Proces opoziva Donalda Trumpa napokon je pokrenut. Podrška među američkim glasačima za čitav proces skočila je na pedesetak posto, ali cijelo vrijeme ga jedan čovjek brani na sve moguće i nemoguće načine. Bivši gradonačelnik New Yorka, Rudolph W. Giuliani, dobio je poziv za svjedočenje pred Zastupničkim domom američkog parlamenta i, prema svemu sudeći, on će se svjedočiti o svemu što je radio za Trumpa dok je ovaj pokušavao natjerati Ukrajince da istraže moguću korumpiranost Huntera Bidena, sina Joea Bidena.
“Naša istraga uključuje i vjerodostojnih optužbi da ste radili kao predstavnik predsjednika u pokušajima ostvarivanja njegovih osobnih političkih interesa zloupotrebom utjecaja Ureda predsjednika”, stoji u pozivu Giulianiju, osobnom Trumpovu odvjetniku i predstavniku u Ukrajini. Iza pravnog jezika stoji zapravo kompleksna priča o utjecaju, ucjeni i gradonačelniku milijunskog velegrada koji postaje Trumpova produžena ruka.
Ali vratimo se malo u povijest. Giuliani je vrhunski pravni stručnjak, najpoznatiji po obračunu s talijanskom mafijom tijekom osamdesetih godina prošlog stoljeća. Tadašnji mediji nazivali su taj proces “slučaj svih slučajeva” i “najvažniji napad na infrastrukturu organiziranoga kriminala od hvatanja čikaške mafije 1943. godine”. Postoje razne priče da je mafija čak i nudila ogroman novac za Rudyjevo ubojstvo.
Ali i tad su Giulianija pratile optužbe da istragama i tužbama pristupa iz političkog kuta, sve kako bi bildao svoj imidž u javnosti za kasniju političku karijeru. Nećemo reći da su te priče bile potpuno neutemeljene zato što se kandidirao za gradonačelnika New Yorka 1989. godine, nedugo nakon što je otišao s pozicije državnog tužitelja. Izgubio je za samo 47.080 glasova.
Četiri godine kasnije je preuzeo tu utjecajnu dužnost i prekinuo tridesetak godina dugu vladavinu Demokrata u New Yorku. A vladavina najvećim gradom u Sjedinjenim Američkim Državama bila je doista neobična. Iako nominalno republikanac, uveo je brojne liberalne zakone. Možda i najočitiji primjer svega je njegovo uvođenje jednakih beneficija za istospolne brakove svih zaposlenika i dužnosnika u gradu New Yorku.
Zbog ograničenja broja mandata, gradonačelnik New Yorka može odraditi samo dva uzastopna mandata, Giulianija je naslijedio Michael Bloomberg. Kasnije je Giuliani u nekoliko navrata pokušao dobiti kakvu višu poziciju, ali na kraju se našao u privatnom odvjetničkom biznisu gdje je zaradio desetke milijuna dolara.
Trumpovu predsjedničku kampanju podržavao je od samog početka, kako javno, tako i privatno. Naime, i dalje ga prate optužbe da je iz newyorškog ureda FBI-a dobivao povjerljive informacije o Hillary Clinton prije predsjedničkih izbora 2016. godine.
Sada bi mu to dugogodišnje prijateljstvo s Trumpom moglo donijeti i opake kazne. Posebno je zanimljivo da se tek sada raspravlja o Giulianiju i njegovom poslu u Ukrajini tek nakon što se ispostavilo da je Trump praktički ucjenjivao Ukrajince. Obustavio je isplatu nekih 400 milijuna dolara pomoći, iako su sve druge grane vlasti odobrile to trošenje novca.
U svibnju ove godine Giuliani je otvoreno rekao da putuje na istok Europe kako bi porazgovarao s Vladimirom Zelenskim, novoizabranim ukrajinskim predsjednikom, oko nekih ranijih istraga.
New York Times ovih dana podsjeća da je prijašnji ukrajinski predsjednik Petro Porošenko pokušavao na sve načine sačuvati svoj utjecaj i fotelju, pa se čak okrenuo i Trumpu u nadi da će mu ovaj pomoći. Ožujak ove godine donio je napredak u dvije tangencijalno povezane istrage. Prva je ponovno otvaranje procesa protiv oligarha koji je zaposlio sina Joea Bidena, a tu je važno napomenuti da je isti tužitelj ranije zaključio da je sve čisto.
Druga istraga ticala se objave informacija u medijima koji su naštetile Trumpovoj kampanji za predsjednika 2016. godine. Porošenko je izbore izgubio, a da bi osigurali kontinuitet istraga, Trump i Giuliani su krenuli u malo direktniji napad.
Giuliani je otvoreno rekao: “Ne petljamo se u izbore, petljamo se u istragu i to je naše pravo. Tu ništa nije protuzakonitu. Netko može reći da nije dolično, ali ovo nije službena američka vanjska politika. Tražim od njih (Ukrajinaca) da nastave istragu koja je već u tijeku dok im drugi govore da prestanu. Dat ću im razloge zašto ne bi trebali prestati jer će informacije biti od velike koristi mom klijentu, a možda će biti od koristi i mojoj državi.”
Sada kad se raspetljava klupko Trumpovih ucjena, a sve je očitije da je upravo Giuliani bio glavni operativac, pitanje je kako će američki parlament odgovoriti na ovu aferu. Kako će zaustaviti nekog budućeg Trumpa od zlouporabe moći SAD-a?