Njemačka farmaceutska megatvrtka Bayer naposljetku je uspjela kupiti najveću svjetsku multinacionalnu kemijsku i GMO tvrtku Monsanto. U poslu preuzimanja tvrtke takve vrijednosti kakvu čak ni njemačka ekonomija nije zabilježila već dva desetljeća, Bayer je objavio da je sklopio sporazum o kupnji Monsanta za 56 milijardi dolara, odnosno da je riječ o poslu od 66 milijardi dolara kad se u iznos uključe i Monsantova dugovanja koja se Bayer obavezao podmiriti. S ovim poslom, Bayer je postao najveći svjetski proizvođač sjemena i pesticida.
Skoro istodobno, u SAD-u je na pomolu DuPontovo preuzimanje Dow Chemical Company, dok China National Chemical Corporation ide prema tome da preuzme švicarsku Syngentu. Riječ je redom o tvrtkama od kojih svaka ima vlastiti dosje najblaže rečeno kontroverznih poslova i praksi u poslovanju. Ne samo u ekološkim krugovima, Monsanto slovi za možda i najštetniju kompaniju na svijetu. Jedan od njenih najpoznatijih proizvoda je glifosat, totalni herbicid koji poznaje i Hrvatska, te koji medicinska struka diljem svijeta smatra odgovornim za niz teških bolesti; od raka, Parkinskonove bolesti, ALS-a...
Monsanto je svoj poslovni uspjeh započeo još davno u ranom 20. stoljeću, lansiravši DDT. U Vijetnamu je ostavio trag svojim "agent orangeom", otrovom kojim su snage SAD-a prskale džungle kako bi se osušile, a od djelovanja tog otrova, dandanas vijetnamska djeca rađaju se užasno deformirana. Monsanto je, međutim, najpoznatiji po svojoj proizvodnji GMO proizvoda, agresivnom širenju i licenciranju. Nakon ovog posla, kritičari Bayeru iz povijesti izvlače da je, prije nego što je 1899. lansirao megauspješni "Aspirin", temelje svom poslovnom čudu udario 1896., prodajući revolucionarni lijek protiv kašlja "Heroin".