Obnovljena grobnica u kojoj je, prema narodnoj predaji, Isusovo tijelo spušteno nakon razapinjanja, napokon će biti dostupna i široj javnosti. Kako piše britanski Guardian, ekipa grčkih znanstvenika i restauratora nedavno je dovršila renovacijski proces dug devet mjeseci koji se fokusirao na malu strukturu iznad pogrebne komore, poznatu i pod imenom Edikula.
Vjeruje se da je to jedan od najsvetijih spomenika u kršćanstvu.
"Postoji realan rizik da bi struktura propala, da nismo sad intervenirali", rekla je Bonnie Burnham za Associated Press. Njezin Svjetski fond za zaštitu spomenika nadgledao je projekt i ona napominje da su potpuno transformirali spomenik.
Osjetljivu restauraciju provelo je pedesetak stručnjaka s državnog tehničkog sveučilišta u Ateni, a isti stručnjaci obnavljali su Akropolu u glavnom grčkom gradu, a radili su i na Aja Sofiji u Istanbulu. Na obnavljanju su većinom radili noću kako bi hodočasnicima dali neometan pristup hramu.
U listopadu prošle godine je mramorna ploha koja pokriva grobnicu podignuta prvi put u više od dva stoljeća, što je omogućilo restauratorima da pogledaju izvornu kamenu plohu na koju je navodno spušteno Isusovo tijelo. Mali prozori su urezani u čistom mramoru kako bi hodočasnici mogli, barem na trenutak, pogledati stijenu.
Isti tim stručnjaka je popravio i stabilizirao hram koristeći titanijske vijke i malter, a očistili su i debele slojeve ostatak svijeća i golubljeg izmeta. U radu su koristili laserske skenere, radar i bespilotne letjelice.
Na posebnoj svečanosti povodom otvaranja grobnice susrest će se ekumenski patrijarh Bartolomej I, vođa pravoslavne crkve, i predstavnik pape Franje. Bazilika svetog groba u Jeruzalemu čuva navodno mjesto Isusovog raspela, pogreba i uskrsnuća. Sama Bazilika nalazi se u središtu kršćanske četvrti Jeruzalema i velika je turistička i hodočasnička atrakcija.
Zbog velikih razmirica među čak šest kršćanskih denominacija, radovi su kasnili desetljećima. Rimokatolička, grčka pravoslavna, armenska, sirijska pravoslavna, etiopijska pravoslavna i koptska crkva zajednički se brinu za veliku Baziliku, ali ponekad je bilo oštrih sukoba zbog podjele odgovornosti.
Trošak obnove, procijenjen na četiri milijun dolara, podmiren je donacijama svih šest denominacija, a velike donacije dali su jordanski kralj Abdullah, palestinske vlasti te Mica Ertegun, udovica osnivača Atlantic Recordsa, Ahmeta Erteguna.