Armenski premijer Serž Sargsjan podnio je ostavku dan nakon velikih uličnih prosvjeda u glavnom gradu Erevanu. Pristaše oporbe optužile su Sargsjana da se oslanja na političku moć i silu. Prošli utorak imenovan je za premijera, neposredno nakon što je dva petogodišnja mandata bio predsjednik države.
"Ulica je protiv mene, ispunjavam vaš zahtjev", rekao je u priopćenju.
Najava je došla ubrzo nakon što je oporbeni vođa Nikol Pašinjan pušten iz pritvora. Pašinjan je uhićen u nedjelju nakon što su, pred televizijskim kamerama, propali pregovori sa premijerom Sargsyanom.
Pregovori su održani u erevanskom Hotelu Marriott, a Sargsjan je prekinuo sastanak optužujući Pašinjana da ucjenjuje državu. Za razliku od Sargsjana koji je bio u odijelu, oporbenjak Pašinjan došao je na sastanak u maskirnim hlačama i majici, sa zavojem na desnoj ruci. Premijer mu je nakon kraćeg razgovora rekao:
"Ovo nisu pregovori, niti dijalog. To je obični ultimatum, to je ucjenjivanje države i legitimne vlasti."
U svojoj izjavi objavljenoj na njegovoj internetskoj stranici, Sargsjan je rekao da se "obraća svim građanima Republike Armenije ... posljednji put kao čelnik zemlje".
"Nikol Pašinjan bio je u pravu, pogriješio sam", rekao je. "Situacija ima nekoliko rješenja, ali ja ih neću donijeti ... napuštam ured premijera."
Njegov glasnogovornik Hovhanes Nikoghošjan izjavio je za BBC da se Sargsjan ponaša odgovorno i ispunjava zahtjeve uličnog pokreta koji su se suprotstavili njegovom imenovanju za premijera:
"Mislim da je njegova ostavka jasna demonstracija moći demokracije, jer nije baš da svaka demonstracija u svakom kutku svijeta dovede do ostavki vlasti", rekao je gospodin Nikogošjan.
Nikol Pašinjan čestitao je ljudima na njihovoj "pobjedi" nakon ostavke.
"Pobijedili ste, ponosni građani Republike Armenije, i nitko vam ne može oduzeti ovu pobjedu. Čestitam vam, pobjedničkim ljudima", napisao je na Facebooku.
Zato su posljednji izbori dovedeni u pitanje i tvrdilo se da Sargsjan sad želi samo zamijeniti fotelje i prijeći iz ureda predsjednika u ured premijera iako je formalno izjavljivao da ne teži premijerskoj funkciji.
Prosvjednici su izašli na ulice da bi zaustavili parlament da donese takvu odluku, pa su se sukobili s policijom. Na dan imenovanja vođa oporbe Pašinjan je rekao da demonstracije predstavljaju 'nenasilnu baršunastu revoluciju'.
Osvojio je drugi petogodišnji mandat 2013. godine. Nekoliko njegovih protivnika napustilo je izbornu utrku, a jedan od njegovih protukandidata preživio je pokušaj atentata.
Sargsjana oporba optužuje za neuspjehe u rješavanju trajnih napetosti s Turskom i Azerbajdžanom, kao i za veliko siromaštvo stanovništva. Oporba je kritizirala Vladu zbog bliskih veza s Rusijom, čiji je čelnik Vladimir Putin, koji je kao i Sargsjan mijenjao funkcije predsjednika i premijera da bi zadržao političku moć, javlja BBC.