To se događa skoro pa nikad, da Svjetska meteorološka organizacija (WMO) ozbiljno upozorava na val vrućina diljem svijeta. U Španjolskoj su, primjerice, ovog lipnja srušeni mnogi toplotni rekordi; Granada 41,5°C, Madrid 40,1°C, ali i u Pakistanu gdje je u državi Turbat izmjereno 54°C. WMO upozorava da se svijet, točnije sjeverna Zemljina polutka na kojoj je sada ljeto, probližava rušenju globalnog izmjerenog toplotnog rekorda.
U Dolini smrti izmjereno je 1913. 56,7°C i sva je prilika da će ljeto 2017. srušiti taj pakleni meteorološki incident. Samo što je razlika danas u tome što ovo nije više incident, nego je riječ o direktnoj posljedici sve gorih klimatskih promjena, sada potpomognutima El Ninom.
WMO upozorava da na zdravlje svojih građana moraju paziti i nacionalne vlade i gradovi i sve administrativne zajednice diljem svijeta, jer bi se lako moglo dogoditi ono što se dogodilo u Europi 2003. kada je u Europi od posljedica toplotnog vala pomrlo čak 70.000 ljudi. Najgore su tada stradale Francuska, potom Rusija, ali je jezivo, uz ljudske žrtve, propadanje prirode, požare i gospodarske štete, bilo posvuda, tako i u Hrvatskoj. Što se sprema postalo je jasno već u svibnju.
Temperaturni prosjeci za taj mjesec i za lipanj po Europi, Sjevernoj Africi i SAD-u već su sada na razini drugih najgorih vrućina u 130 godina staroj povijesti mjerenja temperatura, priopćio je američki NOAA. Samo 2016. godina bila je gora u pogledu prosjeka za svibanj i lipanj, ali je vrlo izvjesno da bi ova godina ukupno trebala biti još i gora od prošle. Nevjerojatno je da su prognoze ovih dana za, primjerice, jogozapad Njemačke čak i do 35°C u hladu, odnosno što se Hrvatske tiče, čak do 36°C.
Toplotni rekord još od 1976. zabilježio je i Heathrow u Velikoj Britaniji; 33,6°C. Najgore ipak, prema Accuweatheru, ovog ljeta će biti u dijelu Europe kojem pripada Hrvatska. Val vrućine pržit će ovog ljeta od Španjolske, preko Slovenije, Mađarske, Rumunjske i Turske, pa prema jugu. Španjolska će, prognoziraju, plamtjeti jezivim šumskim požarima, kojih je za pretpostaviti da neće biti pošteđena ni Hrvatska.
Usto, na Balkanu, a to znači posebno Panonska nizina, izostanak padalina uz takve vrućine dovest će do propadanja očekivanih poljoprivrednih uroda. Po zapadnoj i središnjoj Europi očekuju se provale pravih pravcatih tornada, a u Ruskoj nizini teške suše, što sve skupa točno opisuje kataklizmičke scenarije znanstvenika koji već dugi niz godina upozoravaju na to čime planetu Zemlji prijete klimatske promjene.
pišu svašta
Lijepo je plasit jezivo svasta