Top News
191 prikaza

Čazma je dobila na jackpotu no tisuće djece nemaju svog pedijatra. Roditelji su očajni

Damir Špehar/ Pixsell
U Hrvatskoj bi trebalo biti 330 pedijatara, a nedostaje ih 87. Svaki treći zaposleni stariji je od 60 godina. Rijetki se odlučuju za ovu specijalizaciju pa se sitiuacija krpa umirovljenim pedijatrima.

Čazma je nakon tri i pol godine dobila stalnog pedijatra, Ukrajinku Larysu Hrebeniuk, specijalisticu pedijatrije koja je već počela s radom u ordinaciji u kojoj je upisano oko 1500 djece.

"Roditelji su sretni što njihova djeca sada imaju stalnu pedijatrijsku skrb. Već prvog dana upoznala sam 38 malih pacijenata i nadam se uspješnom radu", kazala je Dr. Hrebeniuk u Hrvatsku je stigla iz rodnog Zaporožja s kćeri i majkom, bježeći od rata u Ukrajini.

"Ovdje sam već više od dvije i pol godine, koliko je trajao proces nostrifikacije mojih dokumenata, kako bih mogla raditi kao pedijatar“, rekla je dr. Hrebeniuk koja je uspješno savladala hrvatski jezik. U Ukrajini je, navela je, specijalizirala pedijatriju, radila je kao liječnica u školskoj medicini, ali i vodila Odjel za dječju rehabilitaciju. U Čazmi je do sada radila kao liječnica obiteljske medicine, no čim joj je priznata specijalizacija tražila je mjesto gdje može pomoći djeci.

"Kada je krenuo rat u Ukrajini, nalazile smo se otprilike mjesec dana u okupaciji, ali smo uspjele izaći tijekom prve kolone u tzv. zelenom koridoru. Tih mjesec dana je bilo zaista strašno, nije ti svejedno kad padne bomba u susjedovo dvorište. Nije bilo šanse da ostanemo tamo, stoga sam odmah krenula tražiti gdje bismo mogle otići. Dosta mojih prijatelja je otišlo u Poljsku, Švicarsku i Njemačku, a mene je nazvala moja prijateljica iz Hrvatske te mi ponudila pomoć. Ispričala mi je da poznaje jednu ženu iz Crvenog križa koja nam može pomoći sa smještajem i tako je sve krenulo, otkriva nam dr. Hrebeniuk dodajući kako je odmah nakon dolaska u Hrvatsku krenula tražiti posao, kazala je lani za Zadarski list dodavši: 

"Tražila sam gdje će moje dijete biti na sigurnom, a Hrvatska mi se činila kao prikladna opcija. Nakon poziva prijateljice, kćer i ja smo sjele u vlak, putovale tri dana i tada smo napokon stigle."

 | Author: Damir Špehar/ Pixsell Damir Špehar/ Pixsell
Županija Bjelovarsko-bilogorska, pohvalila se, kako  aktivno radi na privlačenju liječnika i medicinskog osoblja putem subvencioniranja troškova podstanarstva, kamata na stambene kredite te troškova stručnog usavršavanja. Na te mjere godišnje se izdvaja 185.000 eura.

Na 14 natječaja nitko se nije javio

Od 1. rujna u jednom od većih zagrebačkih kvartova - Prečkom - više nema pedijatra. Iz Grada su korisnicima poručili da prva specijalizantica pedijatrije usavršavanje završava tek 2026. godine i prije toga ne može početi s radom.

- Tijekom 2023. godine i 2024. godine Dom zdravlja Zagreb-Zapad kontinuirano raspisuje natječaje za zapošljavanje specijalista pedijatra. Nakon provedenih 14 natječaja, na koje nismo zaprimali prijave, jer nema zainteresiranih pedijatara te nisu rezultirali zapošljavanjem, ordinacija, odnosno ugovoreni pedijatrijski tim na lokaciji Prečko 2, koji od srpnja 2023. nema nositelja - izabranog pedijatra, od 1. rujna 2024. prestaje s radom - obaviješteni su pacijenti.

