Želite zdrave i bezbolne zglobove? Možda je vrijeme da odložite tetrapak mlijeka, tvrde znanstvenici sa Sveučilišta Florida. Naime, oni su otkrilo da bakterije s kojima dolazimo u kontakt konzumacijom mliječnih proizvoda ili pak govedine mogu potaknuti razvoj reumatoidnog artritisa (RA) kod osoba koje su genetski predisponirane za tu bolest.
Samo u SAD-u 1,3 milijuna ljudi boluje od reumatoidnog artritisa, a ta je brojka još veća u Europi, piše IFL Science. Nije samo riječ o naticanju i boli u zglobovima, već i o slabijoj pokretljivosti te oštećenju brojnih organa zbog upalnih antitijela.
Istraživanje se temeljilo na dosadašnjim nalazima koji su pokazali da nepravilnosti u dva srodna gena nazvana PTPN2 / 22 povećavaju rizik od autoimunih poremećaja kao što su Crohnova bolest, dijabetes tipa 1 i reumatoidni artritis.
Genetika plus izlaganje uzročnicima
Ova kronična stanja nastaju kada tjelesne obrambene stanice greškom napadaju vlastito tkivo zbog nepoznatih genetskih i okolišnih uzroka.
- Ako se pojave mutacije u tim genima, protein PTPN2 / 22 neće funkcionirati ispravno, što dovodi do preaktivnog imunološkog sustava koji vodi do autoimunih poremećaja - rekao je glavni autor Robert C. Sharp za IFLScience.
Nedavno je vođa tima dr. Saleh Naser otkrio vezu između dotičnih bakterija, Mycobacterium avium paratuberculosis (MAP), i Crohnove bolesti i T1D. Čini se da prisutnost MAP-a može djelovati poput "prekidača" za nenormalni PTPN2 / 22 kod ovih bolesnika, tjerajući upalni signalni sustav tijela u "overdrive".
Znajući da je reumatoidni artritis pod utjecajem gena Naser i njegovi kolege iz tima pretpostavili su da MAP također ima ulogu u ovoj misterioznoj bolesti.
- Prema našem saznanju, ovo je prva studija namijenjena rasvjetljavanju molekularnog uzroka upale RA u suradnji s okidačima okoline kao što je MAP - napisali su autori.
Započeli su analizom DNK iz uzoraka krvi 70 bolesnika s reumatoidnim artritisom i 48 zdravih dobrovoljaca. Tragovi MAP DNA otkriveni su u 34,3 posto ispitanika s bilo kojom vrstom reumatoidnog artritisa, dok je samo 8,3 posto posto osoba bez reumatoidnog artritisa imalo dokaze o prethodnoj izloženosti bakterijama.
Našli uzrok svih autoimunih bolesti?
Točan uzrok za povećanje oboljelih od autoimunih bolesti je nepoznat, a neka istraživanja ukazuju na njihovu povezanost sa sjedilačkim načinom života, manjkom vitamina D, prehranom sa smanjenim udjelom nutrijenata, tzv. infektivnim agensima poput virusa i bakterija koji mogu biti njihovi okidači, kao i stres te određena genetska predispozicija. Žene dvostruko češće obolijevaju od autoimunih bolesti, iako se ni za to ne zna uzrok.
Ipak, postoji razlog za optimizam, tvrdi tim istraživača sa Sveučilišta Yale, koji je možda otkrio temeljni uzrok nastanka autoimunih bolesti, kao i obećavajuće metode liječenja.
Rad, objavljen u časopisu Science, povezao je autoimune reakcije na bakteriju u crijevima zvanu Enterococcus gallinarum. Autoimuni odgovor, kažu, može se pokrenuti kada bakterija spontano pređe iz crijeva u druge organe u tijelu, poput slezene, jetre i limfnih čvorova. Lupus, reumatoidni artritis i Hashimotov tireoiditis samo su tri od preko stotinu stanja koja se uklapaju u ovu kategoriju. Sada im se može dodati dugačak popis bolesti povezanih sa zdravljem bakterija iz crijeva.
U cijeloj je stvari najuzbudljivija činjenica da si razvili učinkovite načine umanjivanja autoimunih simptoma. Korištenjem antibiotika ili cjepiva su smanjili simptome suzbijajući rast Enterococcus gallinaruma. Nadaju se da ovo istraživanje može razviti uspješne mogućnosti liječenja određenih autoimunih bolesti, uključujući autoimunu bolest jetre i sistemski lupus.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Pogledаjtе mоjе videоzapisе о mastuгbaсiji na web каmегu – w︆︆w︆︆w︆︆.︆︆f︆︆ck69︆︆.︆︆site