Patrijarh Ruske pravoslavne crkve Kiril, koji je slavio Božić zajedno s ruskim čelnikom Vladimirom Putinom, optužio je u utorak da zapadni svijet prezire Rusiju i njezin "alternativni put civiliziranog razvoja".
Patrijarh Kiril, oduševljeni zagovornik ruske invazije na Ukrajinu, blagoslovio je ikone i križeve koji su trebali biti ugravirani s inicijalima predsjednika i poslani vojnicima u Ukrajini, prenijele su ruske novinske agencije izjavu glasnogovornika Kremlja Dmitrija Peskova.
Rusija predstavlja izazov za moćne zemlje ne zbog svojih nuklearnih sposobnosti ili snage, rekao je Kiril, prenose novinske agencije.
"Mrze nas jer nudimo drugačiji, alternativni put civiliziranog razvoja", rekao je u katedrali Krista Spasitelja, koja je ponovno izgrađena na mjestu bazena 1990-ih nakon što ju je sovjetski diktator Josif Staljin srušio 1930-ih.
"Zapad je u moralnom kolapsu"
Zapad je u moralnom kolapsu, rekao je, ali Rusija je pokazala svijetu kako spojiti znanost, kulturu, obrazovanje i vjeru.
Fizički nas zapravo ne mogu ugušiti, iako pokušavaju različitim vrstama kleveta i stvaranjem nekakvih blokova koji imaju za cilj oslabiti Rusiju, rekao je. "Ništa neće uspjeti jer Bog je s nama."
Ruski predsjednik Putin je u božićnoj poruci pohvalio crkvu za "jačanje institucije obitelji, odgoj mladih i afirmaciju moralnih ideala".
Nalazi se na ukrajinskoj tjeralici
Gundjajeva traži ukrajinska tajna služba zbog kršenja teritorijalnog integriteta Ukrajine i planiranja, pripremu, pokretanje te izvođenje agresije. Kirila smatraju bliskim pristašom ruskog predsjednika Vladimira Putina. Poput Putina, patrijarh Kiril zagovara rusko pravo vladavine nad susjednim zemljama u kojima Rusi žive. Više je puta pozvao župljane da podrže trupe angažirane u kampanji ruske vojske u Ukrajini. kazao je da vojnici “žrtvuju svoje živote kako bi zaštitili naš pravoslavni narod u Donbasu”.
Čak i prije nego što je Moskva napala Kijev 2022. godine, patrijarh Kiril je optuživao Kijev za potiskivanje i diskriminaciju Ukrajinske pravoslavne crkve (UPC), najveće crkve u zemlji, koja je također bila “sastavni” dio Moskovske patrijaršije. Ukrajinske vlasti optuživali su svećenike Ukrajinske pravoslavne crkve da su “agenti Moskve”.
Naveo je fizičke napade na crkvene vođe, relikvije i mjesta bogoslužja. Kijev je na kraju odgovorio stavljajući ga na tjeralicu zbog navodnog kršenja teritorijalnog integriteta i suvereniteta Ukrajine. U Ukrajini Kiril uživa utjecaj nad svećenstvom i zajednicama koje su vjerne moskovskom patrijarhatu. Ukrajinsko vodstvo stoga je pokušalo ograničiti moć Crkve neprijateljske zemlje.
Radio je za KGB
Ruski pravoslavni patrijarh Kiril radio je za sovjetske obavještajne službe tijekom boravka u Švicarskoj 1970-ih, pišu u ponedjeljak švicarski mediji, pozivajući se na arhive s kojih je skinuta oznaka tajnosti.
U 2023. godini švicarske dnevne novine Le Matin Dimanche i Sonntagszeitung objavile su, pozivajući se na arhive s kojih je skinuta oznaka tajnosti, da je patrijarh Kiril radio za sovjetske obavještajne službe tijekom boravka u Švicarskoj 1970-ih.
Dva su medija uspjela pregledati dosje u švicarskom saveznom arhivu. Početkom 1970-ih patrijarh je živio u Ženevi kako bi službeno predstavljao Moskovsku patrijaršiju u Ekumenskom vijeću crkava. Misija Kirila, čije je kodno ime bilo “Mihajlov”, bila je utjecati na to vijeće, objavio je svojedobno Telegram.
Cilj Sovjeta tada je bio natjerati ženevsku instituciju da iznese osude na račun Sjedinjenih Država i njihovih saveznike i da ublaži kritike nedostatka vjerskih sloboda u SSSR-u. Švicarski listovi napisali su i da je Ruska pravoslavna crkva odbila komentirati navodnu Kirilovu špijunsku aktivnost u Ženevi, a Ekumensko vijeće crkava reklo je švicarskim medijima da “nemaju informacija” o toj temi.
Le Matin Dimanche razgovarao je s patrijarhovim nećakom, Mihajlom Gundiajevim, koji ga je naslijedio na mjestu predstavnika Moskovske patrijaršije u Ženevi, a koji tvrdi da njegov ujak “nije bio agent, iako je bio pod strogom kontrolom KGB-a”.
To “nije utjecalo na iskrenost njegove predanosti ekumenskom radu s drugim crkvama”, rekao je novinama. Dodao je da patrijarh Kiril posebno cijeni Švicarsku.
“Gajim posebne osjećaje prema vašoj zemlji. Od svih zemalja na svijetu to je možda ona koju sam najčešće posjećivao”, rekao je patrijarh 2019. primajući predsjednika gornjeg doma švicarskog parlamenta u Moskvi.