Top News
42793 prikaza

Slom ideje o Velikoj Srbiji: I Putin im je okrenuo leđa

Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov i predsjednik RS Milorad Dodik
DADO RUVIC/REUTERS/PIXSELL
Lavrov je u posjet BiH stigao u trenutku žestoke predizborne kampanje

Ruski ministar vanjskih poslova u Banja Luci dočekan je poput prave filmske zvijezde, pisali su mediji. Okupljeno mnoštvo pozdravljalo je šefa ruske diplomacije Sergeja Lavrova koji je ovog vikenda posjetio BiH i održao službene sastanke sa predstavnicima Federacije BiH i RS.

U posjet je stigao na vrhuncu predizborne kampanje za izbore koji će se u BiH održati 7. listopada. Nešto više od tri milijuna birača birat će nove predstavnike za tijela koja vode ovu, možemo reći, kompleksnu zemlju. 

Tako je i njegov dolazak, u kontekstu dobrih i dugotrajnih odnosa Rusije i Srbije, te poseban posjet Banja Luci i predsjedniku RS Miloradu Dodiku, na samom početku bio promatrana kao podrška Dodiku a tako neposredno i  njegovoj težnji za odcjepljenjem koje Dodik tako spremno potiče. 

Krajem veljače, na obljetnicu 180 godina uspostavljanja diplomatskih odnosa, Lavrov je doputovao u posjet Srbiji, a u Beogradu ga je dočekao srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić. I jedan i drugi tada su pohvalno pričali o stoljetnoj suradnji u kojoj "nikada ni jedna zemlja nije radila ništa protiv druge". 

Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov i predsjednik RS Milorad Dodik | Author: DADO RUVIC/REUTERS/PIXSELL DADO RUVIC/REUTERS/PIXSELL

Poruke s njegovog posjeta BiH otkrivaju kako Rusija neće RS podržati u njihovoj težnji za odcjepljenje. Lavrov je to, kako pišu mediji, jasno precizirao u Sarajevu nakon sastanka sa Predsjedništvom BiH i ministrom vanjskih poslova. 

"Neupitno podržavamo Daytonski sporazum. Podržavamo suverenitet, teritorijalni integritet BiH i u potpunosti podržavamo ustavne punomoći dva entiteta i državotvornih naroda u BiH", naglasio je Lavrov. 

Krajem prošle godine u razgovoru za DW Dodik je na pitanja o mogućem odcjepljenju odgovarao kako podlogu za "svoje snove o neovisnosti RS" vidi u tome da Srbi u BiH ne vide svoju budućnost, pa da i s obzirom na to zemlja ne može opstati. 

Pitanje opstanke ove zemlje uvijek je aktualna tema, posebno i u kontekstu posljednjih najava srbijanskog i kosovskog predsjednika o razmjeni teritorija kako bi se konačno riješila pat situacija koja dvije zemlje paralizira u njihovim nastojanjima približavanja EU. Međunarodni stručnjaci strahuju kako bi upravo ta godinama osporavana ideja, mogla potaknuti i druge zemlje s područja Balkana da krenu u svoje teritorijalne promjene, a RS s Dodikom na čelu, prva je na listi.

Potpisivanje sporazuma u Daytonu Komentar Top News Kako je Dayton od utopije postao savršena klopka

Kako piše DW, politički analitičar Dževad Kučukalić smatra da predizborni posjeti visokih stranih dužnosnika ''nisu umjesni'' jer mogu dovesti do pogrešnog i tumačenja stavova koji se tom prilikom iznose.

"Ispada da je Sarajevo poslužilo Lavrovu samo kao sletna pista jer, iako će se u glavnom gradu BiH susresti s članovima Predsjedništva, glavnina posjete orijentirana je na Banja Luku gdje će šef ruske diplomacije prisustvovati polaganju kamena temeljca za pravoslavni hram u znak sjećanja na ruskog cara Nikolaja Drugog i s Dodikom razgovarati o 'bilateralnim' odnosima. Razgovori o bilateralnim i međudržavnim odnosima vode se u glavnom gradu države, a ne administrativnom sjedištu entiteta", kaže Kučukalić.

Dodik je tada iskoristio priliku i Lavrova, koji neupitnost Daytonskog sporazuma brani već desetljeće, upoznao sa svojim stavom oko tog sporazuma i rekao kako "su mnoge intervencije visokih predstavnika u posljednjih 20 godina degradirali taj sporazum, učinili da se RS posljednjih 20 godina bori za svoj status ostvaren mirovnim sporazumom".

Sam Lavrov poveznice sa političkim događanjima u zemlji, i komentarima mnogih kako njegov posjet dolazi u trenutku predizborne kampanje i najviše odgovara upravo vlasti u Banja Luci, sam je negirao. I naglasio kako se Rusija ne želi miješati u politička događanja u zemlji. 

Hashim Thaci i Kolinda Grabar Kitarović Upozoravaju stručnjaci Top News Europa zabrinuta: Zbog granica prijeti novi rat na Balkanu

Predizborno stanje u BiH prepuno je optuživanja, prozivanja i najavljivanja mogućnosti odcjepljenja, i širi laži, strah i mržnju. Tako smatra američka veleposlanica u BiH Maureen Cormack, koja je u razgovoru Deutsche Welle naglasila kako se ne mogu povezivati dva pitanja - ono rješavanje problema između Kosova i Srbije s RS.

"Prema Daytonskom mirovnom sporazumu, Bosna i Hercegovina se u svojoj strukturi sastoji od dva entiteta i oni, prema Daytonskom mirovnom sporazumu nemaju pravo na odcjepljenje", rekla je Cormack.

Dodik pak smatra kako bi da postoje uvjeti za referendum, građani RS, odabrali upravo to. 

"Mi to racionalno promatramo, ali uvjeren sam kada bi se stvorili neutralni uvjeti za odluku naroda o statusu, da bi narod donio odluku na referendumu o samostalnoj Republici Srpskoj i izdvajanju od BiH", rekao je za N1

No ako je suditi po naputku iz Rusije, ponovljenom i ovaj put, ali i u ranijem posjetu Beogradu, 'veliki meštar' toj ideji nije sklon. 

  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Milan.banijac 08:49 23.Siječanj 2019.

    TOTALNA KALJUŽA NA BALKANU.

  • OLUJA 23:59 25.Rujan 2018.

    Budalama svako leđa okreće.

  • Bukara11 18:24 23.Rujan 2018.

    Nisam siguran da je Rusija napustila politički Srbiju (možda v. Srbiju) jer protumjera Hrvatske je istovremeni odlazak hrvatske predsjednice u SAD na 6 dana.