Kad je SAD želio ojačati svoje snage na Bliskom istoku uoči potencijalnog sukoba s Iranom, bilo je potrebno 73 tovara C-17 da prebace bataljun protuzračne obrane Patriot po cijelom svijetu, svjedočio je u četvrtak pred Kongresom čelnik američkog Indo-pacifičkog zapovjedništva.
Ovo je samo jedan primjer koliko bi američka vojna transportna logistika bila pod teškim pritiskom u vrijeme velikog sukoba koji bi zahtijevao golema kretanja - u zraku i na moru - materijala, a posebno u borbi koja bi obuhvatila velike dijelove Pacifika.
"Moramo obratiti pozornost na naše zahtjeve za dizanjem", rekao je, dodajući da je održivost "apsolutno pobijedila u Drugom svjetskom ratu". Problem se proteže i na more. Postoje "značajne praznine u morskom prijevozu", rekao je u četvrtak mornarički adm. Samuel J. Paparo Jr., zapovjednik američkog Indo-pacifičkog zapovjedništva, Odboru za oružane snage Senata.
"Prvo, sveukupno borbene logističke snage čine oko 60% stvarnih potreba. To pokrivamo angažiranjem CONSOL [operacije konsolidiranog tereta] tankera i ugovaranjem drugih sposobnosti. Ali kada dođe nemilosrdni čas, jedini brodovi koje ćemo moći poslati u područja kako bismo ih izložili opasnosti bit će sivi brodovi. I dok izgovaram ove riječi, 17 od tih borbenih logističkih ratnih brodova zaustavljeni su zbog nedostatka radne snage.” Postoje slične zabrinutosti oko prijenosa mlaznog goriva zrakom, objasnio je Paparo, stavljajući naglasak na američki jaz u tankerima.
"Moramo imati mnogo milijuna litara goriva, mlaznog goriva u zraku za svaku sposobnost", primijetio je. "I tako je naša flota tankera ispod onoga što nam je potrebno. To također uzimamo u obzir za neke ugovorene zračne usluge." Osim bojne Patriot, Pentagon je također naredio Carl Vinson Carrier Strike Group (CSG) da se pomakne s Pacifika na svoju trenutnu lokaciju na Bliskom istoku, gdje se pridružila Truman CSG-u koji je već bio u stanici. Dodatni kopneni lovci i nevidljivi bombarderi B-2 također su stigli u regiju, a sve to zahtijeva opsežnu podršku zračnim mostom.

"Imamo [Udarnu skupinu nosača] Georgea Washingtona koja uskoro izlazi iz [Aktivnosti flote Yokosuka], a [Udarna skupina nosača] Nimitz je na moru. Moramo održavati visoko stanje indikacija i upozorenja kako bismo mogli vratiti te snage ako dođe do krize s većom težnjom" od one u regiji CENTCOM-a. Realnost potrebe za zadovoljavanjem onoga što je pri ruci nešto je s čime američke snage u Koreji moraju živjeti, objasnio je odboru general vojske Xavier T. Brunson, zapovjednik Zapovjedništva Ujedinjenih naroda, Zapovjedništva združenih snaga i Snaga Sjedinjenih Država u Koreji, piše TWZ.
"Gledajući skladišta municije, od kojih će nekima uskoro isteći rok trajanja pitali smo se kako da ih zamijenimo na brz način. Spreman sam se boriti dok pomoć ne dođe", dodao je. "To je ono što se od nas očekuje da tamo radimo. I od mene i snaga Republike Koreje, kao i od snaga raspoređenih u Zapovjedništvo UN-a. Borimo se dok ne stignu tamo."
Senator Eric Schmitt sugerirao je da je "fer reći da se mnogi od tih planova izvlače na račun činjenice da vjerojatno nemamo inventar koji nam je trenutno potreban." "To bi bilo točno", odgovorio je Brunson. "Svaki dan dovodimo u pitanje te pretpostavke."
Na Hute ispalili hrpu raketa
Trenutna američka kampanja protiv Hutija u Jemenu baca dodatno svjetlo na napetost resursa američke vojske.
"U vojnoj ofenzivi, koja je pokrenuta 15. ožujka, već je korišteno streljivo vrijedno stotine milijuna dolara za napade na grupu", izvijestio je CNN prošli tjedan. To uključuje AGM-158 Joint Air-to-Surface Standoff Missile ili JASSM, AGM-154 Joint Standoff Weapon (JSOW) klizno streljivo i Tomahawk Land Attack krstareće rakete, rekli su izvori mreži.
Tijekom okruglog stola za medije na simpoziju Sea Air Space ovoga tjedna, The War Zone je pitao vršitelja dužnosti načelnika pomorskih operacija ima li mornarica dovoljno streljiva za borbu protiv Hutija i podršku svim potrebnim naporima na Pacifiku.
"... moramo uhvatiti ... našu industrijsku bazu streljiva ... kako bismo povećali više streljiva", rekao je adm. James Kilby. "Sigurno nam treba dubina spremnika ako namjeravamo ući u dugotrajni sukob."
U cjelini gledano, logistička ograničenja američke vojske i nedostatak ulaganja u ta ključna područja, čini se da postaju sve goruća tema jer krize diljem svijeta vrše pritisak na sustav. Ovo se dogodilo bez dugotrajnog sukoba visoke razine. Još uvijek nije poznato hoće li se dovoljno novca početi izdvajati za rješavanje ovih nedostataka, zaključuje portal TWZ.