Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik vratio se u zemlju siguran da ga, otputuje li ponovno negdje izvan BiH, neće uhititi Interpol (Međunarodna kriminalističko-policijska organizacija) od kojeg je Sud BiH zatražio da ga stavi na svoj popis traženih osoba.
Dodik je za RTRS otkrio detalj nedavnog susreta s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.
"Pitao me zbog čega sam osuđen. Rekao sam – zato što ne poštujem odluke stranca. On me pitao kako je to moguće, a ja sam rekao da je to moguće kada Wolfgang Petritsch (bivši visoki predstavnik u BiH) napravi takav sud."
Interpol je taj zahtjev odbio. Prema dostupnim informacijama, tako je odlučio pozivajući se na članak 3. svog statuta koji zabranjuje intervencije u slučajevima koji imaju "političku, vojnu, vjersku ili rasnu pozadinu".
"To je potpuno uobičajena procedura i u većini slučajeva koji su vezani za optužbe za državni udar, napad na ustavni poredak i slična kaznena djela takav je odgovor Interpola. Tu nema ništa neobično, začuđujuće ili pristrano. Da se dogodilo drugo klasično kazneno djelo, da je došlo do nemira, žrtava, da je u pitanju klasično razbojništvo, pljačka, nanošenje štete, potjernica bi bila raspisana", kazao je za "Dnevni avaz", magistar kriminologije i krivičnog pravosuđa Ramiz Huremagić. On je jedan je od rijetkih eksperata koji je otvoreno najavljivao mogućnost da Interpol odbije zahtjev BiH za raspisivanje potjernice za Dodikom.
On naglašava da domaće institucije ne mogu očekivati da neko drugi radi njihov posao. Osim toga, protiv Dodika se vodi istraga i u predmetu “Vila na Dedinju”, u kojoj se može očekivati sličan ishod i novi zahtjev Interpolu, čiji bi odgovor u tom slučaju bio pozitivan.
Tužiteljstvo BiH istražuje kako je Dodik stekao vilu u elitnom dijelu Beograda. Platio ju je 750.000 eura. Istražuju se transakcije preko Pavlović banke iz BiH i Komercijalne banke u Srbiji. Dodik se u ovom predmetu sumnjiči za pranje novca u vezi s kaznenim djelima primanje dara i drugih oblika koristi te zloupotrebu položaja. O tom je u iskaz u tužiteljstvu trebao dati prije par dana, dok je bio u Moskvi.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik oglasio se u četvrtak na X-u poručivši da uvažava poruku šefa NATO-a Marka Ruttea da Predsjedništvo BiH treba preuzeti odgovornost za zemlju.
- To smatram važnim pozivom da se svi procesi vrate u okvire domaćeg dijaloga i političkog dogovora. Ali, poštovani gospodine Rutte, nemoguće je prihvatiti presudu koja nije plod zakonodavnog procesa izabranih narodnih predstavnika, već politička odluka jednog neizabranog stranca - usred Europe. Teško je govoriti o nezavisnom pravosuđu kada je sud u kojem se vodi postupak protiv mene prepun sudaca i tužitelja protiv kojih se vode postupci za korupciju i suradnju s kriminalnim grupama. Više je optužbi na račun tog suda i tužiteljstva, nego što je taj sud procesuirao stvarni kriminal – naveo je Dodik.
I dok se on nastavlja obračunavati s institucijama BiH izraelski list Haaretz objavio da će Dodik usluge izraelskih odvjetnika za lobiranje kod Trumpove administracije u korist Dodika i Republike Srpske platiti 850.000 dolara, u koje ne ulaze dodatni troškovi oglašavanja, kao ni "bonus za uspjeh".

"Glavni ciljevi angažmana su uspostavljanje dijaloga s budućom Trumpovom administracijom, ukidanje sankcija uvedenih Miloradu Dodiku i članovima njegove obitelji, kao i Željki Cvijanović, te preispitivanje Daytonskog mirovnog sporazuma u SAD-u, posebno u vezi s ulogom visokog predstavnika", navodi se u ugovoru, objavio je portal Klix.ba.
Ugovor predviđa da će firma "savjetovati i zastupati RS te surađivati s njenim ovlaštenim predstavnicima u pravnim i političkim pitanjima". Lobiranje će se odvijati u skladu s američkim zakonodavstvom, uključujući regulative Ureda za kontrolu strane imovine (OFAC) i Zakona o registraciji stranih agenata (FARA), koji zahtijeva da svaki predstavnik stranih subjekata bude registriran pri američkom Ministarstvu pravosuđa.
Što se tiče financijskih obaveza, ugovor precizira da će RS plaćati fiksnu mjesečnu naknadu, pri čemu se 50 posto godišnjeg iznosa plaća odmah po potpisivanju sporazuma. "Preostali iznos se isplaćuje kvartalno, u jednakim ratama, s prvim plaćanjem planiranim za 3. travanj 2025. godine", stoji u dokumentu. Pored osnovnih troškova, predviđeni su i "opcionalni troškovi oglašavanja" za koje će RS moći angažirati treće strane, uz prethodno dogovoreni budžet. Također, postoji "bonus za uspjeh" u slučaju da tvrtka uspješno osigura ukidanje svih sankcija protiv zvaničnika RS-a.
Ugovor također sadrži klauzulu o sukobu interesa, prema kojoj odvjetnička tvrtka zadržava pravo zastupati druge klijente čak i ako su njihovi interesi "direktno suprotstavljeni interesima RS-a, pod uvjetom da se ne radi o pitanjima koja su suštinski povezani s ovim angažmanom". S druge strane, firma se obavezuje da neće zastupati klijente koji podnose tužbe protiv Republike Srpske.
Trajanje ugovora definirano je na dvanaest mjeseci, uz mogućnost produženja za dodatnih šest mjeseci. Ugovor može biti raskinut jednostranom odlukom u slučaju ozbiljnog kršenja obaveza, uz rok od 30 dana za otklanjanje nepravilnosti. Nakon isteka ili prekida ugovora, "firma se obavezuje da vrati ili skladišti sve dokumente RS-a na njen trošak".