Life
17273 prikaza

Ubojstvo modnog mogula: Tko je ubojicu zarazio sidom?

Gianni Versace
Duncan Raban/Press Association/PIXSELL
Bio je najpoznatiji dizajner na svijetu - a njegova šokatna smrt izbezumila je javnost

- Ne znamo hoćemo li ikada saznati što se zapravo dogodilo - rekao je Richard Borero, šef policije u Miamiju 1997. nakon ubojstva slavnog dizajnera Giannija Versacea. 

Ubijen s dva hica iz pištolja ispred svoje vile na Miami Beachu. 15. srpnja 1997. godine. Poznati dizajner i vlasnik najpoznatijeg talijanskog modnog brenda sam se zaputio do trgovine ne bi li kupio talijanske novine, što je inače umjesto njega radio osobni asistent. Kad je trebao ući u vilu, ubojica je u njega ispalio dva hica - jednim mu je raznio lice, a drugi metak je završio u vratu.

Pored Giannijeva tijela pronađena je mrtva ptica te se dugo sumnjalo da se mafija zbog dugova konačno obračunala s njim i ostavila pticu kao poruku. Međutim, naposljetku se ispostavilo da je komadić metka slučajno pogodio životinju i sumnje vezane za mafiju pale su u vodu.

Motiv - misterij

Dva desetljeća kasnije, motiv za njegovo ubojstvo i dalje je misterij, a jedino što se zna je da je bio žrtva okrutnog serijskog ubojice Andrewa Cunanana.

Neki svjedoci tvrde da je Versace otvarao vrata kad mu je s leđa je prišao mladić u dvadesetim godinama i upucao ga dva puta u glavu. Drugi svjedok tvrdi da je bilo borbe, da je djelovalo kao da se kreator i napadač poznaju i da su se borili oko torbe kada je pištolj opalio.

Obje priče završavaju se na isti način: Giovanni Maria Versace, osnivač jednog od najpoznatijih brendova na svetu, ležao je na samrti na stepenicama svoje nekoliko milijuna dolara vrijedne vile u mediteranskom stilu.

Ubojica je brzo identificiran, a iako je Versace njegova najpoznatija žrtva, definitivno nije jedina. Zapravo, Cunanan je bio serijski ubojica za kojim je FBI tjednima tragao zbog 4 brutalna ubojstva diljem zemlje.

Arhitekt i trgovac plinom u Minneapolisu, bogataš u Chicagu, grobar u New Jerseyu i nevjerojatno uspješni modni dizajner i Miamiju. Serijski ubojica Cunanan skončao je njihove živote, a policija nikad nije uspjela otkriti definitivnu povezanost među žrtvama.

Cunanan je bio homoseksualac koji je za život zarađivao kao svojevrsni žigolo. Točnije, njegova strategija bila je da se skompa sa starijim bogatašima te od njih muze novac i poklone. Nakon što je u dva tjedna počinio pet ubojstava kroz nekoliko američkih saveznih država, Cunanana su pronašli na brodici u luci, nedaleko od Versacijeve vile. Počinio je samoubojstvo istim pištoljem kojim je obavio svih pet krvavih zločina.

Čak ga je i njegova rođena majka opisivala kao "elitnu mušku prostitutku", mada njegovi prijatelji ne vjeruju da je doista naplaćivao usluge, već da je njegovo oružje bila manipulacija.

Sve zbog osvete

No sada, više od dva desetljeća kasnije, policija vjeruje da je otkrila istinu koja se tiče motiva ubojice. Naime, teorija je kako je 27-godišnji Cunanan zapravo locirao i ubijao sve svoje bivše ljubavnike, jer nije znao tko od njih mu je prenio virus HIV-a. 

Federalna policija smatra kako je bio i nekom vrstom psihopata koji je "kažnjavao samo homoseksualce", no ne vjeruju kako će ikada dobiti konačnu potvrdu motiva, budući da su svi akteri slučaja umrli još one kobne 1997.

