Neboder koji je planuo kao da je od papira prema svemu sudeći imao je fasadu od nekvalitetnog materijala koji je doveo do brzog širenja požara
Donosimo grafiku i kronologiju jedne od najvećih tragedija koje su se dogodile u Londonu.
express
Požar u neboderu Grenfell Tower u zapadnom Londonu odnio je 17 života, a kako pišu britanski mediji, još 65 ljudi se i dalje vode kao nestali ili se strahuje da su mrtvi.
Press Association/PIXSELL
Požar je, podsjetimo, izbio kao posljedica pokvarenog hladnjaka koji je zaiskrio, a iskra je zatim obavila ostalo.
Pogubna za stanare bila je činjenica da je vatra izbila na nižim katovima, najvjerojatnije na četvrtom, pa se zatim širila prema gore, zbog čega je stradala cijela zgrada.
Press Association/PIXSELL
Iako je 24-katnica sagrađena 1974. godine, prošle je godine u srpnju završena obnova koja je stajala nešto više od 10 milijuna funti.
Stručnjaci su odmah istaknuli kako se nije smjelo dogoditi da se vatra tako brzo proširi jer su morali, u skladu s propisima, postojati paneli koji su nezapaljivi te su morali morali biti ugrađeni i drugi protupožarni sustavi.
Press Association/PIXSELL
Tvrtka Rydon, koja je obavila posao, odmah je objavila da je primijenila sve zdravstvene i sigurnosne standarde.
No arhitekti i vatrogasci se ne slažu. Širenju požara, tvrde, doprinijela je i činjenica da je 24-katnica bila prekrivena materijalom kojim se vatra brzo proširila prema vrhu.
Press Association/PIXSELL
"Taj materijal je očito odgovoran za širenje vatre", izjavio je Mike Penning, konzervativni zastupnik koji je u prošlosti radio kao vatrogasac.
Materijal postavljen kako bi zgrada "izgledala bolje u usporedbi s luksuznim zgradama"
REUTERS
Materijal kojim je bila obložena fasada zgrade prepun je šupljina, zbog čega je djelovao kao dimnjak i vatra se proširila prema vrhu. Postavljen je prošle godine tijekom restauracije.
Lokalno stanovništvo je izjavilo da je materijal postavljen kako bi zgrada "izgledala bolje zbog izgradnje drugih luksuznih zgrada u blizini".
Press Association/PIXSELL
"Tko god je postavio materijal, odgovoran je za sve žrtve i svaku ozljedu".
Prema dostupnim informacijama stanovnici zgrade u više su se navrata žalili na stanje zgrade i na potencijalne rizike od požara, posebice otkako je krenulo njezino renoviranje tijekom kojeg je zgrada svedena samo na jedan ulaz odnosno izlaz.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Ovo ipak nije najveći požar u Londonu. Najveći je bio 1666. kad je izgorjelo 3/4 grada.