Jahta Royal Romance za koju se smatra da pripada Putinovu kumu Romanu Medvedčuku trebala je biti prva i najvrednija "pokretnina" zaplijenjena ruskim oligarsima pa prodana u korist Ukrajine, no ništa od toga. Superjahta vrijedna više od 200 milijuna eura za koju samo vez u Dalmaciji, kako su pisala 24sata, stoji više od 18 tisuća eura na mjesec i dalje, nakon više od dvije i pol godine stoji zaboravljena na vezu u Splitu dok se ARMA (Asset recovery and management Agency), ukrajinska državna agencija za upravljanje zaplijenjenim ruskim nekretninama, ovih dana doslovce raspada.
Kako pišu ukrajinski mediji, revizija u ARMA-i utvrdila je nevjerojatne propuste i milijunske minuse pa je na udaru šefica agencije, Olena Duma, čiji je izbor od početka praćen s puno upitnika.
Revizorsko izvješće o rezultatima upravljanja oduzetom ruskom imovinom je poražavajuće i šokirajuće, izvještava ukrajinska Hvilja.
Primjerice, tijekom razdoblja koje su istraživali revizori pokrenuta su dva kaznena postupka protiv dužnosnika Agencije zbog pronevjere oko 500 milijuna hrivnji (UAH), odnosno 11,5 milijuna eura. U jednom slučaju, dužnosnici Agencije su, u dogovoru s drugim službenicima, prodali tisuće tona tekućeg amonijaka po sniženoj cijeni unaprijed određenim osobama putem kontrolirane elektroničke platforme. U drugom slučaju, prodali su tisuće tona kalijevog klorida po sniženim cijenama na sličan način.
Na aukciji samo "Mirko Trade", platio 40 posto realne cijene mieralnog gnojiva
U lipnju 2024. godine, Državni istražni ured (DIB) pokrenuo je kazneni postupak protiv čelnice Agencije Olene Dume, zbog sumnje na pronevjeru oko 50 milijuna UAH (1,1 milijun eura) tijekom prodaje 4,4 tisuće tona ruskih mineralnih gnojiva. Gnojiva, čija je tržišna vrijednost između 78,2 i 84,9 milijuna UAH (cca 1,6 i 1,8 milijuna eura), prvo su procijenjena na 64 milijuna UAH (1,4 milijuna eura), a zatim prodana za 32 milijuna UAH (730 tisuća eura).
Na aukciji za mienralna gnjojiva je sudjelovao samo jedan sudionik, tvrtka "Mirko Trade", koja je tijekom više od šest sati sama sa sobom smanjivala početnu cijenu lota, napravivši 50 koraka smanjenja, te na kraju kupila gnojiva po cijeni smanjenoj za 50%. A prema pravilima, ako sudjeluje samo jedan sudionik, zaliha se prodaje po početnoj cijeni, što znači da je prodaja po sniženoj cijeni bila nezakonita.
K tome, tijekom druge polovice 2023. i prve polovice 2024., Olena Duma otpustila je 80% službenika koji su zaposleni putem otvorenih natječaja, a zatim je bez natječaja zaposlila nove djelatnike, pri čemu su informacije o slobodnim radnim mjestima objavljivane na društvenim mrežama, a intervjui su vođeni izravno s Dumom, čelnicom Agencije.
Kako je pisao Express, nezavisni ukrajinski mediji Olenu Dumu (45), djevojački Litvinjuk, povezuju s obavještajnim strukturama, odnosno Službom sigurnosti Ukrajine (SBU) i stavljaju veliki upitnik pored njenoga imena jer je ne smatraju kompetentnom da vodi projekt koji bi trebao donijeti Ukrajini milijarde od prodaje zaplijenjene ruske imovine. Taj proces itekako "šteka". Ide presporo. Za početak, prva imovina uopće zaplijenjena Putinovim tajkunima u inozemstvu koja je trebala ići "na bubanj" bila je upravo jahta Royal Romance privezana najprije u Trogiru pa u Splitu. No pilot projekt doživio je krah.
Prije nekoliko mjeseci Ukrajinci su praktički digli ruke od Medvedčukove jahte:
"ARMA sad ne može prodati Medvedčukovu jahtu 'uhićenu' u Hrvatskoj. Štoviše, Ukrajina u načelu može izgubiti ovu imovinu. Sud u Splitu ukinuo je pljenidbu jahte zbog nepostojanja optužnice u kaznenom predmetu Glavnog tužiteljstva", izvijestio je prošlog ljeta Jaroslav Železnjak, prvi zamjenik predsjednika ukrajinskoga Odbora Vijeća za financije, poreznu i carinsku politiku.
A ako je samo dio nalaza revizije točan, Olena Duma ostat će ubrzo bez posla.
Potpuni kaos u sektoru kojeg vodi Olena Duma
"Istražni suci donijeli su 1.195 odluka o prijenosu imovine na upravljanje Agenciji, od kojih je potonja prihvatila samo 684 odluke, s ukupnom vrijednošću imovine većom od 51,5 milijardi UAH. Razumni razlozi za neaktivnost u vezi s preostalim odlukama nisu pronađeni", piše ukrajinska Hvilja.
