Top News
128 prikaza

Europljani žele da Britanci ostanu, ali ih neće moliti

Brexit
publicdomainpictures.net
54 posto stanovnika EU-a ne želi odlazak Britanaca iz Unije, ali ih čak četvrtinu nije niti briga

Prema najnovijem istraživanju njemačke zaklade Bertelsmann Stiftung 54 posto stanovnika EU-a želi da Britanci na referendumu u četvrtak izglasaju ostanak u Uniji. 21 posto Europljana želi da Velika Britanija izađe iz EU-a, dok jednu četvrtinu ili nije briga ili ne zna što bi mislilo o tom problemu.

U Velikoj Britaniji raspoloženje je za to vrijeme potpuno podijeljeno i ispada da nacija Winstona Churchilla, koji je - dok je rat još trajao – izrekao vizionarsku izjavu: "Moramo izgraditi neku vrstu Sjedinjenih Država Europe s Njemačkom i Francuskom u centru", u EU ima čak i nešto manje vjere od ostatka današnje zajednice europskih nacija.

Velika Britanija, sad je već savršeno jasno, ukoliko izađe iz Unije, postat će otočna nacija u pravom smislu riječi. Morat će posebno plaćati kako bi si priskrbila pristup zajedničkom tržištu, kao što je slučaj s Norveškom ili Švicarskom. Francuski ministar gospodarstva Emmanuel Macron upozorio je ovih dana Britance da će njihova država u tom slučaju postati poput otoka Guernsey, mala izolirana nacija na rubu svijeta.

Do toga da Velika Britanija ostane u EU najviše je stalo Poljacima, kojih je u tu zemlju nakon ulaska Poljske u EU, odselilo čak jedan milijun, te Portugalci. Najmanje je briga za sudbinu Velike Britanije Francuze; 41 posto ih želi ostanak, 25 posto želi da Britanci odu. Drugim riječima, čak 34 posto Francuza sudbinu Brexita uopće ne smatraju svojim problemom, jednostavno ih nije briga.

Oko Brexita EU najviše brine opasnost da u tom slučaju ne bi došlo do domino efekta, do toga iz Unije ne počnu odlaziti i neke druge članice, pretvarajući kontinent iznova u skup razdvojenih, malih nacija, nesposobnih nositi se s nimalo nježnim globaliziranim svijetom.

Škotska premijerka Nicola Sturgeon eventualni Brexit naziva katastrofalnom odlukom. Škotska je ionako nedavno bila na rubu izlaska iz Velike Britanije, a ako bi ostanak u njoj značio odlazak iz EU-a, sasvim je sigurno da bi škotski separatistički projekt bio zreo da napokon i uspije. Nadalje, ujedinjena Europa bila je i okvir u kojem je konačno prekinut sukob između protestanata i katolika u Sjevernoj Irskoj.

Osim argumenata političkih elita, možda su još i zanimljiviji argumenti umjetnika,  znanstvenika, biznismena. Milijarder i inovator Richard Branson tako kaže da Brexit ne samo što bi ga pogodio kao investitora, nego bi najradije da do njega ne dođe i zbog svoje djece i unučadi.

Stephen Hawking je već ranije oštro upozorio sunarodnjake da britanskoj znanosti predviđa kolaps ukoliko se njihova zemlja odvoji od EU-a. Iznenađujuće, John Cleese smatra da EU ne nudi više mogućnosti za velike reforme, te u tome pronalazi razlog zašto je on za Brexit. A Bernie Ecclestone smatra da Velika Britanija toliko daje EU, da zauzvrat ne bi dobila, bar koliko on vidi, ništa.

To, međutim, nije točno jer je i Velika Britanija korisnik europskih fondova, a što se debata o Brexitu zahuktavala, pokazalo se da zapravo jako profitira i na doseljenicima

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.