Građevinski poduzetnik Nenad Petrak (45), koji je u splitskom zatvoru, optužen je da je ustrojio zločinačku organizaciju od 20-ak ljudi koja se bavila krijumčarenjem kokaina i marihuane na veliko. Organizirao je, navodi se optužnici, prijevoz gotovo tone kokaina na jedrilici do Španjolske no posada, trojica Šibenčana, su uhićena, a droga zaplijenjena.
Petrak kokain nije nabavljao samo preko Španjolskoj. U Kraljevini Nizozemskoj, navodi se u optužnici, nabavljao je kokain u količinama do 10 kg po cijeni od 23.000 do 24.000 eura po kilogramu, te ju je kupcima u Saveznoj Republici Njemačkoj prodavao po cijeni od 30.000 do 33.000 eura, u prosjeku za 30-ak posto više, a i u Hrvatskoj po cijeni od 38.000 do 45.000 eura, i do 80 posto više od nabavne cijene.
Ekipa je komunicirala preko kriptirane Sky komunikacije, a nakon probijanja šifre policija je uhitila gotovo se umiješane u trgovinu drogom i strpala ih u zatvor. Gotovo si su držali jezik za zubima nadajući se da će glavni dokazi, poruke iz Skya, sudovi na zahtjev obrana proglasiti nezakonitim dokazom, tvrdeći da su pribavljene sredstvima masovnog nadzora. No, Visoki kazneni sud je to u nekoliko slučajeva proglasio zakonitim dokazom pa je Petrakova počela razmatrati nove opcije, odnosno priznanje krivnje i sklapanje što povoljnije nagodbe.
Tako se došlo do devet godina zatvora i novčane kazne od pet milijuna eura. No taman kad je predstojala finalizacija dogovora poruke na teletekstu kao što su "Izdaja uvijek dolazi od nekoga kome se vjeruje, a ne od nekoga kome se ne vjeruje" te "Turčin priprema izdaju" objavljene na televizijskom glazbenom kanalu koji pušta "želje i pozdrave" obustavio je sporazum, piše Jutarnji list. Petrak uz hrvatsko, ima i tursko državljanstvo, zbog čega su ga nepoznati "pošiljatelji" teletekst poruka nazivali Turčinom.
Zatvoreni kriminalci, naime, porukama na televizijskim glazbenim kanalima saznanju što se događa, a informacija o dogovaranju Petraka s Uskokom nije im "legla". Osim prijetnji koje je dobio preko teleteksta, Petraku je navodno činjenicu da se želi nagoditi, prema pisanju Slobodne Dalmacije, spočitnulo i nekoliko njegovih suoptuženika tijekom šetnje u zatvoru na Bilicama gdje suđenje iščekuju i Petrak i gotovo svi ostali okrivljenici.
Dvojica su pucala u Čubelića, koji je preživio, a dvojica su čekala u autu. Nakon toga Petrak se sklonio u Tursku. Podsjećamo, kada je krenula akcija uhićenja njegove bande, Petrak se nalazio u Istanbulu gdje je uhićen u studenome 2023. godine i izručen Hrvatskoj.
Navodno je s USKOK-om dogovorio kaznu od devet godina zatvora i sporednu novčanu kaznu od čak pet milijuna eura, ali sad je ta nagodba definitivno otpala te će se Petrak zajedno s ostalim okrivljenicima braniti od optužbi USKOK-a na predstojećem suđenju. Naime, usprkos činjenici da se poželio nagoditi, Petrak se u kaznenom postupku dosad branio šutnjom i poricao optužbe, što znači da njegova pozicija po tom pitanju ostaje nepromijenjena, odnosno propali sporazum o nagodbi neće imati nikakve reperkusije na presumpciju njegove nevinosti.
Da se Petrak nagodio drugi bi dobili manje od devet godina
Petrakov odvjetnik Anto Nobilo izjavio je za Slobodnu kako dogovor o nagodbi nipošto ne bi značio "izdaju" ostalih okrivljenika jer su i oni u tome mogli naći svoj interes.
"Nakon što je postalo jasno da su dokazi prikupljeni analizom Sky komunikacije postali zakoniti, moj klijent i ja odmah smo krenuli u postupak pregovaranja s tužiteljstvom. To je trajalo više tjedana i nikako nije bilo tajno jer sam ja osobno četiri ključna odvjetnika u ovom slučaju redovito obavještavao o našim koracima. I moj klijent Nenad Petrak također je svima ostalima savjetovao da krenu u iste pregovore. Istina je da je u zatvoru došlo do verbalnog napada na mog klijenta i da je on meni u petak dao nalog da povučem pristanak za nagodbu. Moram reći da mi je zbog toga jako žao jer znam koliko smo radili na tome i žao mi je što neki drugi nisu shvatili što on kao ‘šef skupine‘ radi za njih", rekao je Nobilo.
Kada bi Petrak kao šef zločinačkog udruženja dobio devet godina zatvora ostali optuženici dobili bi, gotovo sigurno, manje kazne no očito je da oni ne razmišljaju na taj način. Najveća zapriječena kazna za prodaju droge u sklopu zločinačkog udruženja prema hrvatskom je zakonu 15 godina zatvora.