Texas je davno bio meksička provincija, no nakon rata između kolonista i Meksikanaca, Texas je postao neovisna država 1836. godine. Pridružio se SAD-u 1845. godine kao 28. savezna država nakon što je gotovo 10 godina bio neovisna zemlja, Republika Texas.
No, mnogi i dalje smatraju da Texas treba biti neovisna država, a ne dio SAD-a. Nakon Brexita, referenduma na kojem su Britanci izglasali izlazak iz Europske unije, ideja za odcjepljenjem od SAD-a postala je još aktualnija.
Daniel Miller, koji je na čelu Teskaškog nacionalističkog pokreta, još od 1990. godine zalaže se za neovisnost Texasa. Pod sloganom "Prvo Texas, zauvijek Texas", zalaže se za referendum, tzv. Texit, koji bi omogućio stanovnicima Texasa da se izjasne žele li postati neovisna država.
"Britanci su uzeli kontrolu nad svojom sudbinom. Vrijeme je da mi učinimo isto. Vrijeme je da se izborimo za svoju neovisnost", rekao je Miller.
Texas is bigger than you think, it deserves it's independence. #Texit pic.twitter.com/KJNMyetoGD
— Jared (@Flintlox) June 25, 2016
Miller je predao i službeni zahtjev kojim traži referendum. Ističe kako Texas može opstati kako uspješna samostalna država.
Texas ima oko 27.5 milijuna stanovnika, a nalazi se na visokom 10. mjestu najvećih ekonomija na svijetu.
If the Brits can do it, why can't we? #Texit #Secession2016 pic.twitter.com/6S2P4sW7lA
— Liberty Hangout (@LibertyHangout) June 24, 2016
No, dosadašnji pokušaji odcjepljenja su 'ugušeni'. U prosincu prošle godine Republikanska stranka odbila je odobriti inicijativu koja je tražila raspravu o održavanju referenduma o samostalnosti.