Poljska vojska ima dovoljno zaliha da se odupre neprijateljskom napadu do dva tjedna prije nego što stignu NATO pojačanja, rekao je Dariusz Lukowski, šef poljskog Ureda za nacionalnu sigurnost, za Polsat News.
"Mislim da se, ovisno o tome kako se ova borba odvija, ova obrana može izvoditi tjedan ili dva na današnjim razinama zaliha", rekao je Lukowski odgovarajući na pitanje koliko dugo bi se Poljska mogla boriti sama prije nego što saveznici uskoče.
Lukowski je priznao da poljske oružane snage još uvijek koriste kombinaciju moderne i zastarjele opreme, pri čemu nedostatak streljiva prvenstveno utječe na starije sustave. Također je istaknuo da se novonabavljena borbena vozila i platforme snabdijevaju odgovarajućim streljivom.
Poljska politička oporba osudila je stanje obrambene proizvodnje u zemlji, tvrdeći da će Poljska imati dovoljno streljiva za samo pet dana rata. Na pitanje ima li Poljska zaista zalihe za samo pet dana, Lukowski je rekao da to ovisi o vrsti opreme i streljiva. Poljska, koja graniči s Bjelorusijom i snažno militariziranom eksklavom Kalinjingrad u Rusiji, nalazi se na istočnom krilu NATO-a i vjerojatno bi bila među prvim metama u potencijalnom sukobu NATO-a i Rusije, piše Kyiv Independent.
Poljska do 2028. planira potrošiti 2,5 milijarde eura za izgradnju “Istočnog štita” kojim se želi zaštiti od eventualnog napada iz Rusije ili Bjelorusije. Osim "zmajevih zubi" postavit će ogradu, mine, termovizijske kamere, detektori kretanja... Izgradnja Istočnog štita započela je u ljeto prošle godine. Do 2028. godine planira se izgraditi više linija obrane duž 800 kilometara istočne granice – uz granicu s Bjelorusijom, duž granice s Kalinjingradskom oblasti, ruske enklave stiješnjene između Poljske i Litve s izlazom na Baltičko more te duž koridora Suwalki, rijetko naseljenog područja između Poljske i Litve, koji ima strateško značenje jer njime prolazi jedina kopnena veza između baltičkih zemalja i ostatka Europske unije. Taj bi koridor Rusija vjerojatno pokušala presjeći u slučaju napada na Baltik, objavio je nedavno Express.

Poljska ima 468 letjelica, od čega 59 borbenih zrakoplova, 612 tenkova te 45 brodova. European Security & Defence piše da se poljske oružane snage sada sastoje od 198.000 vojnika, uključujući 130.000 profesionalnih. Poljska vojska, prema ljudstvu, sada je svakako najveća u Europi, a bivša vlast ju je htjela proširiti na 300.000 vojnika.
Dana 15. siječnja, poljski premijer Donald Tusk također je pozvao saveznike u NATO-u da povećaju izdvajanja za obranu, tvrdeći da bi vojni izdaci NATO-a bili 10 puta veći od ruskih, kada bi sve europske članice odgovarale proračunu Poljske. A ona od svih članica zapadnog vojnog saveza razmjerno svom BDP-u daleko najviše troši na obranu. U tu svrhu prošle godine izdvojila je 4,12 posto, odnosno oko 35 milijardi dolara. Godinu ranije izdvojili su 31 milijardu dolara, a 2022. godine 15,3 milijardi dolara. Poljski proračun za 2025. uključivat će ponovo rekordan izdatak - potrošit će se ukupno 43.6 milijardi eura, najavio je premijer Donald Tusk.
Poljska ima cyber postrojbu
Kroz Poljsku prolazi gotovo sva zapadna vojna pomoć za Ukrajinu. Osim priprema za obranu od eventualnog vojnog napada, Poljska je suočena se neprestanim cyber napadima. Stoga je uspostavljena postrojba od 6500 ljudi sastavljena od vojnika i civilnih informatičkih stručnjaka. Oni su prošle godine zabilježili oko 100.000 pokušaja cyber napada.
Usred rastuće zabrinutosti zbog agresivnog stava Rusije, poljski predsjednik Andrzej Duda pozvao je SAD da rasporedi nuklearno oružje u Poljskoj kao sredstvo odvraćanja. Napetosti između NATO-a i Rusije porasle su nakon sveobuhvatnog napada Moskve na Ukrajinu. Zapadni čelnici i obavještajne agencije upozorili su na potencijalni rat velikih razmjera u Europi u sljedećih pet godina.