Life
2744 prikaza

Promijenila je svijet, a sagrađena je u krvi

Gradnja Transsibirske željeznice
Ivan Tomaškevič
Željeznička pruga spaja dvije krajnosti najveće države na svijetu, a i stoljeće nakon izgradnje igra veliku gospodarstvenu ulogu

Putovanje najduljom željeznicom na svijetu od Moskve do Vladivostoka traje oko tjedan dana. Međutim, prije više od stoljeća, kada je gigantski projekt spajanja krajnjeg istoka ruskog carstva dovršen, isto to putovanje trajalo je skoro mjesec dana.

9.289 kilometara Transsibirske željeznice putnici su nekad prelazili brzinom od tridesetak kilometara na sat. Prelazili su dva kontinenta, tri klimatske i deset vremenskih zona.

Ovo je pet činjenica o tom dokazu ljudske upornosti i truda nebrojenih inžinjera, radnika, ali i zatvorenika.

1. Gradnja je trajala čak 13 godina

Transsibirska željeznica u izgradnji | Author: Wikipedia Wikipedia

Car Aleksandar III najavio je "Veliki sibirski put" davne 1891. godine. Kako bi prikupili novac za gradnju, ministar financija grof Sergej Witte podizao je kredite, povećao poreze i jednostavno tiskao novac.

Radnici su prionuli na posao, a čak ni ekstremne sibirske temperature nisu ih spriječile u svakodnevnom naporu. U bespućima Sibira nije samo vrijeme neprijatelj. Tada su se borili i protiv divljih zvijeri, ali i bandita na ogromnom području sjeverne Azije. 

Teren nije bio nimalo lakši za savladati. Močvare, planine i beskrajne šume stajale su na putu i trebalo ih je zaobići, a ponekad i probiti.

2. Prvi putnički vlak krenuo je 1903. godine

Trajekt preko Bajkalskog jezera | Author: Wikipedia Wikipedia

Kada su prvi vlakovi krenuli, putnici su morali sjesti na trajekt preko jezera Bajkal, najvećeg i najdubljeg jezera na svijetu. Tek iduće godine dovršena je pruga oko tog jezera, a bilo je potrebno probiti čak 33 tunela i više od stotine mostova i vijadukta. 

Pruga je tako brzo postavljana, oko 600 kilometara godišnje, da često nije bila projektirana na zadovljavajući način. Kada su prvi vlakovi krenuli, radnici su morali zaustavljati vlakove kako bi popravili prugu.

3. Trebala je izgraditi Rusko carstvo

Detalji s Transsibirske željeznice - most - skretničar | Author: Sergej Prokudin Gorski/Wikipedia Sergej Prokudin Gorski/Wikipedia

Zatvorenici su transportirani u hladna bespuća Sibira gdje je vladala kronična nestašica radne snage. Posljednje dionice željeznice izgrađene su kroz Mandžuriju, na zemljištu iznajmljenom od Kineza, a sve kako bi osnažili ruski utjecaj na dalekom istoku. Željeznica je korištena za transport vojnika tijekom rusko-japanskog rata početkom dvadesetog stoljeća.

Nakon rata koji je završio 1905. godine i nakon teškog ruskog poraza, pojavili su se opravdani strahovi da će Japanci preuzeti Mandžuriju. Željeznica je postavljena po ruskom i to znatno težem teritoriju uz rijeku Amur. Jedan od mostova preko Amura, dovršen 1999. godine, dug je čak 2.612 metara.

Početkom tridesetih godina prošlog stoljeća, ruski strah se pokazao točnim i Japanci su okupirali Mandžuriju.

4. Vlak je bio luksuzan prijevoz - za bogate

Detalji s Transsibirske željeznice - most - skretničar | Author: Sergej Prokudin Gorski/Wikipedia Sergej Prokudin Gorski/Wikipedia

Izvorni vlakovi bili su opremljeni knjižnicom, teretanom, kupaonice su bile prepune mramora i velikim klavirom namijenjenim za korištenje putnicima. U restoranu prve klase putnici su mogli u miru i tišini jesti kavijara koliko im srce želi.

Na drugom kraju vlaka, putnicima nešto tanjeg novčanika, takav luksuz nije bio ni na kraj pameti. Tamo su putnici bili natiskani s radnicima i teretom. 

5. Željeznica je i dalje važna za Rusiju

Vlak u snijegu Transsibirske željeznice | Author: HJ van W/Flickr HJ van W/Flickr

Više od stoljeća kasnije, vlak je jedini način za putovanje preko čitave Rusije ljudima koji se boje zrakoplova. Jedino u Habarovsku vlak obavezno staje preko noći.

Kralježnica Rusije, transsibirska željeznica i dalje je važna kao i prije jednog stoljeća. I danas je ona žila kucavica koja povezuje hladnu pustinju Sibira s lukama na istoku i zapadu.

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.