Nicole McGraw bit će nova američka veleposlanica u Hrvatskoj, objavio je na svojoj društvenoj platformi Truth Social izabrani američki predsjednik Donald Trump. Opisao ju je kao filantropa, poduzetnicu i svjetski poznatu kolekcionarku umjetnina.
"Otvorila je svoju prvu umjetničku galeriju u Palm Beach Gardensu 2006., a otada je izgradila bazu klijenata po cijelom svijetu kao i uspješan investicijski fond specijaliziran za ulaganje u lijepu umjetnost", napisao je Trump.
"Približila je lijepu umjetnost ljudima vodeći neprofitnu organizaciju CANVAS Art Charities te prikupila milijune dolara za zanemarenu i zlostavljanu djecu kao članica odbora humanitarne organizacije Place of Hope".
McGraw je diplomirala na Southern Methodist University u Dallasu u Teksasu, a nakon diplome iz povijesti umjetnosti i studijske umjetnosti, 2001. godine je dobila dozvolu za riznicu od američke vlade da otputuje na Kubu i radi na povratku kubanske umjetnosti. Uspjela je prikupiti veliku zbirku tijekom sljedećih nekoliko godina, a 2006. godine otvorila je svoju prvu umjetničku galeriju u Palm Beach Gardensu, navodi se na njezinoj internetskoj stranici.
Prije gotovo 10 godina osnovala je pod nazivom CANVAS Art Charities, neprofitnu organizaciju koja financira vizualnu umjetnost kako bi obogatila zajednicu kroz javne instalacije, izložbe, obrazovanje i događaje. Organizacija je domaćin godišnje izložbe CANVAS Outdoor Museum Show u središtu West Palm Beacha, tijekom koje su u središtu grada stvorene instalacije specifične za lokaciju i veliki murali na odabranim zgradama i infrastrukturi na raznim lokacijama.
Pomaže zlostavljanoj i zanemarenoj djeci
Osnovala je i Canvas Art Fund 2016. godine, a riječ je o hedge fondu specijaliziranom za prepoznavanje, nabavu i marketing umjetničkih umjetničkih djela u slučaju problema kao što su bankroti i rasprodaje u slučaju požara i razvoda. Ona može nabaviti takve umjetnine uz značajne popuste i preprodati ih po stvarnoj tržišnoj vrijednosti, često ih izlažući u svojoj galeriji. Često prikuplja novac u dobrotvorne svrhe, a nekoliko godina članica je uprave Place of Hope – misije spašavanja zlostavljane i zanemarene djece.
Hrvatska i Sjedinjene Američke Države su uspostavili diplomatske odnose 11. kolovoza 1992. od tada su SAD u Hrvatskoj imale 10 veleposlanika.
Galbraith je 2022. godine, osvrčući se na to razdoblje, kazao kako je u SAD-u prije 1993. godine i slanja veleposlanika postojao osjećaj da je situacija u Jugoslaviji „bezizlazna” te da je bilo puno onih koji nisu vidjeli razliku između onoga što su u BiH činile Srbija i Hrvatska, što je kasnije promijenjeno angažmanom hrvatskih vlasti. Na suđenju Slobodanu Miloševiću izjavio je kako u vojno-redarstvenoj operaciji “Oluja” nije bilo etničkog čišćenja nego samo pojedinačnih slučajeva kršenja ljudskih prava.
Montgomeryja je naslijedio Lawrence George Rossin. Nakon njega u Zagreb je za veleposlanika došao Ralph Frank. Potom je u Hrvatsku došao Robert Bradtke, a 2009. godine američki veleposlanik postao je James Foley. Foley je došao s bogatim diplomatskim iskustvom i posebnim interesom za balkanske prilike. Tijekom njegovog mandata Hrvatska je ostvarila značajan napredak u pristupnim pregovorima s NATO-om i EU-om.
Nakon Kohorstovog odlaska, veleposlanstvom su kao otpravnici poslova upravljali Mark Fleming, od 2020. godine do 2021. godine te Victoria J. Taylor.
Dosadašnja američka veleposlanica Nathalie Rayes na tom je položaju od 25. siječnja ove godine.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Natalie je najbolja najljepsa nije bila Puno ova tipicna tumpovka
Trashy woman. Baš kakve Trump voli.