Google je prekršio zakon o autorskim pravima u sporu s Oracleom i zbog toga bi mogao izgubiti milijarde dolara. Ova presuda mogla bi i potpuno izmijeniti način na koji tehnološke kompanije pristupaju razvoju softvera.
Sud je donio presudu kako je Google prekršio zakon o autorskom pravu prilikom upotrebe Oracleovog Java softvera u izradi Android platforme 2009. godini. Konačna je to presuda koja bi mogla zaključiti tešku osmogodišnju borbu koja traje između Googlea i Oraclea. Naime još 2010. godine Oracle je tužio Google tvrdeći kako su na Androidu upotrijebili dva njihova patenta.
2012. godine presuđeno je kako Java ne zaslužuje zaštitu pod zakonom o zaštiti autorskih prava, no nakon žalbe odluka je promijenjena. Nakon toga 2016. godine stigla je presuda kako je Googleova upotreba Oracleovog aplikacijskog programskog sučelja ipak legalna, s obzirom na pravnu konstrukciju "fair-use doctrine", koja omogućuje, unatoč zaštiti autorskih prava, besplatno korištenje u posebnim okolnostima, piše CNN.
Oracle se i na tu presudu žalio a sud je ovaj put presudio u njihovu korist. Oracle naglašava kako posljednja odluka "štiti dizajnere, kreatore i korisnike".
"Nema ništa pošteno u korištenju doslovno istog projekta za isti cilj i svrhu kao što je i original ali na konkurentskoj platformi", stoji u presudi.
Google pak razmišlja o mogućoj novoj žalbi.
"Razočarani smo što je sud promijenio odluku nakon spoznaje kako je Java otvorena i slobodna za sve. Ova presuda učinit će aplikacije i online servise puno skupljim za korisnike. Razmišljamo o našim opcijama", rekao je glasnogovornik Googlea u izjavi.
Zasad nije poznato koliko će Google morati platiti Oracleu, no poznato je kako još iz 2016. godine Oracle traži 9 milijardi, no čini se kako bi moglo biti riječ i o puno većem iznosu.
Odluka mogla bi nanijeti veliku štetu i drugim kompanijama koji koriste mogućnosti otvorenog i besplatnog softvera za razvoj svojih aplikacija. Ili će morati platiti licencu za razvoj softvera ili će morati razviti drugi, svoj od početka.
"Odluka će donijeti veliku promjenu u razvoj i korištenju softvera diljem svijeta. Nešto što se čini besplatno zapravo to i nije", rekao je Christopher Carani, profesor na pravnom fakultetu Northwestern.