Nakon knjiga, dokumentaraca i igranih drama život "Željezne lady" bit će opjevan u operi. Britanski povjesničar, pisac, kolumnist i suvoditelj podcasta "The Rest is History", Dominic Sandbrook, najavio je kako piše operu o životu Margaret Thatcher koja će pokriti njezin jedanaestogodišnji mandat premijerke, piše BBC.
Margaret Thatcher ili kako su je zvali "Željezna lady" bila je prva britanska premijerka od 1979. do 1990. Njezino samopouzdanje, otpornost i beskompromisni stil vođenja doveli su je do preoblikovanja gotovo svakog aspekta britanske politike, od vanjske politike do domaće ekonomije.
'Više od politike, ovo je istraživanje Thatcher kao žene'
Gospođa T premijerno će se izvesti kako bi obilježila stogodišnjicu njezina rođenja u listopadu. Iako je ovo Sandbrookov prvi libreto, prethodno je radio kao konzultant na BBC-jevom dokumentarcu Thatcher: A Very British Revolution. O Thatcher je pisao i u svojoj knjizi Who Dares Wins iz 2019. godine, koja se fokusirao na dramatične i često kaotične prve tri godine njezina mandata. Njegovo pisanje o Thatcher često pokušava osporiti uvriježenu mudrost o njezinom mandatu i pokazati istinu kao mnogu složeniju od one površinske.
Sandbrook će operu raditi sa skladateljem Josephom Phibbsom, a Mrs T će režirati Lucy Bradley, s mezzosopranisticom Lucy Schaufer u naslovnoj ulozi. Autorica, novinarka i radijska voditeljica Libby Purves nastupit će kao čitateljica vijesti, a izbor za ostale uloge, uključujući Thatcherinog kancelara Geoffreyja Howea i Ronalda Reagana, bit će objavljen naknadno. Očekuje se da će više informacija biti objavljeno u proljeće, a dijelovi opere bit će prikazani ove jeseni u Londonu.
- Margaret Thatcher portretirana je mnogo puta na platnu, ali nikad kao premijerka na opernoj pozornici. Više od politike, ovo je istraživanje Thatcher kao žene: njezine izolacije u svijetu kojim dominiraju muškarci; njezini često nemirni odnosi s članovima njezina kabineta (osobito s Geoffreyjem Howeom); i dramatične događaje koji su doveli do njezine ostavke - rekao je Phibbs, piše Guardian.
Gospođu T nazivaju "prvom Thatcheričinom operom za vrijeme dok je bila premijerka", no bilo je i drugih. Godine 2013. opera koju je subvencionirala francuska vlada prikazala je njezinu vezu s generalom Augustom Pinochetom, bivšim čileanskim diktatorom. Pod naslovom Aliados (Saveznici), ta je opera započela nedaleko od Pariza i fokusirala se na njezin susret s Pinochetom 1999., kada je bio u kućnom pritvoru u Londonu. Izvedena je i u Strasbourgu i Rimu. Thatcher nije bila velika obožavateljica opere, ali je jednom novinaru Guardiana rekla da joj je Händel jedan od favorita zbog “svih tih prekrasnih melodija”.
Uspon i pad jedne od najutjecajnijih političarki
Margaret Thatcher bila je političarka britanske Konzervativne stranke i prva žena premijerka u Europi. Bila je i jedina britanska premijerka u 20. stoljeću koja je osvojila tri uzastopna mandata i, u vrijeme svoje ostavke, britanska premijerka s najdužim stažom. Ubrzala je evoluciju britanskog gospodarstva od etatizma do liberalizma i postala, koliko po osobnosti toliko i po postignućima, najslavniji britanski politički vođa od Winstona Churchilla. Bila je i uzor kasnijoj premijerki Liz Truss.
Thatcher je stupila na dužnost obećavajući da će obuzdati moć sindikata, koji su tijekom šest tjedana štrajkova u zimi 1978.-79. pokazali svoju sposobnost da zaustave zemlju. Njezina je vlada donijela niz mjera osmišljenih da potkopaju sposobnost sindikata da organiziraju štrajkove, uključujući zakone koji zabranjuju zatvorene radnje, zahtijevaju od sindikata da anketiraju svoje članove prije nego što nalože štrajk, zabranjuju štrajkove simpatije i proglašavaju sindikate odgovornima za štetu koju su prouzročili njihovi članovi.
Glavni utjecaj njezina prvog mandata bio je gospodarski. Naslijedivši slabo gospodarstvo, smanjila je ili ukinula neke vladine propise i subvencije poduzećima, čime je proizvodnu industriju očistila od mnogih neučinkovitih — ali i nekih besprijekornih — tvrtki. Rezultat je bio dramatičan porast nezaposlenosti, od 1,3 milijuna 1979. do više nego udvostručenog broja dvije godine kasnije. Istodobno, inflacija se u samo 14 mjeseci udvostručila, na više od 20 posto, a proizvodna proizvodnja snažno je pala. Iako se inflacija smanjila, a proizvodnja porasla prije kraja njezina prvog mandata, nezaposlenost je nastavila rasti, dosegnuvši više od tri milijuna 1986. godine.
Drugu polovicu Thatcherinog mandata obilježila je neugasiva kontroverza oko britanskog odnosa s Europskom zajednicom (EZ). Godine 1984. uspjela je, uz žestoko protivljenje, drastično smanjiti britanski doprinos proračunu EZ-a. Nakon svoje treće izborne pobjede 1987. godine, zauzela je sve neprijateljskiji stav prema europskim integracijama. Odupirala se "federalističkim" kontinentalnim trendovima prema jedinstvenoj valuti i dubljoj političkoj uniji. Njezina tradicionalno proeuropska stranka postala je podijeljena, a niz visokih ministara napustio je vladu zbog tog pitanja.
Provedba glasačkog poreza 1989. godine izazvala je izbijanje uličnog nasilja i uznemirila konzervativne redove, koji su se bojali da Thatcher neće moći dovesti stranku do četvrtog uzastopnog mandata. Potaknuti javnim neodobravanjem biračkog poreza i Thatcherinim sve oštrijim tonom, konzervativni zastupnici u parlamentu krenuli su protiv nje u studenom 1990. Iako je pobijedila svog najvećeg protukandidata, bivšeg ministra obrane Michaela Heseltinea, s 204 glasa naspram Heseltineovih 152, njezin ukupni broj pao je četiri glasa manje od potrebne većine plus 15 posto, te je odlučila ne sudjelovati na izborima u drugom krugu. Dana 22. studenog objavila je svoju ostavku na mjesto čelnice Konzervativne stranke i premijerke, čime je otvorila put za njezinu zamjenu John Major šest dana kasnije.
U mirovini je Margaret Thatcher ostala politička snaga. Nastavila je utjecati na unutarnju politiku Konzervativne stranke (često na užas Majora), a Thatcherizam je oblikovao prioritete Laburističke stranke, koju je više od desetljeća držala podalje.