"A od 684 prihvaćene odluke, ARMA je poduzela radnje samo u vezi sa 135, dok je 549 odluka godinama skupljalo prašinu u uredima službenika.(...) ARMA smatra da je preuzela na upravljanje 135 od 684 odluke jer za preostalih 549 nije potpisala zapisnike o primopredaji i zapravo nije tehnički niti preuzela imovinu na upravljanje. S druge strane, istražni suci i tužitelji smatraju da bi Agencija trebala izvršiti svih 1195 odluka", pojašnjava Hvilja i nastavlja:
"Revizori su nasumično odabrali 40 odluka koje ARMA djelomično izvršava i zaključili da se provodi: 75% odluka o upravljanju novčanim sredstvima; 50% odluka o prodaji imovine; 4,5% odluka o upravljanju imovinom putem ugovora. To znači da Agencija dobro polaže novac na bankovne račune i djelomično uspijeva prodavati imovinu, ali nije naučila organizirati upravljanje imovinom putem ugovora tijekom osam godina djelovanja. (...) U promatranom razdoblju Agencija je sklopila i upravlja imovinom putem samo 27 ugovora, od kojih 42% upravitelja nije uplatilo ništa u državni proračun."
Posebno je iznenađujuće da ARMA nema pojma koliko zapravo novca predaje u državni proračun, jednom kad uspije prodati zaplijenjenu rusku imovinu.
"Prema podacima ARMA-e, u razdoblju 2022. – prvo polugodište 2024. upravitelji su uplatili u državni proračun 297,2 milijuna UAH, dok je prema informacijama Državne riznice taj iznos bio 433 milijuna UAH. Razlika od 135,7 milijuna UAH, iako u korist države, zabrinula je revizore jer Agencija ne kontrolira i ne zna koliko novca upravitelji uplaćuju u državnu blagajnu."
Evidencija imovine vrijedne milijarde grivni, navodi Hvilja, vodi se bez evidentiranja u knjigovodstvenim registrima, a upravljačka evidencija na temelju Registra zaplijenjene imovine ne sadrži potpune i točne informacije o vrijednosti ili karakteristikama imovine, što dovodi u pitanje točnost podataka o njihovoj procjeni i stanju očuvanosti, o čemu ARMA povremeno izvještava u medijima.
Ukratko, u sektoru kojeg vodi Olena Duma vlada kaos.
Još 2020. Ministarstvo financija dalo je Agenciji preporuke o pravilnoj organizaciji knjigovodstvene evidencije imovine. ARMA četiri godine nije poduzela ništa. Olena Duma je tek prije mjesec dana, u prosincu 2024. donijela naredbu o pravilnoj organizaciji takve evidencije, kako je to Ministarstvo financija tražilo prije četiri godine.
Uopće nisu prodali ruske željezničke vagone
"Revizori su zaključili da su organizacijsko-upravljačke odluke Agencije nesustavne i nedosljedne, zbog čega u posljednje tri godine 549 od 684 odluke, koje se odnose na imovinu vrijednu preko 39,4 milijarde UAH, nisu izvršene, a dodatni financijski resursi u iznosu većem od 6 milijardi UAH nisu iskorišteni za jačanje ekonomske sigurnosti i podršku obrambenoj sposobnosti države. (...) Agencija nije svjesna tržišne vrijednosti više od 61,3% imovine koja joj je povjerena na upravljanje. (...) Razlika između prodajne cijene imovine i njihove stvarne tržišne vrijednosti često iznosi 60-80%, što predstavlja izravne gubitke za državu. (...) Revizori su otkrili da Agencija nije objavila zapisnike o otvaranju ponuda u sustavu ProZorro za 2023. i 2024. godinu, što može ukazivati na pokušaj prikrivanja nezakonitih aktivnosti.", navodi Hvilja.
Kako navode, još u rujnu 2023., tijekom mandata aktualne čelnice Agencije, Ured glavnog tužitelja pokrenuo je kazneni postupak protiv dužnosnika Agencije zbog neostvarenja prihoda državnog proračuna u iznosu od 101,8 milijuna UAH, zbog neorganiziranja upravljanja 23 tisuće ruskih željezničkih vagona koji su im bili povjereni na upravljanje još 2022. godine. U srpnju 2022. Agenciji su predani plemeniti metali ukupne mase 831,7 kg (zlatne i srebrne poluge), procijenjene vrijednosti 22 milijuna UAH. Agencija ih još uvijek nije preuzela na upravljanje.
Nakon što je Agencija preuzela na upravljanje 20,7 tisuća predmeta pokretne imovine iz kompleksa "Mežigorje" u srpnju 2024., utvrđeno je da je tijekom 2,5 godine nestalo 258 predmeta - uključujući 2 terenska vozila i 120 boca elitnih alkoholnih pića - a 261 predmet je uništen.
Revizori su otkrili da imovina predana Agenciji na prodaju godinama ostaje neprodana. Na primjer, "porculanska glina", glavna sirovina keramike, predana je na prodaju u kolovozu 2022., ali Agencija nije poduzela ništa gotovo dvije godine, a kada je konačno počela organizirati prodaju nakon primjedbi revizora, utvrđeno je da je glina propala, promijenila boju i postala krhka.