Republika Srpska priprema referendum koji bi mogao označiti prekretnicu u međuentitetskim odnosima Bosne i Hercegovine. Žestoke izjave dolaze se svih razina vlasti, a ponovno se spominje i ratni sukob. Šef srpskog entiteta Milorad Dodik za to vrijeme odlazi u posjet ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu.
Prije samog odlaska, Dodik je rekao da želi s Putinom razgovarati o mogućnostima zajedničkih vježbi protuterorističkih jedinica policije Rusije i Republike Srpske. "Jako me zanima i stav ruskih kolega o stvarnim globalnim pitanjima, kao što je to Sirija. Želimo povećati našu međusobnu suradnju u borbi protiv globalnog zla pod nazivom terorizam koji prijeti svim državama", ispričao je Dodik za medije nedugo prije odlaska u Moskvu.
Sami susret, Kremlj je popratio samo iznimno šturim priopćenjem za javnost. "Na sastanku je bilo riječi o stanju na Balkanu i raznim dijelovima bilateralne suradnje. Obje strane izrazile su svoje mišljenje o ključnim događajima na međunarodnoj sceni", stoji u priopćenju Kremlja.
Nakon susreta, Dodik više nije spominjao Siriju, ali je u razgovoru za srpsku inačicu Sputnik Newsa ispričao neke druge detalje sastaka s ruskim predsjednikom.
"Razgovarali smo naravno i o pošasti suvremenog svijeta, a to je terorizam. Republika Srpska i naša policija imaju dobru suradnju s moskovskom policijom. Već ranije je dogovoren zajednički projekt obuke i jedan dio nabave određenih sredstava za potrebe policije", rekao je Dodik nakon sastanka.
Neizbježna tema razgovora bio je i najavljeni referendum u Republici Srpskoj oko određivanja datuma obilježavanja Dana RS. "Što se tiče referenduma, tu nije bilo nekih posebnih razgovora, osim konstatacije da je to pravo naroda", izjavio je Dodik.
Встреча с Президентом Республики Сербской Боснии и Герцеговины Милорадом Додиком https://t.co/ra4uKg0Kwp pic.twitter.com/wvMoO6m6eE
— Президент России (@KremlinRussia) 22. rujna 2016.
Naglasio je da su razgovarali i o potrebi održavanja mira i stabilnosti u Bosni i Hercegovini, a da Putin ima očit doprinos na tom polju. Referendum je naišao na osude čitave zapadne diplomacije, ali i unutar Bosne i Hercegovine. Predsjedavajući predsjedništva BiH Bakir Izetbegović ocijenio je da je Dodik prešao 'crvenu liniju' kada je Bošnjacima u RS poručio da trebaju glasati na referendumu ako žele nastaviti živjeti u Republici Srpskoj.
Budući je Rusija već odavno vlasnik naftne industrije Republike Srpske, na sastanku je bilo priče i o nastavku ekonomske suradnje. "Tema razgovora bila je naša ekonomska suradnja, obostrano smo izrazili zadovoljstvo da je projekt privatizacije naftne industrije u Republici Srpskoj bio uspješan. Zaključili smo da se ostvaruje dobit i da se u na tom pogledu situacija razvija na najbolji mogući način", kaže Dodik.