Da bi se opravdali, uz službenu obavijest o zatvaranju pedijatrije navode i kako je Grad Zagreb 2023. godine financirao otkup duga za specijalizaciju jedne specijalistice pedijatrije koja je od ožujka 2023. zaposlena u Španskom. Kažu da se pored toga trenutno na specijalizaciji za potrebe Doma zdravlja Zagreb-Zapad nalazi osam liječnika, ali završetak specijalističkog usavršavanja prve specijalizantice očekuje se tijekom 2026. kada bi mogla početi s radom u jednoj od pedijatrijskih ambulanti u zagrebačkom Domu zdravlja Zagreb-Zapad, objavio je Jutarnji list.

"Potrebno je navesti da Grad Zagreb, unatoč nizu poništenih natječaja za zapošljavanje liječnika u Domu zdravlja Zagreb-Zapad, nije iskoristio zakonsku mogućnost privlačenja kadrova prema čl. 11 st. 6. Zakona o zdravstvenoj zaštiti odnosno nije ponudio dostupne stambene i ostale resurse za poticanje zapošljavanja liječnika što je, uz druge nepovoljne okolnosti, uzrokovalo poteškoće u pružanju zdravstvene skrbi pacijentima", rekli su u ministarstvu Vilija Beroša, a roditeljima čija su djeca ostala bez liječnika poručuju da mogu prijaviti djecu u bilo koju od pedijatrijskih ambulanti koje mogu primiti pacijente.

 | Author: Patrik Macek (PIXSELL) Patrik Macek (PIXSELL)

Prvu specijalizanticu Prečko bi trebao dobiti tijekom 2026. godine. Tri godine nakon što je prijašnja pedijatrica otišla u mirovinu

Liječnici godinama upozoravaju da je situacija alarmantna. Najgore je u Sisačko-moslavačkoj županiji. Jedan pedijatar skrbi za više od 4900 djece. U Međimurskoj su četiri pedijatrice. Svaka brine o gotovo dvije tisuće djece. U Šibenskoj-kninskoj njih šestero ima gotovo 1700 malih pacijenata. Dok u Zagrebu radi 55 pedijatara. Na jednog dolazi gotovo 1400 pacijenata.

"Sigurno da je to gorući problem i svakim danom je sve veći. Činjenica je da mladi liječnici se teško odlučuju za specijalizaciju osobito na primarnoj razini i činjenica da se tu nešto hitno treba učiniti", rejka je predsjednica Hrvatskog društva za preventivnu i socijalnu pedijatriju iz Varaždina Mirjana Kolarek-Karakaš u kolovozu za RTL. 

Prosječna dob pedijatara u Hrvatskoj je 53 godine, a njih 85 je starije od 60. "Govorimo godinama, mnogi su sastanci održani, čak i na razini ministarstva zdravstva, međutim stvari se slabo pokreću, kao da će netko drugi riješiti taj naš problem, a sve je više djece s rizikom, neurorizične djece koja zahtijevaju stručnu podršku", rekla je Kolarek-Karakaš.

Voditeljica Odjela zdravstvene zaštite predškolske djece Doma zdravlja PGŽ-a Gordana Pelčić u siječnju je u Studiju 4 HRT-a rekla da u PGŽ-u rade 23 pedijatra od čega je njih 12 u sklopu Doma zdravlja, a 11 su privatnici. 

Dnevno pregledaju 70-tak malih pacijenata

"Sve su ordinacije pokrivene, imamo šest specijalizanata, ali zamjene radimo međusobno. Idealno bi bilo kad bi fizički imali i zamjenu", rekla je. Dodala je da nemaju problema s brojem pedijatara jer su planski otvarali natječaje, a na njima je uvijek bilo zainteresiranih. 

Ravnatelj Doma zdravlja Varaždinske županije doc. Jurica Veronek kazao je kako u Varaždinskoj županiji  radi devet pedijatara primarne zdravstvene zaštite. Od toga - u domu zdravlja njih četiri, a ostali su u Ludbregu, Varaždinskim toplicama i Lepoglavi.

"Svaka ordinacija skrbi o oko 1000 do 1200 pacijenata", rekao je Jurica Veronek, naglasivši kako pedijatri govore da im na pregled dnevno dolazi od 60 do 70 pacijenata, a da je zimi taj broj mnogo veći.

Prema podacima Hrvatske liječničke komore najkritičnije je u Koprivničko-križevačkoj, Krapinsko-zagorskoj i Sisačko-moslavačkoj županiji, koje unatoč stalno otvorenim natječajima i pogodnostima koje nude ne uspijevaju privući nove pedijatre.

 

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.