SpaceX je lansirao još jednu Falcon 9 raketu koju su uspješno prizemljili na platformu na tlo. Ovo je drugo uspješno slijetanje na tlo i peta raketa koju SpaceX može opet slati u svemir (tri uspješna slijetanja bila su na platformi u oceanu).
SpaceX je u sklopu sinoćnje misije lansirao Dragon letjelicu koja na Međunarodnu svemirsku postaju nosi, između ostalog, materijale potrebne za istraživanje promjena u DNA i koštanoj masi stanovnica Međunarodne svemirske postaje. Dragon je prevezao i prvi od dva međunarodna priključna adaptera, koji će omogućiti slijetanje američkih komercijalnih letjelica na postaju.
Naime, NASA je u rujnu 2014. godine potpisala 2,6 milijardi dolara vrijedan ugovor sa SpaceX-om i 4,2 milijardi vrijedan ugovor s Boeingom kako bi prevozili astronaute na ISS neovisno o Rusima. Očekuje se da će adapter instalirati astronauti Williams i Rubins krajem ljeta.
Dragon on its way to @Space_Station, Falcon on its way home pic.twitter.com/EpfUKBmoWi
— SpaceX (@SpaceX) July 18, 2016
Ovo je prvo slijetanje na tlo ove godine. Prvo uspješno slijetanje na platformu na tlu SpaceX je slavio u prosincu prošle godine. Posljednjih šest pokušaja slijetanja rakete bilo je na platformu u oceanu jer takvo slijetanje treba manje goriva nego slijetanje na tlo.
Također, ovo slijetanje znači da SpaceX sada ima 5 raketa koje mogu ponovno upotrijebiti.
Out on LZ-1. We just completed the post-landing inspection and all systems look good. Ready to fly again. pic.twitter.com/1OfA8h7Vrf
— Elon Musk (@elonmusk) July 18, 2016
Elon Musk je više puta napomenuo kako su višekratno iskoristive rakete ključne za budućnost svemirskih istraživanja. Smisao projekta je da se omogući višekratno korištenje raketa kako bi se smanjili troškovi. Tako bi se rakete koristile za više misija prijenosa tereta, ali i posade. Elon Musk želi poslati ljude na Mars, a višekratno iskoristive rakete omogućile bi da lansira astronaute ondje te ih istom raketom vrati na Zemlju.
Gwynne Shotwell, direktorica SpaceX-a, očekuje da će višekratno korištenje raketa sniziti troškove lansiranja za 30 posto. Falcon 9 raketa košta oko 60 milijuna dolara, a troškovi goriva su tek 200.000 dolara.