Kina u stopu prati SAD i strašno ulaže u vojsku. Nedavno su se na nacionalnoj televiziji pojavili kadrovi gargantuanskog nosača dronova, naziva Jiu Tun (Nebeska visina). Divovski dron kojeg je razvila tvrtka Shaanxi Unmanned Equipment može lansirati stotine malih kamikaza u nekoliko sekundi. Stručnjaci smatraju da predstavlja ozbiljnu prijetnju Tajvanu i Japanu, ima raspon krila 24 metra, može letjeti 12 sati na visini do 15 km i domet mu je 7000 km. Dron navodno može nositi do šest tona opreme, od naoružanja do sofisticiranih sustava za nadzor.
China's Jiutian super-high altitude, long endurance drone.
— China Perspective (@China_Fact) May 18, 2025
With an flight ceiling of 15km, this drone can fly ABOVE the operation ceiling of pretty much all air defense systems.
Which means, once the PLA air force gains air superiority over an area, this drone will be able to… pic.twitter.com/iQea6GA9b0
Najveći kuriozitet je definitivno činjenica da nosi stotine malih dronova kamikaza koji mogu onesposobiti neprijateljske obrambene sustave. Snimke koje je objavila kineska državna televizija prikazuju avion koji simulira lansiranje desetaka dronova u koordiniranom napadu. Neki stručnjaci upozoravaju da bi sama količina i brzina dronova jednostavno preplavila neprijateljske obrambene sustave, čineći obranu protiv tolikog broja napadača praktički nemogućom.
The new Chinese aircraft largely mirrors MQ-9 Reaper and the RQ-4 Global Hawk.
— Alternative News (@AlternatNews) May 20, 2025
But is is better than that! It is adding swarm-launch functionality, which has yet to be introduced in the US arsenal.
The Jiu Tian is said to have a maximum takeoff weight of 16 tonnes and a… pic.twitter.com/GCYKQLP4hG
Kinezi su završili četvrti prototip revolucionarnog oružja i sada je u završnoj fazi testiranja. Prvi probni let očekuje se sljedećeg mjeseca. Jiu Tun je eklatantan dokaz da Peking želi na sve načine uspostaviti hegemoniju na Pacifiku kojeg i Trump vidi kao najvažniju geostratešku žarišnu točku. Letjelica Jiu Tian prvi je put predstavljena javnosti prošlog studenoga na najvećem kineskom zrakoplovnom sajmu, Zhuhai Air Showu. No, prema riječima stručnjaka, najnovija verzija ovog zrakoplova daleko je snažnija i opasnija.
Ima i mana
Iako je izazvao iznenađenje na Zapadu, odmah su krenule i kritike. Tako zapadni analitičari smatraju da, iako može letjeti izvan dometa mnogih srednjodometnih obrambenih sustava, njegova ogromna veličina i nedostatak stealth tehnologije čine ga ranjivim na napredne integrirane sustave protuzračne obrane. Neki su ubrzali s kritikama pa ga tako nazivaju velikim, sporim i vidljivim", te ga smatraju više propagandnim alatom nego stvarnom prijetnjom. Jiu Tian je predstavljen u razdoblju povećanih napetosti u regiji, posebno u odnosima između Kine i Tajvana. Kina je najavila moguću vojnu akciju protiv Tajvana do 2026. godine, a razvoj ovakvih tehnologija dodatno pojačava zabrinutost međunarodne zajednice.
Revolucija dronova
Rat u Ukrajini je dronove pretvorio u vladare neba i čak u nekim aspektima izgurao avione iz prvog plana. Prije rata, dronovi su većinom korišteni u izvidničke funkcije, a sada ih se koristi svakodnevno u tisućama gdje uništavaju tenkove, oklop, bitnice, zgrade i siju strah i trepet među vojnicima u rovovima. To su prepoznale sve svjetske velesile, Indija i Pakistan su zasuli jedni druge dronovima, Izrael je dronom ubio vođu Hamasa Yahyu Sinwara, a izgleda da se i komunistički gigant prilagođava novim trendovima.
World's first Drone carrier is set for maiden flight in June. Jiutian SS-UAV is a Chinese HALE UAV that can carry 100 small drones or loitering munitions.
— Global Defence Agency (@Defence_GDA) May 19, 2025
-Specifications:
🔸Max altitude: 50,000 ft
🔸Range: 7,000km
🔸Payload Capacity: 6,000kg
🔸Max takeoff weight: 16,000kg
🔸Max… pic.twitter.com/jyuWz0Lkdi
Tako je Peking uložio ozbiljna sredstva da stvori smrtonosnu flotu dronova. Kina je početkom godine testirala TP1000, bespilotni transportni dron koji navodno može prenijeti više od jedne tone tereta. Njeni dronovi WZ-7 i TB-001 Škorpion već patroliraju iznad spornog Južnokineskog mora i Tajvanskog tjesnaca. Stručnjaci vjeruju da je Jiu Tun kineski odgovor na američke dronove RQ-4 Global Hawk i MQ-9 Reaper, ali američki dronovi barem za sada, nemaju mogućnost lansiranja rojeva malih kamikaza.
Kako je pisao Express, Kina je u travnju održala vojne vježbe i manevre 'Grom iznad tjesnaca 2025A' u tajvanskom prolazu i izazvala novu zabrinutost u Taipeiju i Washingtonu. Vojno zapovjedništvo istočnog ratišta priopćilo je da su vježbe testirale sposobnosti integriranih zajedničkih operacija. Vježba je uključivala manevre tijekom kojih su okružili otok i odsjekli ga od veza s vanjskim svijetom te precizne udare na tajvansku infrastrukturu, blokadu luka i pristaništa. Ovo nije prva vježba kojom Peking pokazuje mišiće i upozorava Tajvan da su njihov suverenitet i samostalnost privremenog karaktera, ali definitivno je odskakala od ostalih vježbi svojom veličinom i brojnošću uključenih vojnika i oružja.
Naveli su i potencijalne datume invazije. Prije više od mjesec dana, Ministarstvo obrane Republike Kine prvi je put odredilo 2027. godinu kao datum potencijalnog početka nasilnog ujedinjenja otoka s kopnom. Isti datum navode i zapadni analitičari. Ta godina je uzeta u obzir zbog dva glavna razloga. Naime, 1. kolovoza 2027. Narodna oslobodilačka vojska Kine proslavit će 100. rođendan. Drugi razlog je taj što se predviđa da će do 2027. Peking stvoriti oružanu silu koja je spremna nasilno vratiti otok pod svoju kontrolu.