Ako vam se ponekad dogodi da po noći čujete eksploziju koja izgleda da nije postojala, te za koju čak niste željeli nikome reći, da ne pomisle da ste poludjeli; ne brinite, niste sami. Prema istraživanju Sveučilišta u Washingtonu, jedna od pet osoba iskusi psihološki fenomen poznat kao 'sindrom eksplodirajuće glave' koji uključuje razbuđivanje zbog nevjerojatno glasne buke.
Istražujući ovaj sindrom, otkriveno je da se obično događa u trenucima kad osoba taman 'pada' u san, a znanstvenici vjeruju da je rezultat trzaja u mehanizmu mozga dok se on isključuje. Zamislite da je mozak kompjuter koji se isključuje - motor, a zatim i slušni i vizualni neuroni se polako i postepeno gase.
No fenomen 'eksplodirajuće glave' se događa kad se slušni neuroni, umjesto postepeno i polako, odjednom ugase. I to učine s velikim praskom. "Zato čujete sve te ludo glasne zvukove koje ne možete objasniti, a koji nisu nikakvi pravi zvukovi iz vaše okoline", objašnjava profesor Brian Sharpless sa Sveučilišta u Washingtonu.
Iako se još prije 50 godina identificiralo ovaj fenomen, nije bilo jasno zbog čega se događa. Ljudi inače nisu skloni pričati o tom iskustvu, jer se u početku preplaše za svoje zdravlje, no kad shvate da im, fizički, nije ništa, zabrinu se da je riječ o problemu psihičke prirode, piše Yahoo.
Postoji nekoliko način liječenja ovog problema. Liječnici mogu pokušati s lijekovima koji će pokušati otupiti zvukove, ako ih već neće moći u potpunosti eliminirati. No Sharpless napominje da ima još jedna mogućnost: "Postoji šansa da - samim time što ćete prepoznati o čemu se radi i što se nećete preplašiti - će vam se ovaj fenomen sve rjeđe događati".