Rasprave o plaći nikad nisu najugodnije, no to pitanje se često pojavi na razgovoru za posao. Zna se dogoditi (ako ste u trenutku razgovora zaposleni na drugom radnom mjestu) da vas potencijalni poslodavac pita kolika vam je trenutna plaća, nakon čega slijedi upit za koliko biste prešli kod njih.
Ljudi se često muče s odgovorom jer ne žele 'lupiti' preveliku brojku, pa da ih više ne uzmu u obzir, dok s druge strane ne žele zatražiti ni premalo, ako je postojala šansa da dobiju više.
Lynn Taylor, američka autorica i stručnjakinja za probleme vezane uz radno mjesto, preporučuje da tražite višu svotu, ali i da budete spremni dokazati da toliko vrijedite.
Znati koliko vrijedite na tržištu rada ključno je za vaš uspjeh tijekom ovog procesa. "Ali opće pravilo je da ako mijenjate posao, možete očekivati povišicu od 10 do 20 posto. Puno toga ovisi o vašim postignućima, koliko budući poslodavac misli da imate potencijala, industriji, stavu, kemiji i mnogim drugim čimbenicima. Postotak može biti i viši ako je recimo vaša specijalnost jako tražena na tržištu ili ste kod trenutačnog poslodavca potplaćeni", objašnjava Taylor i navodi još neke trikove koji bi vam mogli pomoći u ovom slučaju:
Ponudite 'od-do' svotu, a ne određeni broj
To vam pruža manevarski prostor i omogućuje da tražite više novaca bez straha da ćete automatski biti isključeni. Tijekom pregovora, možete malo smanjiti brojku, ali dobro razmislite i o tome koja je najmanja plaća na koju biste pristali.
Podijelite svoje istraživanje
Ako vam je neugodno reći: "Mislim da vrijedim XY kuna", pozovite se na svoje istraživanje. To će vam omogućiti da pregovarate o malo objektivnijim uvjetima: "Raspitujući se okolo, saznao sam da je za ovu poziciju, s mojim iskustvom, najčešća plaća tolika i tolika".
Budite iskreni
Nemojte pretjerati kad vas pitaju kolika vam je sadašnja plaća, samo kako biste 'napumpali' svotu. Vjerujte ovo je mali svijet i lako se može saznati istina.
Razmislite o ukupnoj kompenzaciji
Prije nego prijeđete na detalje, saznajte kakva je cijela slika. Možda postoje bonusi za dobro odrađen posao, besplatna dodatna edukacija, više godišnjeg odmora, 13. plaća, korištenje poslovnog auta... Raspitajte se o svemu prije nego 'bubnete' brojku.
Budite razumni
Nemjote zahtijevati nerazumne novce. "Ako želite enormnu plaću, budite spremni dobro obrazložiti zbog čega je zaslužujete", kaže Taylor.
Nemojte prerano popustiti
Nikad nemojte reći neku brojku, a odmah zatim dodati da možda niste toliko vrijedni, samo zato što vam se čini da je vaš sugovornik izgledao iznenađeno. Ako ste se dobro raspitali i osjećate se samopouzdano, ostanite pri traženoj brojci. Možda ćete je trebati malo sniziti tijekom pregovora, ali pustite neka postepeno dođe do toga.
Dajte im do znanja da ste spremni pregovarati
Ako shvatite da vam možda neće moći platiti traženu plaću, recite nešto oput ovoga: "Trebao bih također napomenuti da sam fleksibilan po pitanju plaće ako se radi o dobroj prilici".
Razmislite unaprijed
Sjetite se da bi dio vaših pregovora o plaći mogao biti dogovor da dobijete povišicu nakon pola godine, kad poslodavci vide kako radite. Slobodno tražite tu stavku i u pisanom obliku, u vašem ugovoru o radu.
Obratite pozornost
"Kao i u mnogim drugim aspektima razgovora za posao i u ovom slučaju biste mogli postići više uspjeha ako aktivno slušate, gledate i imitirate ponašanje sugovornika", kaže Taylor. Neka vam potencijalni poslodavac bude vodič kroz razgovor, piše Business Insider.
Ako zaista ne znate što biste rekli, ili vam to nije bitno, izbjegnite pitanje
Inače bi ovo bio jako loš savjet, no ako stvarno ne znate što biste rekli, ili vam je plaća nebitna, ili vam je pak izuzetno neugodno odgovoriti na ovo pitanje, recite nešto ovako: "Plaća nije moj primarni kriterij za dobivanje ovog posla. Puno mi je važnije raditi u izazovnom okruženju u kojem mogu značajno doprinijeti i razvijati se."
Nemojte se predati
Zapamtite, dobit ćete samo jednu priliku pregovarati o plaći, pa se nemojte predati i pristati na nešto što smatrate da je ispod svake razine. Ako znate da vrijedite puno više i mislite da biste mogli dobiti više kod drugog poslodavca, nastavite tražiti.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
I na kraju opet dobiješ 50.000 kuna plaće ali godišnje.