Top News
3429 prikaza

Ni krumpire neće oguliti. Vile će im ostati, nešto će uplatiti u proračun i to je to

1/7
Bivši Bandićev direktor Gradskih groblja priznao je da je primao mito. Neće ići u zatvor, kao što iza rešetaka nisu završili ni "kraljevi Adventa", Bandićev vozač i omiljeni mu ugostitelj, niti vinovnici afere "Bundekfest".

Presuda bivšem voditelju Gradskih groblja Zagreb i suradniku pokojnog zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića, Patriku Šegoti, kao i ona "kraljevima Adventa", te akterima afere "Bundekfest" primjeri su koji nagrizaju teze da se kriminal ne isplati, a što bi djelomično trebala biti i poruka društvu sadržana u presudi. 

Bandićevi puleni su podmićivali, ili njega ili druge, zgrtali nekretnine i lovu, a kad su dolijali platili su globu i nagodili se na blage kazne. Za razliku od bivšeg Sanaderovog ministra Petra Čobankovića za kaznu niti krumpire neće oguliti. 

Šegota je priznao da je primio mito kako bi pogodovao danas pokojnom poduzetniku Nenadu Bukovcu te se nagodio s Uskokom. Temeljem sporazuma osuđen na 11 mjeseci zatvora, što mu je zamijenjeno radom za opće dobro pa će, umjesto jednog dana zatvora, dva sata raditi. Mora platiti i 20.000 eura kazne, te vratiti 50.000 eura koje je nezakonito stekao U istom postupku Uskok je njegovu sestru Tamaru Šegotu teretio za pomaganje u primanju mita. Dobila je godinu dana zatvora, uvjetno na tri godine. To znači da neće u zatvor ako u periodu od tri godine ne ponovi kazneno djelo. Oboje moraju platiti i po 8000 eura sudskih troškova.

Optužnica je Šegotu teretila da se dogovorio s Bukovcem da će mu pogodovati u zamjenu za novac i protuusluge. Obećao je da će Bukovčevim tvrtkama Primorac građenje i Granex 1 omogućiti dobivanje poslova s Gradskim grobljima Zagreb, iako za to nisu zadovoljavale uvjete. Šegota je trebao osigurati da Gradska groblja Zagreb dodijele poslove Bukovčevim tvrtkama, kao i zemljište za postavljanje četiri modularne kućice u kojima bi se prodavalo cvijeće.

U tu je priču, navodi Uskok, uključio i svoju sestru Tamaru Šegotu, koja je imala tvrtku. Ta je tvrtka zatim s Bukovčevim tvrtkama sklopila ugovore o savjetodavnim uslugama, iako su svi znali da ugovorene usluge ne odgovaraju njihovoj stvarnoj vrijednosti.
Ti su ugovoru poslužili da tvrtka Tamare Šegote Bukovčevim tvrtkama od srpnja do listopada 2020. godine ispostavi više računa na ukupno oko 89.329 eura. Uskok smatra da od te sume za najmanje 50.000 eura nije bilo nikakve pravne osnove, 

 | Author: Goran Stanzl/Pixsell Goran Stanzl/Pixsell
Šegota je, prema navodima iz optužnice, u više navrata angažirao Bukovčevo društvo da obavlja radove za gradsko poduzeće kojemu je bio na čelu, neistinito prikazujući da su radove dobile neke druge tvrtke, a ne one u vlasništvu Nenada Bukovca. Kao protuuslugu za to Šegota je, preko tvrtke svoje sestre, od Bukovca dobio najmanje 50.000 eura.

Brata i sestru Šegota uhitili su u srpnju 2021., a kaznena djela, prema optužnici, počinili su od prosinca 2019. do srpnja 2021. Oboje su nakon uhićenja u istražnom zatvoru proveli oko mjesec dana.

Početkom godine nagodili su se i "kraljevi Adventa".  

Bivši vozač Milana Bandića, Zdenko Krajina i ugostitelj Denis Mohenski priznali su da su podmićivali bivšeg zagrebačkoga gradonačelnika te se nagodili s Uskokom na blage kazne. Krajina je osuđen na 10 mjeseci zatvora, koji su mu zamijenjeni radom za opće dobro te su mu oduzeli 40.000 kuna protupravno stečene imovinske koristi. Također su mu izrekli sporednu novčanu kaznu od 55.000 eura, a mora platiti i 5000 eura sudskih troškova.

Denis Mohenski je osuđen na 11 mjeseci zatvora, koje su mu zamijenili radom za opće dobro. Kaznili su ga i plaćanjem sporedne novčane kazne od 60.000 eura te također mora platiti 5000 eura troškova. Teretili su ih se za zloporabu položaja i ovlasti te da su od kolovoza 2016. do siječnja 2020. podmitili Bandića s 400.000 kuna ili mu činili razne usluge kako bi njihove tvrtke dobile kućice, bilo za Advent, bilo za neke druge manifestacije, na prostoru koji su njih dvojica željeli i koji im je odgovarao. 

"Bandiću sam godišnje davao po 100.000 kuna kako bih dobio lokacije koje sam želio. Novac za Bandića sam predavao Krajini", rekao je Mohenski u obrani tijekom istrage. Kad je istraga u ljeto 2021. godine otvorena, tužitelji su tvrdili da su Krajina, Bandić i Mohenski tako zaradili pet milijuna kuna koje su podijelili, no do podizanja optužnice je taj iznos pao na 400.000 kuna mita Bandiću od poslova s adventskim i sajamskim kućicama.

 | Author: Marko Lukunić/PIXSELL Marko Lukunić/PIXSELL
Radilo se o uhodanome modelu koji je u seriji istraživačkih tekstova raskrinkao 24sata.

