Zaštita podataka jedan je od glavnih razloga zašto zaključavamo sve svoje pametne uređaje, posebno mobitele. Ti su podaci posebno vrijedni, posebno policiji. Iako ih u tome pokušavaju spriječiti razne agencije, policija je čini se uspjela ostvariti svoju dugogodišnju želju i dobila je aplikaciju za otključavanje pametnih uređaja.
Tajanstveni američki startup Grayshift, u čijem timu je, navodno, i bivši zaposlenik Applea zadužen za sigurnost, policiji nudi GrayKey - ključ za otključavanje iPhonea, piše Mashable.
Kako piše Forbes, Grayshift tvrdi kako uređaj radi samo s iOS 10 i 11, dok se razvoj kompatibilnost s iOS 9 očekuje u budućnosti. Aplikacija se može koristiti za uređaje od iPhonea X do 6 kao i na različitim vrstama iPada.
Postoje dvije varijante GrayKeya - verzija od 15.000 dolara za koju je potrebna veza na internet i omogućuje aktivno korištenje za 300 korisnika. Za 30.000 dolara može se kupiti bolja verzija koja funkcionira i bez veze na internet, a i omogućuje puno veći broj otključavanja.
Proces otključavanja traje od dva sata do tri dana, ovisno o dužini lozinke. Kada je lozinka otkrivena pojavljuje se na tamnom ekranu, a svi podaci s iPhonea spremaju se u GrayKey u trenutku otključavanja uređaja.
Aplikaciju već sada koristi policija u Marylandu i Indiani, a stižu najave kako će ju kupiti i policija u Miamiju. Potrebu za aplikacijom pokazala je i tajna služba, a zainteresirane su i druge državne službe, poput odjela za drogu i State Departmenta.
Njihova velika konkurencija je izraelska tvrtka Cellebrite, koja otključavanje iPhonea naplaćuje po 5.000 dolara.
Koliko god ova aplikacija može dobro poslužiti u rješavanju nekih slučajeva ili pronalasku telefona, može biti i jako opasna, posebno ako završi u krivim rukama. Posebno ako su te ruke lopova ili kriminalaca. Uspješnost ove aplikacije ovisi o mogućnosti pametnih telefona da osiguraju svoje podatke, i njihovih proizvođača da poboljšaju sigurnost uređaja. Tako da se čini kako će se borba za prevlast na relaciji Apple i policija nastaviti i dalje.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
prvo, nije aplikacija, nego uređaj, što znači da treba fizički pristup mobu. drugo, košta 15 ili 30 tisuća dolara. treće, treba mu 3 dana da probije pin od 6 znamenki. ako koristite alfanumeričku lozinku (znači i brojeve i slova i ... prikaži još! znakove) od 6 znakova, procjenjuje se da bi mu trebalo oko 50 godina da je probije. koliko bi mu trebalo da probije moj password od preko 20? i četvrto, izađe neka slijedeća nadogradnja iOS-a i zatvori "propust" koji taj uređaj koristi. i onda imate ciglu od 30000$