Ako ćemo suditi prema pokušajima umjetne inteligencije (UI) da dizajnira postere ili kućišta za mobitele, dalek je put do samostalne umjetne inteligencije. Naravno, to ne znači da smijemo tek tako zaboraviti na razvoj stvarno pametnih računala. Znanstvenici i zakonodavci raspravljaju o mogućnostima i implikacijama umjetne inteligencije i posljednji koji se uključio u raspravu je Vladimir Putin.
Ruski predsjednik govorio je studentima prije nekoliko dana i otvoreno kazao da je UI budućnost ne samo Rusije već čitavog čovječanstva: "Dolazi s kolosalnim mogućnostima, ali i teško predvidivim prijetnjama. Tko god preuzme primat u ovoj sferi postat će gospodar svijeta", kazao je Putin.
Rekao je, čak je i obećao, da će Rusija dijeliti svoje znanje s ostalim državama zbog straha od uspostavljanja monopola. "Ako postanemo predvodnici ovog područja, dijelit ćemo svoje znanje s čitavim svijetom. Na isti način kako dijelimo svoju nuklearnu tehnologiju", izjavio je ruski predsjednik.
Usput je spomenuo i autonomna oružja. I dok se brojni stručnjaci boje mogućnosti da bojnim poljem zavladaju računalno kontrolirana oružja, Putin ima znatno pozitivnije viđenje stvari: "Kad jedna strana izgubi sve dronove, neće imati drugog izbora osim predaje".
Stephen Hawking i Elon Musk dvije su istaknute osobe koje su izrazile zabrinutost zbog prijetnje umjetne inteligencije. Govoreći američkom savezu nacionalnih guvernera ovog ljeta, Musk je upozorio: "UI je rijedak slučaj u kojem mislim da moramo biti proaktivni u regulaciji umjesto reaktivni. Jer mislim da će biti prekasno kad reagiramo. UI predstavlja temeljni rizik za postojanje ljudske civilizacije", dodao je.
Odgovorio je na Putinov govor zastrašujućim predviđanjem.
China, Russia, soon all countries w strong computer science. Competition for AI superiority at national level most likely cause of WW3 imo.
— Elon Musk (@elonmusk) September 4, 2017
Ali ne brinu ga samo vođe. Boji se da postoji mogućnost da vidimo oružje koje pokreće rat ako vjeruje da je to najbrži put do pobjede.
May be initiated not by the country leaders, but one of the AI's, if it decides that a prepemptive strike is most probable path to victory
— Elon Musk (@elonmusk) September 4, 2017
Trenutačno, Kina i Amerika su u utrci za predvođenje istraživanja umjetne inteligencije. Kina je nedavno najavila svoju ambiciju da postane svjetski lider u umjetnoj inteligenciji do 2025.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Veliki, bistri Putin! Ako imate prilike, pogledajte dugi opširni intervju Oliver Stona. (2. nastavak na talijanskoj TV, u četvrtak na RAI 3)
Kad već nemamo prirodnu,a zašto nebi uveli umjetnu intelegenciju,lakše se misli,zna se.