Odlaskom Zorana Milanovića, koji je bio rodonačelnik stava da SDP na izbore u dijaspori ne izlazi, ta je osjetljiva tema otvorena među njegovim potencijalnim nasljednicima, a aktualizirana je nakon što je kontroverzni Željko Glasnović, koji je samostalno ušao u Sabor, izveo svoj politički show oko prosvjeda studenata na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.
U razgovoru za Express kandidat za predsjednika SDP-a Tonino Picula otkrio je kako upravo zbog opasnosti da se cijeli jedan birački korpus izvan Hrvatske “poistovjećuje s ekscesima notornoga Glasnovića” on želi da SDP odsad ima listu za dijasporu.
“Da, zalagat ću se da odsad imamo listu za dijasporu. Jer i tamo žive naši državljani koji imaju pravo glasa te dok god važe ustavne odredbe o državljanstvu i pravu ljudi bez prebivališta u RH da glasaju za zastupnike u Hrvatskom saboru, mislim da bi se SDP, kao velika stranka, morao ponuditi i biračima u dijaspori”, govori Tonino Picula koji smatra kako je pogrešno pretpostaviti da su hrvatski birači izvan Hrvatske politički posve monolitni.
Slično razmišlja i Davor Bernardić koji smatra da dok god su Ustav i zakon ovakvi, SDP treba poštovati te zakone.
“Dijaspora se mijenja i siguran sam da bi SDP sa svojom listom u jednom Dublinu ili Bruxellesu pobijedio HDZ”, rekao nam je Bernardić, a njegov bliski suradnik koji ga i podupire zagovara da o tome odluku donosi Glavni odbor glasanjem.
Da o toj temi treba provesti raspravu tvrdi i mladi kandidat za predsjednika SDP-a Domagoj Hajduković koji namjerava to potegnuti i na unutarstrančkim raspravama.
No otkriva kako je njegov osobni stav i dalje da se o Hrvatskoj budućnosti treba odlučivati u Hrvatskoj. Orsat Miljenić i Ranko Ostojić također su bliže Hajdukovićevu osobnom stavu.
“Pitanje glasanja dijaspore je uređeno Ustavom i, dok je tako, svaka stranka treba odlučiti hoće li ići na izbore s listom ili ne. Mislim da je dosadašnja politika nesudjelovanja bila ispravna”, kaže nam Orsat Miljenić, dok šef izbornog stožera Ranka Ostojića i saborski zastupnik SDP-a Peđa Grbin tvrdi:
“Naš stav je da glasovati trebaju osobe koje imaju prebivalište u Republici Hrvatskoj, koje tu žive i plaćaju porez”.
Neslužbeno doznajemo kako u Ostojićevu timu, u slučaju njegove pobjede i izbora za Milanovićeva nasljednika u SDP-u, planiraju inzistirati na potpunom ukidanju mogućnosti da dijaspora glasa za mandate u Saboru.