Donaldu Trumpu i njegovim pobornicima došlo je vrijeme za naplatu dugovanja. Ovoga puta nagrada je mjesto veleposlanika. Novi američki predsjednik do sad je imenovao samo četiri veleposlanika što znači da je ostalo još mnoštvo ugodnih pozicija koje može podijeliti svojim najvjernijima. Kako piše Ozy, nije to neki skandal već je riječ o dugoj tradiciji u američkoj politici.
Odanost se isplati, a ponekad se ta odanost isplati u obliku četverogodišnjeg besplatnog odmora u Rimu, Parizu ili Tokiju bliskim saveznicima novog predsjednika. Često je riječ i o velikim donatorima u izbornoj kampanji, ali takvi diplomati najčešće odlaze zajedno s predsjednikom. Manje glamurozna radna mjesta u Jemenu ili Čadu rezervirana su samo za karijerne diplomate, javne dužnosnike koji su čitav svoj život proveli u diplomaciji. Postoji čak i zanimljiva korelacija između BDP-a po stanovniku i vrste veleposlanika koji je raspoređen toj državi. Što je bogatija država, to su veće šanse da će američki predsjednik imenovati nekoga bez iskustva u diplomaciji na mjesto veleposlanika.
U europske zemlje su veleposlanici redom bili politički imenovani, a karijerni diplomati poslani su većinom u zemlje Latinske Amerike i u Afriku. Svako pravilo ima iznimke, pa tako i ovo. Što se tiče Afrike, u Južnoafričku republiku, jednu od najbogatijih država kontinenta, američki predsjednik najčešće šalje svoje poznanike.
Dva tipa država koje se protive dotadašnjem trendu su bogate bliskoistočne i siromašne karipske. Karijerni diplomati često završavaju u bogatim zemljama Perzijskog zaljeva kao što je Bahrein, Kuvajt ili Saudijska Arabija. Predsjednik često šalje političke saveznike kako bi radili u Karibima, osim na Haiti gdje idu karijerni diplomati.
Tek šačica zemalja svijeta ne slijedi uvriježena pravila. Island i Južna Koreja imaju visok BDP po stanovniku, a ipak dobivaju karijerne diplomate. S druge strane, Meksiko i Kina najčešće dobiju politički imenovane veleposlanike iako imaju relativno nizak BDP po stanovniku.
Karijerni diplomati najčešće ostaju na svom mjestu čak i kada nova osoba zasjedne u Bijelu kuću, ali Trump do sad nije slijedio pravila. Čak i prije inauguracije naredio je da 53 veleposlanika koje je Barack Obama imenovao moraju napustiti svoje rezidencije. Tako će deseci država ostati bez američkih veleposlanika, a ni veleposlanicima nije bilo pretjerano ugodno. Kako je CNN izvještavao, američki veleposlanik u Costa Rici Stafford Fitzgerald Haney ima četvero djece u školi i suprugu oboljelu od raka dojke. Čak i on je morao hitno napustiti svoj stari život.
Obama je produljio mandate nekolicini veleposlanika imenovanih u mandatu Georgea Busha kako bi mogli u miru završiti svoje mandate. Trumpova naredba je donijela kaos u diplomaciju zato što nitko nije očekivao neku tako drastičnu odluku.
Praksa postavljanja prijatelja na visoka mjesta ima svoje kritičare, a posebno među karijernim diplomatima. S druge strane, neki će reći da zbog bliskih veza s predsjednikom, ti ljudi mogu biti učinkoviti izaslanici. Kako bilo da bilo, uskoro bi ta teorija mogla prijeći u stvarnost zato što kruže glasine da Ivana Trump, bivša Donaldova supruga želi dobiti mjesto veleposlanice u Pragu.