U novoj sezoni serije American Crime Story, kako je Express već ranije pisao, Penelope Cruz glumit će Giannijevu sestru Donatellu Versace, Edgar Ramirez pred kamerama će utjeloviti samog Giannija, Darren Criss ubojicu, a Ricky Martin Giannijeva partnera Antonija D’Amicu. Serija izlazi 2018. i dokaz je koliko su ljudi sa scene, dizajneri, filmaši i prijatelji Versacea izmoreni činjenicom da se i dalje ne zna zašto je krvnik učinio to što je učinio. Ne zna se, dapače, ni jesu li se njih dvojica poznavala iz nekog konteksta.

Ono što je ostalo iza Versacijeve smrti je modno carstvo vrijedno 807 milijuna dolara, 130 butika diljem svijeta i kompanija koja je dosegnula milijunske prihode, i to svega u nekoliko godina. Poznati logo carstva Versace, okrugli znak s Meduzinom glavom, posveta je onome što je Giannija oduvijek inspiriralo. A to su grčka i rimska kultura, Etrušćani i talijanski barok te je sve njih na ovaj ili onaj način provukao kroz svoje kolekcije.

Poduzetna majka u Calabriji

Gianni, sestra Donatella i brat Santo odrastali su u talijanskoj regiji Calabriji u stanu iznad majčine šnajderske radnje, dok se otac bavio prodajom ugljena. Ali majka Francesca nije bila tek obična švelja. Prije svega, bila je poduzetnica koja je upošljavala pedesetak šivačica.

Njezin salon Elle krojio je i šivao za onodobnu talijansku gospodu. Giannija je njegova ljubav prema modi privukla vrlo rano. Već se s devet godina motao po majčinoj radnji i promatrao kako nastaju njezine modne kreacije, a svoj prvi primjerak haljine sašio je 1955. godine. "Dizajniranje je došlo k meni. Nisam morao nikud ići", izjavio je jednom. Jednako tako bilo je s Donatellom koja je od njega mlađa 11 godina.

Ali gonjen svojim životnim pozivom, i to nakon studija arhitekture, 1972. godine Gianni odlazi u Milano gdje honorarno kreira za poznate talijanske modne kuće, a već 1978. godine pokreće svoje carstvo Versace. Odmah zapošljava brata Santosa, koji je dotad već diplomirao menadžment i kojeg postavlja za direktora kompanije, dok je Donatella bila zadužena za glazbu, kreativne ideje i cijelu vizualno-glazbenu priču Giannijevih revija.

FBI-jeve slike Andrewa Cunanana | Author: FBI FBI

Kažu da mu je bila muza, dok je Santo bio idejni začetnik modnog brenda koji će pokoriti ono što je dotad bilo smatrano visokom modnom industrijom. Vrlo brzo se zahuktala priča s Giannijem Versacijem. Njegove ideje donijele su pravo osvježenje na talijansku scenu kojom su dotad vladali klasični i samozatajni krojevi Giorgija Armanija. Kao šakom u oku, Gianni je počeo propagirati spoj moderne umjetnosti sa štihovima stare grčke kulture, a utjecaj rock glazbe u njegovim kolekcijama bio je tad presedan u modernom dizajnu.

Pokorio je talijanske piste i tržište uskim i kratkim mini suknjama blještavih boja i dotad nekorištenih materijala, a kaže da su ga inspirirale talijanske prostitutke. Kao jedan od velikih poklonika umjetnosti, a sve je poteklo iz činjenice da je regija iz koje je došao nekad davno bila grčka kolonija, u svojim domovima skupljao je sve, od najsuvremenijih umjetničkih djela (posebno je volio Andyja Warhola) pa do grčkih statua.

Nastavak pročitajte na idućoj stranici.

  • Stranica 1/2
  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • DajanaSt 18:18 20.Siječanj 2018.

    Kad god se spomene Versace, ja se sitim jedne anegdote neposredno nakon njegove smrti. Jedna priglupa dama je tad izjavila: "Ajme, srića pa sam na vrime kupila njegove očale za sunce. Šta bi sad da nisam?". Ne bi da ih je osobno radio!

  • vjaceslav 17:43 20.Siječanj 2018.

    mislio sam, a tako je bilo za vrijeme jugoslavije, da su homoseksualci pičkice, a vidi ti sada kada su postali priderski gayevi.