Iako je lani u Ljubljani prodano oko 20 posto manje stanova nego godinu prije, cijene su i dalje rasle. Posljedica je to prvenstveno ograničene ponude, no s druge strane i dalje je velika potražnja bogatijih pojedinaca koji svoj višak novca ulažu u stambene nekretnine. Jedna od njih je i prva dama SAD-a Melanija Trump koja je od iznajmljivanjem stambene nekretnine u Ljubljani 2023. godine zaradila 17.630 eura.
Znači situacija je slična kao i u Zagrebu i većim gradovima na Jadranu. Gradonačelnik Ljubljane Zoran Janković predviđa da će cijene padati kada se poveća ponuda, što bi se, prema njegovim riječima, trebalo dogoditi uskoro, jer će na ljubljanskom tržištu nekretnina biti dostupno 2000 novih stanova, piše portal 24ur. Ali trenutna stvarnost je drugačija. Većina novogradnji već je prodana ili su cijene potpuno nedostupne Ljubljančanima s prosječnim primanjima. Geodetska uprava je u najnovijem izvješću za prvu polovicu 2024. utvrdila da je broj prodanih stanova u Ljubljani pao za 20 do 25 posto u odnosu na 2023.
Unatoč tome, cijene su rasle, a za kvadratni metar rabljenog stana kupci su u prosjeku morali izdvojiti 4370 eura, a prosječna neto plaća u Sloveniji iznosi 1668,80 eura, prema podacima slovenskog ureda za statistiku. Usporedbe radi prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za siječanj 2025. iznosila je 1392 eura.
Rabljeni stan plaćen je 1,58 milijuna eura
Najveću prodajnu cijenu postigao je novi stan u središtu glavnog grada, koji je zajedno s osam parkirnih mjesta prodan za 2,1 milijun eura ili 10.700 eura po četvornom metru. Najskuplji rabljeni stan prodan je u Rožnoj dolini, za 1,58 milijuna eura. Titulu najskuplje garsonijere u zemlji, površine 22 četvorna metra, ponio je stan na Prulama za koji je kupac platio 8200 eura po četvornom metru.
I Gurs i ljubljanski gradonačelnik Zoran Janković napominju da je razlog visokih cijena u Ljubljani nedovoljna ponuda. Janković je nedavno objavio da je trenutno u izgradnji i ishođenju građevinske dozvole 2000 stanova za tržište. Cijena će stoga sljedećih godina nedvojbeno padati, više puta je ustvrdio gradonačelnik. No činjenica je da ste veliki dio slovenske populacije ili onih koji prvi put rješavaju svoje stambeno pitanje, tržišnu kupnju stana ili si ne mogu priuštiti ni kuću, ističe Gurs. U međuvremenu, imućniji svoje viškove još uvijek ulažu upravo u nekretnine.
Kriptopoduzetnici ulažu u hotele i vile
U nekretnine ulažu i stranci i Slovenci. Uz parmsku cestu gradi se i pet vila blokova. Investitor je tvrtka Palo Alto iza koje stoje dva slovenska kriptopoduzetnika Tim Mitja Žagar i Janez Valjavec. Osnivač je platforme za trgovanje kriptovalutama Iconomi.
Dvojica poduzetnika dovršila su s poslovnim partnerima projekt hotela Šumi na Slovenskoj cesti u središtu grada, a Žagar je kupio i ruševnu Riklijevu vilu na Bledu koju planira obnoviti. Projektna tvrtka Brilosa na Topniškoj cesti, nasuprot stambeno-poslovnog naselja Bežigrajski dvor, dovršava projekt Rezidenca Topniška. Kako su rekli za 24ur objasnili, prostori i stanovi bit će predani kupcima u lipnju. Tada se očekuje i sređivanje uporabne dozvole za objekt.
Većina stanova je već prodana, ali neki su još na prodaju. Cijene se kreću od 4800 eura do 5300 eura po kvadratu s PDV-om.
U neposrednoj blizini glavnog željezničkog i autobusnog kolodvora te jednog od najprometnijih ljubljanskih raskrižja nedavno je započela izgradnja Emonike. Kako za 24ur pojašnjavaju iz Mendota Investa, trenutno su u tijeku intenzivni građevinski radovi s obje strane željezničkog kolodvora, koji uključuju iskope i zaštitu građevinske jame. Pripremni radovi s arheološkim istraživanjima su završeni, a unatoč izazovima poput složene prometne infrastrukture i logističkih izazova, projekt napreduje prema zacrtanom planu.

Kako objašnjavaju, cijene stanova još nisu utvrđene, ali će biti usklađene "s tržišnim uvjetima za premium nekretnine u Ljubljani". Prodaja službeno još nije počela, no do sada su zabilježili više od 950 upita i održali više od 300 sastanaka s potencijalnim kupcima.
U sjevernom dijelu kompleksa planiran je hotel s 4 zvjezdice, a u južnom dijelu hotel s 4+ do 5 zvjezdica.
Trenutno su u tijeku završni pregovori s potencijalnim operaterima te su već postignuti dogovori oko ključnih uvjeta suradnje. Zbog dogovora s hotelskim lancima još ne možemo otkrivati imena, ali možemo potvrditi da se radi o priznatim međunarodnim operaterima", pojasnili su.
Vrijednost projekta Emonika procjenjuje se između 350 i 400 milijuna eura. Nedaleko, nasuprot Ljubljanske džamije, bit će naselje Parma Nova. Iz Nest nekretnina, koje prodaju stanove, pojašnjavaju da je do sada iskopana građevinska jama, a trenutno se izvode grubi radovi i temeljne ploče. Očekuje se da će stanovi biti predani kupcima početkom 2027. godine.
U prvom dijelu projekta predviđena su 153 stana, no ostala su samo tri slobodna. Prosječna cijena kvadrata je 5100 eura s PDV-om. Za manje od godinu dana slijedi drugi dio projekta sa 193 stana.
Za još slobodan trosoban stan od oko 91 četvorni metar budući će kupac morati izdvojiti 495.066 eura.

Područje Zelene jame, u blizini prometne Šmartinske ceste, posljednjih je godina redovito okupirano dizalicama. Na zelenilu između Pokapalište i Flajšmanove ulice donedavno su bile šetnice, a sada se tamo grade dva naselja. Uz Flajšmana javni stambeni fond ljubljanske općine gradi neprofitne stanove, a uz Pokopališku, sudeći po izgledu, u završnoj je fazi Rezidencija Zelena jama.
U dva vila bloka bit će 40 stanova, no svi su već prodani. Po kojoj su cijeni prodani, nismo uspjeli doznati. Iza projekta stoji bugarski investitor Smart Property Fund koji realizira investicijske projekte u Njemačkoj, Bugarskoj, Sloveniji, Portugalu i Češkoj.