Sjeverna Koreja vraća se u svoju staru vremensku zonu u kojoj je i bila prije nego li su korejski poluotok, kada to još uvijek bila jedna država 1910. godine kolonizirali Japanci. Tada su bili 8,5 sati ispred srednjeuropskog vremena, a trenutno su u istoj vremenskoj zoni kao i Japan koji ima devet sati više.
Kazaljke na satovima za 30 minuta stanovnici Sjeverne Koreje vratit će 15. kolovoza i tako proslaviti 70. obljetnicu oslobođenja od japanske okupacije jer više ne žele biti u istoj vremenskoj zoni kao i "zli japanski imperijalisti" koji su im tijekom okupacije u Drugom svjetskom ratu 'promijenili čak i standardno vrijeme', izvijestila je tamošnja državna novinaska agencija KCNA.
Takav potez mogao bi, ipak, upozoravaju iz Južne Koreje, izazvati kratkoročne neugodnosti u industrijskom postrojenju Kaesong u Sjevernoj Koreji, a kojim još uvijek zajedno upravljaju obje Koreje, piše BBC.
"Dugoročno, moglo bi doći do nekih ispada iz sustava na postrojenju kada budemo htjeli ujediniti vremenske standarde i smanjiti razlike između dviju stran"“, rekao je dužnosnik Ministarstva ujedinjenja Jeong Joon-Hee.
U svijetu inače ne postoji međunarodno tijelo koji bi državama odobravalo promijenu vremenskih zona.
No, Sjeverna Koreja nije izoliran slučaj koji je kreirala svoju vlastitu vremensku zonu. To je napravila i Venezuela 2007. godine. Njezini stanovnici vratili su sateve čak sat i pol vremena unatrag jer je tako htio predsjednik Hugo Chavez objašnjavajući kako je to radi "pravednije raspodijele izlaska sunca" za stanovnike.
Otočna država Samoa je, pak, izgubila cijeli jedan dan jer je prešla dnevnu vremensku granicu, a napravili su to kako bi komunikacijski bili bliže svojim susjedima Australiji i Novom Zelandu.