U zabačenom kutku Istočne Njemačke Albrechta Dittricha profesora kemije i matematike na prestižnom istočnonjemačkom sveučilištu, zavrbuje KGB. A 8. listopada 1978., kanadski državljanin po imenu William Dyson izlazi iz zrakoplova u međunarodnoj zračnoj luci O’Hare u Chicagu i nastavlja prema carini i imigracijskoj službi. Dva dana kasnije William Dyson prestaje postojati. Plan je uspio i rođen je novi špijunov identitet: Jack Barsky, piše Josip Mlakić za Express.
Sljedeće desetljeće Jack Barsky će raditi kao prikriveni ruski agent, izvodeći tajne operacije tijekom godina Hladnog rata, sve do uoči raspada sovjetskog imperija, kad dolazi u pitanje sve ono u što je vjerovao, zbog čega je napustio KGB i postao suradnik FBI-a. Njegovo kodno ime, Jack Philip Barsky, preuzeto je od djeteta koje je umrlo 1955. u dobi od deset godina, čije su ime agenti KGB-a pronašli na židovskom groblju u Marylandu, što je bio standardni operativni postupak posebne sovjetske obavještajne agencije, piše Mlakić.
Barsky je primao tjedne radijske poruke od Sovjeta, a noću je provodio sate dešifrirajući poruke. Fotografije i dokumente skrivene u malim kanisterima dostavljao je KGB-u putem takozvanih mrtvih poštanskih sandučića, što je klasična špijunska metoda koja se koristi za razmjenu predmeta između dvije osobe preko tajne lokacije, čime se izbjegavaju izravni susreti koji bi mogli dovesti do ugrožavanja operacije. Njegovi zadaci uključivali su praćenje Nikolaja Hohlova, časnika KGB-a, koji je 1954. godine prebjegao u Sjedinjene Američke Države i kojega je KGB neuspješno pokušao otrovati 1957. godine, te odbjeglog KGB-jeva agenta u Kanadi.
U prosincu 1988. godine, dok je živio u Queensu, KGB je upozorio Barskyja unaprijed dogovorenim signalom, malom crvenom mrljom na platformi podzemne željeznice pored koje je Barsky svakodnevno prolazio na putu prema poslu, da je u opasnosti. Barsky se, po ranijim uputama, morao odmah javiti sovjetskom veleposlanstvu u Kanadi kako bi se vratio u Istočnu Njemačku. Međutim, on je to odbio napraviti. Nekoliko mjeseci kasnije u podzemnoj željeznici pristupio mu je drugi agent KGB-a koji mu je tiho rekao kako mora slijediti upute ili će završiti mrtav. Barsky je svojim voditeljima, da ih zavara, rekao da se zarazio HIV-om i da treba ostati u Sjedinjenim Američkim Državama zbog liječenja, unaprijed računajući na strah koji je vladao u Sovjetskom Savezu od širenja HIV-a.
Cijelu priču o Jacku Barskom pročitajte OVDJE.