Što su pripadnici zloglasnih 'Noćnih vukova' radili u pratnji srpskog patrijarha kad je on bio u posjetu u Crnoj Gori, pitanje je kojim se bave ovih dana mediji u Srbiji. No, na njihove brojne upite Srpskoj pravoslavnoj crkvi, Mitropoliji crnogorsko-primorskoj, ali i u MUP-u Crne Gore koji je priveo četvoricu motociklista, vlada zavjet šutnje.
Kako javlja srpski portal Blic, koji je tom događaju posvetio poveći tekst, nitko nije želio otkriti ni o čemu su 'Noćni vukovi' davali iskaz policiji. Zna se samo da pripadnicima ove motorizirane organizacije, koja ima ispostave u većini zemalja u regiji, poput Republike Srpske, zatim Makedonije, ali i Bugarske, kao i Crne gore, ovo nije prvi put da su se našli u društvu srpskih crkvenih velikodostojnika.
To je potvrdio i vođa crnogorskih "Noćnih vukova", koji je i priveden na Cetinju, rekavši da su oni u pratnji patrijarha bili upravo na poziv Mitropolije.
Crnogorski ogranak “Noćnih vukova” najmlađi je u ovoj “porodici” jer postoji tek tri godine. Njihovi pripadnici su sa crkvenim velikodostojnicima dočekali dvojicu patrijarha na podgoričkom aerodromu, da bi ih ispratili do Cetinja. Tu su i privedeni, pa pušteni na slobodu.
Iako za "Blic" nisu željeli govoriti o u najmanju ruku neobičnom osiguranju dvojice patrijarha, iz Mitropolije su, suprotno tvrdnjama privedenog vođe Vukova, za jedan beogradski medij pojasnili da bajkeri nisu bili pozvani zbog zaštite patrijarha, već da je reč o vjernicima koji su sami došli.
Neslužbeno se ipak može čuti da su oni baš bili zaduženi za sigurnost patrijarha i za zaštitu u slučaju nepredviđenih okolnosti a sve zbog konflikta između Srpske pravoslavne crkve i crnogorskog državnog vrha.
Isto tako, govori se i o tome da je uhićenje pripadnika "Noćnih vukova" iz pratnje patrijarha, bila svojevrsna demonstracija sile i ulagivanje međunarodnoj zajednici. Povod za takvu demonstraciju navodno je to što se radi o ruskoj organizaciji, s čijom domovinom Crna Gora u zadnje vrijeme, ne gaji previše dobre odnose, čemu je kumovalo pristupanje Crne Gore NATO paktu, kao i uvođenje sankcija Rusiji od strane službene Podgorice, kao i vize ruskim državljanima koji u velikom broju imaju u Crnoj Gori nekretnine.
Vjerski analitičar Draško Đenović smatra da su 'Vukovi' bili ipak u svrhu osiguranja.
"Patrijarh je u zadnje vrijeme davao razne izjave kojima je naljutio Crnogorce. Najprije je ovu zemlju usporedio s NDH, pa rekao da su Srbi i Crnogorci jedan narod, da se ne bi trebali razdvajati, a zna se što je stav onih koji sebe smatraju Crnogorcima, pa je i s tim proizveo problem", smatra Đenović.
Četvorica pripadnika moto-kluba "Noćni vukovi Crne Gore", bili su pet sati zadržani u prostorijama Centra za sigurnost Cetinje. Kako prenose mediji, riječ je o vođi crnogorskih "Noćnih vukova" Vukomanu Bulatoviću, njegovom zamjeniku Željku Vukčeviću, sekretaru kluba Željku Obradoviću i članu Goranu Tijaniću, koji je istovremeno i službenik Mitropolije crnogorsko-primorske.
Upravo on bi mogao biti izravna veza sa strukturama SPC u Crnoj Gori. Veze sa Mitropolijom se tu, međutim, ne završavaju. Ovo, naime, nije prvi put da se "Noćni vukovi" pojavljuju na nekim događajima u Crnoj Gori, na kojima su i crkveni velikodostojnici, odnosno koje organizira Mitropolija.
“Noćni Vukovi Crna Gora” prošle su godine bili na turneji “Put ćirilice“, za šta im je blagoslov dao mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije. Također, sudjelovali su na svečanoj Markovdanskoj litiji sa moštima Svetog Simeona Dajbabskog, nebeskog pokrovitelja Podgorice, koju je predvodio također mitropolit crnogorsko primorski Amfilohije.
O vezama sa Mitropolijom, i ranije se govorilo, a poznato je da se smatra kako je mitropolit Amfilohije najviše pridonio jačanju vjere i obnovi crkvi i manastira.
