Top News
990 prikaza

Raškovićeva kći danas je nebitni politički patuljak

Jovan Rašković
Kako je glupava nacionalistička provokacija na Facebooku probudila uspomenu na velikosrpskog psihijatra iz Knina

Nacionalistički i plitki post na Facebooku izvjesnog Jovana Ivića, 24-godišnjeg studenta iz Beograda, podigao je u Hrvatskoj pomalo iznenađujuće puno prašine, koliko god je činjenica da je riječ o unuku Jovana Raškovića, pokojnog jednog od ideologa srpske pobune u Kninu 1990. Saborski zastupnik iz Primoštena Stipe Petrina javno je jučer osudio to što je Ivić na Facebooku svoju fotografiju s djevojkom potpisao s: "Posljednji dan u zapadnim srpskim pokrajinama."

Aluzija na teritorijalne pretenzije srpskog nacionalizma bila je više nego očita. Petrina je na infantilu provokaciju oštro reagirao zato što je Ivić odsjeo upravo u Primoštenu, u vili koja je u obiteljskom vlasništvu još otkako ju je tamo podigao notorni dr. Jovan Rašković, jedan od najneslavnijih psihijatara s prostora bivše Jugoslavije. Rašković je u hrvatsku politiku u veljači 1990., osnovavši Srpsku demokratsku stranku, a nakon prvih izbora u Republici Hrvatskoj, postao je i potpredsjednik Sabora. Stranka se širila primarno u unutrašnjosti sjeverne Dalmacije i u Lici, da bi se ubrzo radikalizirala do te mjere da su iz nje protjerani svi članovi koji su se protivili odcjepljenju od Hrvatske, kao što je bio slučaj s Milanom Đukićem.

Uslijedio je rat i Rašković je umro 1992. u Beogradu od srčanog udara. U vilu koju je izgradio u Primoštenu u 1960-ima, nakon ljeta 1990. više se nije vraćao. U njoj je, navodno, ugošćavao ljude poput Antonija Isakovića, jednog od autora Memoranduma SANU, te Dobrice Ćosića. Te 1990. iz Zagreba u Beograd odselila je i njegova kći Sanda Rašković Ivić, tada 34-godišnja perspektivna psihijatrica, ali se politikom nije bavila, ili bar ne iole zamjetno, sve do 2003. kad ulazi u nacionalističku stranku DSS Vojislava Koštunice. Stranka je tada s kakvom petinom zastupnika u srbijanskom parlamentu bila izrazito bitna u vladajućoj koaliciji.

No, do 2014. pala je na same margine političkog života u Srbiji, te ju je Raškovićeva kći tada preuzela kao predsjednica. Na izborima ove godine, u koaliciji s najblaže rečeno ultrakonzervativnim klerikalno-nacionalističkim Pokretom Dveri, DSS je za nekoliko promila uspio prijeći prag i ući u parlament. Sanda Rašković Ivić ratnu retoriku ne koristi. Kad govori o ratu, izjednačava odgovornost Srbije i Hrvatske. Njena stranka nastupa protiv EU i NATO integracija. Povremeno se sukobljava sa Vojislavom Šešeljom. Od očeve političke uloge u širenju nacionalističke histerije u Hrvatskoj 1990. nikad se nije ogradila. Njen sin se ne bavi politikom. Primoštensku vilu u obiteljskom vlasništvu, miniranu i devastiranu tijekom rata, Sanda Rašković Ivić prvo je neuspješno pokušala prodati, da bi je naposljetku ipak obnovila.

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.