Proteklog tjedna 50 pripadnika američkog State Departmenta poptisalo je interni memorandum, u neku ruku peticiju, kojom zahtijevaju da SAD počne bombardirati položaje Sirijske vojske službene vlade iz Damaska. Razlog za bombardiranje, a oni predlažu krstareće projektile, njih 50-ero obrazlaže potrebom da se sirijsku vladu kazni za stalno kršenje primirja s umjerenim pobunjenicima.
Riječ o pravoj malo pobuni u administraciji državnog tajnika Johna Kerryja, jer predsjedniku Baracku Obami svih pet godina otkako traje rat u Siriji, nije padalo na pamet da zarati sa zemljom čiji je saveznik Rusija, koja je usto Siriju opskrbila najmodernijim protuzračnim sustavima. Navodno čak i protuzračnim sustavom S300.
Rusija je nedavno jasno dala do znanja da ona sa svoje strane gubi strpljenje zbog kršenja primirja od strane pobunjenika. Primirje koje su dogovorili danas već praktično hladnoratovski sukobljeni SAD i Rusija, uključuje vladine snage i one pobunjeničke skupine koje su obje strane označile kao "umjerene". Od početka se, međutim, i Damask i Moskva tuže da su džihadisti naprosto počelo mijenjati strane.
Tako tvrde da čak i pripadnici al-Nusre, u trenutku kad im se na glavu obruše ruski bombarderi, jednostavno proglase pripadnicima FSA ili neke slične frakcije, kako bi spriječili bombardiranje ili barem proglasili udar na njih kršenjem primirja. Moskva tvrdi da je od Washingtona tražila popis "umjerenih pobunjenika", ali da to nije dobila.
Koliko god su i članice EU-a i SAD slale vojnu pomoć pobunjeničkim skupinama, od čega je puno materijala završavalo kod džihadista, Zapad je sklopio djelomično neformalni pakt s Moskvom i Damaskom od trenutka kad je zaprijetilo da ISIL zavlada cijelim Bliskim istokom, te da se stane širiti i dalje prema Aziji, čak i Europi.
50 američkih diplomata sada, pak, traže da Obama odustane od svoje politike borbe protiv ISIL-a ispred borbe protiv predsjednika Bašara al-Asada, te da krene u vojno rušenje sirijske vlade. "Vidimo smisao u aktivnijoj vojnoj ulozi SAD-a u Siriji na osnovu razumne upotrebe daljinskog oružja i oružja iz zraka, što bi moglo pridonijeti i pomoći usmjerenijem i agresivnijem diplomatskom procesu pod vodstvom SAD-a", citirao je diplomate New York Times.
Koliko god nije riječ o diplomatima najvišeg ranga, državni tajnik Kerry ne skriva da bi i on sam bio skloniji agresivnijem vojnom pristupu SAD-a u Siriji. Analitičari podsjećaju da je ono što opisuju diplomati, slično ako ne i isto kao što je bila američka vojna kampanja na Srbiju 1999. No, tada su od Miloševićeve priče bili sasvim izvan i Rusija, kamoli Iran. A i Slobodan Milošević je imao užasan dosje optužbi za etnička čišćenja pri UN-u.