Mozart je za čitanje, Frank Sinatra za romantiku, Bonnie M za ples i Mate Mišo Kovač za dušu. Tako glasi jedna od mojih lista izvođača u mobitelu i svaki od njih ima svoj čar.
Da je stvar ipak mnogo dublja od samog ukusa, shvatio je i finski glazbenik i poduzetnik Marko Ahtisaari.
Glazbu, koju slušamo u terapeutske svrhe, odnosno da bi se osjećali bolje, shvatio je ozbiljno.
Početkom godine okupio je tim liječnika, inženjera, glazbenika i poduzetnika kako bi mu pomogli proučiti i iznova otkriti svijet glazbe.
Udruženi pod imenom The Sync Project, izradili su aplikaciju koja očitava sve karakteristike pjesme koju slušate.
S pomoću slušalica i vašeg mobitela, program prati i kako se vi ponašate, kuca li vam srce brže te vaš tlak.
Aplikaciji moraju pomoći i sami korisnici pa tako upisuju kako se osjećaju i kako su se osjećali dok su slušali određenu melodiju.
Iako je ona još u fazi testiranja, tim je želi ponuditi cijelom svijetu kako bi dobili što više znanstveno korisnih podataka o medicinskoj upotrebi melodija.
"Ljudi su uvijek reagirali na glazbu. Ne samo emocionalno nego i biološki. Ovime pomažemo liječnicima da istraže zašto melodije fizički utječu na mozak i ponašanje ",kazao je u predstavljanju projekta Alexis Kopikis, suosnivač cijele akcije.
Kad uspiju bolje shvatiti što nam glazba čini, nadaju se da će liječnici lakše rješavati probleme sa spavanjem, pamćenjem, kretanjem i cjelokupnim psihičkim naporom. Dok to ne otkriju, na nama je da samo slušamo.