Crna Gora našla se pod svjetlima reflektora nakon što je američki predsjednik Donald Trump odgovorio na novinarsko pitanje hoće li SAD doći u pomoć novoj članici NATO-a. Bilo je to u tijeku njegovih napada država članica NATO-a zbog premalog izdavanja za obranu.
Trump je u tom razgovoru pokazao da nije baš spreman obraniti zemlju, a Crnogorce je nazvao "jakim i agresivnim" ljudima. Tako je nagovijestio kako bi upravo ta njihova "agresivnost" mogla SAD uvući u 3. svjetski rat, s obzirom da ih članak 5. obvezuje se uključe u obranu napadnute članice. Taj članak obvezuje svaku članicu da priskoči u pomoć bilo kojoj drugoj.
Iako Trump ne bi branio Crnu Goru, trebamo se prisjetiti kako je spomenuti članak bio samo jednom aktiviran. I to u slučaju podrške SAD-u nakon napada 11. rujna 2001. godine. Tada je NATO pokrenuo najveću vojnu operaciju u Afganistanu gdje su stotine tisuća europskih i kanadski vojnika nastupali zajedno. Njih više od 1000 nažalost nije preživjelo misiju.
Cilj tog članka zapravo je odagnati mogućnost napada potencijalnih suparnika. Tijekom Hladnog rata glavna briga bio je Sovjetski savez, a posljednjih godina posebno su u fokusu ruske agresivne akcije u Istočnoj Europi. Ukrajina i Gruzija koje je Rusija napala nisu članice NATO saveza.
"Naš članak o kolektivnoj obrani znači da je napad na jednu državu zapravo napad na sve. Predsjednik Trump sasvim je jasno dao do znanja kako je SAD predan NATO savezu i on je jači nego ikad prije", rekao je jedan službenik saveza u razgovoru za CNN.
Crna Gora NATO savezu priključila se 5. lipnja 2017. godine. To je bilo prvo proširenje nakon 2009. godine, kada su članice postale Hrvatska i Albanija. Kako je riječ o sporazumnom savezu priključivanje nove članice dolazi nakon odobrenja američkog Senata, koji je odluku prihvatio većinom glasova.
Nakon što je Crna Gora postala članicom sada je cijela obala Jadranskog mora u rukama NATO saveza i time osigurana.
Oštro i ljuto ulasku Crne Gore u NATO protivila se Rusija koja održava bliske odnose sa Srbijom, koja nije članica NATO saveza, a Rusi žele pojačati njihov utjecaj u regiji. Crna Gora bila je u savezništvu sa Srbijom sve do 2006. godine kada su proglasili neovisnost.
Crna Gora je tada optužila Rusiji da je pokušala ubiti njihovog premijera kako bi osujetila njihov ulazak u NATO. John McCain iz američkog Senata naglasio je kako je svojim riječima o Crnoj Gori Trump "odigrao baš onako kako bi Putin htio".
The people of #Montenegro boldly withstood pressure from #Putin’s Russia to embrace democracy. The Senate voted 97-2 supporting its accession to #NATO. By attacking Montenegro & questioning our obligations under NATO, the President is playing right into Putin’s hands.
— John McCain (@SenJohnMcCain) July 18, 2018
"Putin će učiniti bilo što kako bi razorio ovaj savez. 2016. godine gotovo je uspio svrgnuti njihovu demokratski izabranu vlast i ubiti premijera sve kako bi ih spriječio da uđu u NATO", dodao je McCain.
Iako imaju mali broj vojnika jako su aktivna članica saveza. Trenutačno imaju 20 vojnika koji službe u Afganistanu kao dio NATO trening misije.
Crna Gora troši oko 1,58 posto svog BDP-a na obranu i time su jedna od NATO članica koja ne ispunjava njihova preporučena izdvajanja od 2 posto. No najavili su kako će taj iznos doseći do 2024. godine kako bi ispunili obećanje dano na samitu u Walesu.
Bio je ovo i vrhunac Trumpovih prozivanja članica zbog "nedovoljnog ulaganja", no nije to bio prvi put da se Trump sjetio i obrušio na Crnu Goru. Prije godinu primjetno je gurao njihovog premijera Duška Markovića na NATO samitu netom prije službenog fotografiranja.
Upravo on je i odgovorio na nedavna Trumpova prozivanja Crnogoraca.
"Rekao je kako su Crnogorci hrabri i da on ne želi da se američki građani bore za druge NATO članice. Nije to rekao samo u intervju već je to rekao i na NATO samitu", naglašava Marković.
Trumpove izjave u suprotnosti su sa službenim izjavama i stavom Bijele kuće izdanom nakon što je Trump potpisao dokument ratifikacije koji je podržao ulazak Crne Gore u NATO.
"Predsjednik Trump čestita građanima Crne Gore na njihovoj odanosti demokratskim vrijednostima NATO saveza", stajalo je u toj izjavi Bijele kuće.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Dobrodošli na najbolju stranicu sex dating ==>> Sexydrom.com