Jednom davno je čitav svijet bio samo jedan veliki kontinent. Europa, Azija, obje Amerike, Afrika, Indija, Australija i Antarktika su nekad bili gotovo potpuno sjedinjeni.
Znanstvenici su uvjereni da su prije nekih 335 milijuna godina svi kontinenti počeli se spajati u megakontinent koji je bio većinom u južnoj hemisferi. Pangea, kako je naziv tog kontinenta, počeo se raspadati prije 175 milijuna godina.
Tijekom milijuna godina, a sve zbog kretanja tektonskih ploča koje čine Zemljinu koru, Pangea se raspala na svoje sastavne dijelove koje i danas vidimo.
Sada je Massimo Pietrobon sastavio kartu kojom pokazuje kako bi tadašnja Pangea izgledala s modernim političkim granicama. Prema toj karti, Velika Britanija više nije otok, a Sjedinjene Američke Države imaju izravnu granicu s Marokom, Senegalom i Kubom. Sredozemno more više ne dijeli Europu i Afriku, a Brazil je nekad bio država bez izlaza na more. Međutim, prema istoj karti, istočna Hrvatska nalazila se na obali oceana. Tako je dobar dio Slavonije bio poželjno priobalno područje, a i Srbija je imala izlaz na more i to većim dijelom istočne granice su se nalazili na obali.