Princip je jednostavan. Grad bi privilegiranim igračima za bagatelne cijene davao gradske lokacije za kućice, a onda bi ti isti igrači iste te kućice davali u podnajam po višestruko višim cijenama. Koliko višim cijenama? Iznosi su se kretali od 23.000 pa do čak 100.000 kuna. Po kućici.

Mohenski je bio mali ugostitelj s Trešnjevke i držao je bistro Deno. U tom bistrou je inače jeo i Bandićev vozač Krajina. Kad je prethodna ekipa koja je namještala poslove na Adventu u Zagrebu raskrinkana i uhićena, Mohenski i Krajina su uletjeli kao novi igrači. Dobili su za siću i po naredbi Bandića gradske trgove, a onda su iznajmljivali kućice po višestruko višim cijenama. Taj model se najviše vidio na Adventu, gdje je Mohenski te 2019. godine dobio mjesto za čak 50 kućica oko Trga bana Jelačića koje je iznajmljivao po cijenama od 35 do 100 tisuća kuna. Gradu je Mohenski platio tek 311.000 kuna. Uz to, imao je i svoju ugostiteljsku kućicu na početku Gajeve ulice koja je bila okrenuta prema trgu. Ali nije Advent jedini.

I Zdenko Krajina (na fotografiji s Bandićem) imao je svoju tvrtku koja je funkcionirala na isti način, ali za razne druge manifestacije i sajmove koji su se održavali na glavnom zagrebačkom trgu, dok je Mohenski organizirao "Ljeto u Gradu" i slična događanja. Model je funkcionirao pet godina.

Zaradu su, po svemu sudeći, dijelom uložili i u nekretnine. Kad je 2021. godine protiv njih otvorena istraga, upravo su završili gradnju velebnih vila s bazenima pored Novigrada. 

 | Author: Srećko Niketić/Pixsell Srećko Niketić/Pixsell
U aferi "Bundekfest" Uskok je teretio Ratimira Jurekovića, Josipa Nalisa, Josipa Katića, Zdenka Antunovića i Tedija Lušetića da su od listopada 2013. do siječnja 2014. omogućili da neke tvrtke mimo javnog natječaja dobiju organizaciju manifestacija kao što je Bundekfest. Antunovića su teretili i da je od Darka T. tražio 50.000 kuna kako bi njegovo trgovačko društvo dobilo poslove organizacije Zagrebačkog karnevala 2011. godine, s tim da je tužiteljstvo tvrdilo da je Darka T. na Antunovića uputio Milan Bandić.

Bandić: Advent i Bundekfest moja su ideja

"Advent 2013. godine i Bundekfest 2014. godine moja je ideja kojom sam htio podići turističku ponudu i promidžbu Grada Zagreba", svjedočio je na sudu svojedobno zagrebački gradonačelnik Bandić u veljači 2019. godine tada je dodao i kako je organizator bio Grad Zagreb, a posao organizacije bio je, tvrdio je,  povjeren gradskim uredima za kulturu i poljoprivredu, koncertnoj direkciji i Odjelu za turizam Gradskog ureda za gospodarstvo. Istaknuo je da ne zna kome je dodijeljena površina za Advent 2013. 

Na pitanje što zna o objektu na Trgu bana Jelačića koji je podignut za Advent 2013. godine, Bandić je rekao da je on osobno otvorio Zagrebačku adventsku kuću. 

" Čovjek sam koji se bavi estetikom. Šatori koji su na tom mjestu bili prijašnjih godina više su bili za šumu i lov, a za Jelačić plac je bila primjerenija ta Zagrebačka adventska kuća",  kazao je Bandić svjedočeći na sudu i  rekao da poznaje sve optužene te kako se sa svakim Zagrepčanom u proteklih 19 godina rukovao. 

 | Author: Sanjin Strukić/PIXSELL Sanjin Strukić/PIXSELL
Prvooptuženi u ovoj aferi bio je Ratimir Jureković, nekadašnji viši stručni savjetnik pročelnika Ureda za poljoprivredu i šumarstvo Grada Zagreba. Uz njega su optužnicom bili obuhvaćeni bivši ravnatelj Zagrebačke koncertne Direkcije Josip Nalis, jedan od najbližih suradnika pokojnog gradonačelnika Milana Bandića, Zdenko Antunović te zamjenik pročelnika Ureda za obrazovanje Tedi Lušetić te poduzetnik Josip Katić. Svi su osuđeni. 

Ratimiru Jurekoviću kazna od 8 mjeseci zatvora zamijenjena je radom za opće dobro, dok je Josipu Nalisu, kao i Zdenku Antunoviću, 11 mjeseci zatvora zamijenjeno također radom za opće dobro. Antunović je dobio i dodatnu novčanu kaznu u iznosu od 30.000 kuna. 

Josip Katić dobio je 8 mjeseci zatvora (uvjetno na dvije godine), dok je Lušetić dobio 11 mjeseci uvjetno s rokom kušnje od 3 godine. Uz to je Lušetić dobio i dodatnu novčanu kaznu u iznosu od 45.000 kuna.
 

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.