Sada je o tim vezama, međutim, javno progovorio upravo privedeni Vukoman Bulatović, koji je za portal “IN4S” rekao da su se pratnji pridružili na poziv Mitropolije crnogorske, uz opasku da su to radili i u ranijim situacijama kada su visoki crkveni velikodostojnici dolazili u Crnu Goru.
Rekao je i da su se javili policijskom osiguranju i da nije bilo nikakvih problema, sve dok nisu stigli na Cetinje, gdje su privedeni i gdje ih je policija ispitivala zašto prate patrijarhe.
"Valjda su se uplašili da predstavljamo opasnost za njih, što je apsurdno", kaže Bulatović uz opasku da su 'Noćni vukovi' jedina organizacija koja je 'opasna' za Crnu Goru zbog ljubavi prema svojoj državi, prema svom narodu i prema pravoslavlju i Rusiji.
Upravo je taj “ruski moment” sporan i za crnogorske, ali i za srpske, i “Vukove” iz svih drugih zemalja u kojima ih ima, prije svega zbog reputacije da su povezani sa službenom Moskvom, zbog svojih ultradesničarskih i nacionalističkih stavova, ali i neformalnog sudjelovanja u pojedinim sukobima na strani Rusije.
"Vidi se da se na taj način rade pritisak na nas i žele nas zastrašiti" rekao je Hirurg. Inače, osim SAD-a, “Noćni vukovi” su se našli i "na udaru", Poljske i Njemačke, koje su im takođe zabranile ulazak, a sankcijama su se pridružile još neke zemlje, poput Kanade.
“Vukovi” su se u središtu zanimanja u regiji prvi put našli u ožujku ove godine, kad su organizirali turu kroz tvz. Ruski Balkan, kako su nazvali svoj posjet Srbiji i Republici Srpskoj. Prvom čovjeku “Vukova” Aleksandru Zaldostanovu i prvom čovjeku ogranka ove organizacije u Srbiji Saši Saviću, BiH je zabranila ulazak u zemlju. Inače, “Vukovi” su se u Banja Luci na toj turneji trebali susresti s Miloradom Dodikom, budućim članom predsjedništva BiH. Osim toga, mediji su Sašu Savića, prvog “Vuka” iz Srbije, povezivali sa ultradesničarskom organizacijom “Srbska čast”.
Iako za sebe tvrde da su organizacija koja podržava pravoslavlje i bavi se humanitarnim radom, i domaći ali i svjetski mediji o njima pišu kao o učesnicima nacionalnističkih marševa, da ih financira Kremlj, ali i da su “duboko umiješani” u strukturu ruske pravoslavne crkve.
Nastali su osamdesetih godina prošlog vijeka kao ljubitelji motora, a prerasli su u ključnu komponentu propagandne mašinerije Kremlja”. Početkom devedesetih sudjelovali su u gušenju neuspešnog puča protiv tadašnjeg predsednika SSSR-a Mihaila Gorbačova.
Međutim, aktualni ruski predsednik Putin s vremenom postaje njihov najmoćniji pokrovitelj, dodjeljujući im ogromne grantove, od kojih su se, između ostalog, opskrbljivali i moćnim motorima “Harley Davidson” koje voze na svojim marševima i turama. Na jednoj od turneja pratio ih je i sam Putin.
"Kremlj ih je izvukao sa margine kako bi iskoristili njihov pro-putinizam, zagriženo pravoslavlje i antiameričku retoriku kao snažan izvor “meke moći” - kazao je prije nekog vremena za “Guardian” ruski stručnjak Mark Galeotti, profesor međunarodnih odnosa na Sveučilištu u New Yorku.
Bivši američki predsjednik Barak Obama je 2014. godine potpisao odluku kojom su prvi čovjek “Vukova” Aleksandr Zaldostanov, ali i njegovi “suborci”, stavljeni na američku “crnu listu” zbog oružanih akcija u Ukrajini. Gruzijska vlada je prošle godine zabranila ulazak ruskoj “motorističkoj bandi”, a takođe 2017. bio je problematičan i njihov ulazak u Poljsku, dok je Litvanija zabranila ulazak u zemlju osmorici članova “Vukova”.
Bez obzira na to, “Vukovi” su česti gosti u Srbiji i regiji, gdje su boravili u nekoliko navrata. Svojevremeno su obilazili manastir Ostrog, gde im je društvo pravio redatelj Emir Kusturica, što i ne čudi one koji znaju njegove političke stavove. Kad je 2011. godine ruski predsednik Vladimir Putin dolazio u Beograd, na utakmicu između sanktpeterburškog “Zenita” i beogradske “Crvene zvezde”, tadašnji lideri ovog ogranka u Srbiji sjedili su s Putinom u počasnoj loži.