Završila je sjednica Nadzornog odbora Podravke na kojoj je Marin Pucar imenovan novim predsjednikom Uprave, javlja Večernji list.
Tijekom dana postalo je jasno da Zvonimir Mršić neće preživjeti novi mandat u upravi Podravke. Odluka o njegovu nasljedniku na čelu Podravke morala se saznati danas zato što je Mršiću u ponos istjecao mandat. U igri su bila dva imena - ranije spomenuti Marin Pucar, bivši šef Zvečeva i konzultant Gordan Kolak.
Pucara, koji je inače bio član Uprave Podravke u vrijeme afere Spice gura ministar državne imovine Goran Marić, dok iza Kolaka stoji ministar obrane Damir Krstičević. Pucar je HSS-ovac koji je prije sedam godina smislio plan po kojem bi Podravku razbio na pet kompanija, pa prodao 25 posto udjela.
Kolak je aktivni član HDZ-a u kojem je pred izbore 2015. godine bio tajnik stranačkog Odbora za nacionalnu sigurnost na čijem je čelu pogađate – Krstičević.
Zbog ova dva kandidata došlo je do velike svađe u HDZ-u. Naime, ministar Krstičević je očekivao da će njegov kandidat biti izabran za novog šefa Podravke već u srijedu, no kako se to nije dogodilo Krstičević je zbog toga čak kuvertirao svoju ostavku.
Na skupštini Podravke u utorak imenovan je novi Nadzorni odbor Podravke. Država koja drži oko 25 posto udjela u Podravki pristala je na zahtjev mirovinskih fondova da ubuduće u NO ima tri člana, a to su Marko Kolaković, Luka Burilović i Slavko Tešija. Mirovinci koji drže više od 50 posto Podravke imat će četiri člana, a za predsjednika NO-a imenovan je Dubravko Štimac iz PBZ CO mirovinskog društva.
Dogovor je i nadalje da država predloži predsjednika uprave, a mirovinski fondovi ostale članove uprave, čime su izuzetno zadovoljni jer do sada takav ulaz, bez obzira na udjel, u vodstvo Podravke nisu imali. Povjerenje Mršiću neće se dati unatoč dobrim poslovnim rezultatima u vrijeme petogodišnjeg mandata, u kojem je udvostručio vrijednost kompanije i prema ovotjednim podacima s burze vrijedi više od tri milijarde kuna, dok su prihodi od prodaje prešli iznos od četiri milijarde kuna. No, kada je Podravka u pitanju, ali i najveći dio tvrtki u kojima država ima udjel, rezultati su manje bitni u odnosu na stranačku pripadnost.
Marina Pucara zagovara jedan dio Vlade, jer ima menadžerskog iskustva u vođenju prehrambene kompanije. Profesor Marko Kolaković zajedno s timom unutar gospodarskog odbora HDZ-a koji vodi već oko tri godine raspravlja o poboljšanju poslovanja Podravke, jer smatra da način na koji je Mršić vodio poslovanje nije dobro. Prije svega su zamjerali što Podravka ne koristi više domaćih sastojaka u svojim proizvodima. Kolaković je dugogodišnji poznanik premijera Andreja Plenkovića, koji je ipak izgleda odlučio stati sa strane. U slučaju da Kolaković i bude izabran, u tom bi mu slučaju trebalo naći zamjenu u Nadzornom odboru.
Tko god dođe na čelo Podravke, imat će jako dobru startnu poziciju jer kompanija ima izuzetno dobre rezultate poslovanja, a položaj koji Podravka sada ima govori da se u sljedećih pet godina sadašnja vrijednost može dodatno udvostručiti, što je i bio cilj sadašnje uprave. Prema rezultatima poslovanja objavljenima u utorak, Grupa Podravka ostvarila je u 2016. neto dobit od 182,4 milijuna kuna, što je 54,7 posto više nego godinu dana prije, bez utjecaja jednokratnog konsolidacijskog efekta Žita i odgođenog poreznog prihoda Belupa u 2015.godini, piše Večernji list.