujemo iz stranke."
Već u svibnju SDP je izbacio Nebojšu Aleksića iz Novog Zagreba, samo zato što je ovaj na Facebooku objavio Bernardićevu fotografiju uz natpis: "Ravno do dna – Azra." Bio je to popranti komentar u link na vijest da je Bernardić jedini iz SDP-a u Saboru glasao protiv Mrsićevog zakona, zbog kojega je Mrsić izbačen iz stranke. Tako je Bernardić zapravo jedini glasao kao i HDZ-ovci. U svibnju je iz stranke otišao i saborski zastupnik Zdravko Ronko iz Požege, povevši sa sobom svu silu ljudi s lokalne razine.
Kao razlo je naveo "urušavanje i sveopće razaranje stranke što na 'neronovski' način provodi Davor Bernardić, liječeći time i svoju nesposobnost i svoje frustracije". Za njega se potom čulo da je na pragu ulaska u HSU-ov saborski klub, što bi imalo smisla. Čak ima smisla, u uvjetima današnje Hrvatske, da podržava Plenkovićevu vladu svojim glasom, pa makar "kako bi spriječio da na novim izborima Bero opet bude biran u Sabor".
Ali je ostavio jako gadan dojam kad se u Saboru našao, iako kao nezavisni, u Bandićevom klubu. Moga je, inače, ići i s Mrsićem i Glavaševićem... Ali nije. U kvotu onih koji su otišli isključivo zbog Bernardića spada i Tomislav Žagar, odmah nakon izbora, zgrožen i razočaran takvim vođenjem stranke. Tomislav Saucha, kao što znamo, sasvim je druga priča i otišao je pod istragom zbog kriminala.
Toliko što se tiče saborskih zastupnika. No, istaknutih članova kojima Bernardić ide na jetra, ima na sve strane. U svibnju je obznanjeno da je SDP napustia i Dijana Pleština, udovica Ivice Račana, i to zato što se "SDP sve više udaljuje od socijaldemokracije". S prestankom ljeta SDP je pod Bernardićevim kormilarenjem krenuo u slobodan pad.
Dotle da je prije tri tjedna iz stranke otišla čak i njemu sklona potpredsjednica SDP-a Zagreba, šefica ogranka Črnomerec, inače totalno Bernardićev kadar, koja je glasala za suspenzije Grbina i drugih. Preko noći se našla na popisu članova Bandićevog kluba zastupnika u Skupštini Grada Zagreba, a to što je jedna takva Bernardiću odana kolegica istupila, odmah se protumačilo kao znak da bježe i oni koji su podržavali Bernardića. Ona je na lokalnoj razini znala eliminirati protivnike kao Bero sada, samo, je li Beri sad otkucalo vrijeme da ga je pametno napustiti?