Vikinški mač nazvan Ulfberht izrađen je od metala toliko čistog da današnjim znanstvenicima naprosto nije jasno kako je tako nešto uopće moglo biti napravljeno u doba u kojem je, piše Ancient Origins.
Naime, do sada je pronađeno oko 170 primjeraka Ulfberhtova, koji su nastali u razdoblju od 800. do 1000. godine nove ere, a tehnologija potrebna za njegovu enigmatski metalurški sastav, ljudima je bila nepoznata sve do industrijske revolucije.
Kako su Vikinzi znali tehnologiju budućnosti?
U procesu kovanja željeza, ruda se mora zagrijati do 1650 stupnjeva Celzijusa kako bi postala tekuća, omogućujući kovaču uklanjanje nečistoća. Također, u rudu se dodaje ugljik da bi krhko željezo postalo jače i otpornije. Srednjovjekovna tehnologija nije omogućavala da se željezo zagrijava do te temperature.
Opće je prihvaćeno kako su peći izumljene za vrijeme industrijske revolucije bili prvi alati za grijanje željeza u ovoj mjeri.
Moguća veza s istokom
Kovači diljem Azije su proizvodili najbolje mačeve u povijesti, od kojih je jedan od primjera čelik iz Damaska, koji je po kemijskom sastavu sličan Ulfbreht mačevima. Mnogi artefakti koji vode porijeklo iz Azije, Indije i drugih istočnih dijelova svijeta su pronađeni u modernoj Skandinaviji.
Stručnjaci vjeruju da željezo upotrijebljeno u Ulfbreht mačevima zapravo potječe iz modernog Irana. Istraživači ukazuju na to da su Vikinzi došli do materijala preko trgovaca, mijenjajući skandinavska dobra kao što je recimo krzno.
I danas bi ga bilo teško proizvesti
Ugledni suvremeni kovač za kojeg kažu kako je među rijetkima koji bi i danas bili u stanju izraditi mač poput Ulfberhta, Richard Furrer, objasnio je kako bi to bio iznimno kompliciran postupak.
- Iskreno, to bi bilo nešto najteže za napraviti, čak i meni. Doista, mislim da ljudi koji su ga proizvodili prije 1200 godina bili čarobnjaci ili naprosto nešto nadnaravno. Nevjerojatno je koliko se taj mač može savijati bez pucanja, a opet biti tako čvrst - istaknuo je.
Raširen po Europi
Mač su na starom kontinentu koristile brojne nacije, no njegovo se porijeklo definitivno pripisuje Vikinzima, a koristila ga je samo nekolicina povlaštenih, odličnih ratnika.
Zašto mačevi ove vrste imaju natpis Ulfberht ( (+VLFBERHT+) je još uvijek zagonetka, budući da se taj naziv ne pojavljuje u pisanim tekstovima iz tog doba.
Moguće je da je to ime mjesta u kojem su mačevi proizvedeni ili ime dodano kako bi se mogla dokazati autentičnost, a činjenica da su se mačevi pojavljivali u razdoblju od preko 200 godina ukazuje na to da njih nije proizvodio samo jedan kovač. Istraživači vjeruju da je Ulfbreht u stvari franačko ime.